Matisse és a Vadak - ma utoljára!

  • 2013. szeptember 25.

Snoblesse

Vadlesen Bécsben – Matisse és tettestársainak művei az Albertinában.
false

Sem a tájképek, sem a csendéletek nem érdekelnek annyira, mint az emberi alak. Ha lefestek egy asztalt, nem az asztalt magát festem le, hanem az érzést, amit az asztal láttán érzek. Az impresszionizmus a lélek újságja. A modern művészetek terén, semmi kétség, Cézanne-nak köszönhetem a legtöbbet. – Csak néhány a kritikusok által levadozott, a fauvizmussal örök időkre eljegyzett Henri Matisse jól csengő mondásai közül, de elég a szóból, beszéljenek maguk a festmények. A kérdéses művek – mintegy 160 alkotás – a bécsi Albertinában láthatók. Az úri közönség már rég megbarátkozott a maguk idejében – a huszadik század hajnala – hatalmas botrányt keltő képekkel, Matisse és a köré csoportosult vadak, többek között André Derain, Georges Braque és Klees van Dongen műveivel. Az Albertina Múzeum 2014. január 12-ig megtekinthető kiállításán nemcsak festmények, hanem bronz- és kőszobrok, valamint kerámiák is láthatók.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.