Az ólomévek kultúrája és utóélete

  • 2016. április 26.

Snoblesse

A terrorizmus az olasz művészetekben és irodalomban.

Az ólomévek kultúrája és utóélete – A terrorizmus az olasz művészetekben és irodalomban – ez áll a Helikon Irodalomtudományi Szemle legfrissebb számának címében, s mielőtt még elsorolnánk, ki mindenki is vesz részt a lapszámbemutatón, hadd idézzünk két narancsos interjúból.

false

Ninetto Davoli, Pier Paolo Pasolin barátja, társa, felfedezettje (interjúnk vele itt):

„Még ennyi év után is a torkomban dobog a szívem, ha erre gondolok. Néhány órával a tragédia előtt együtt vacsoráztunk, aztán a feleségemmel és a fiammal hazamentünk, ő pedig folytatta az útját az éjszakában. Számomra nincs semmi rejtély a halála körül, a véletlenek összjátéka okozta, hogy meggyilkolták.”

Umberto Eco író (interjúnk vele itt):

„Noha a P2, az olaszországi terrorizmus és az ezekhez kapcsolódó bűncselekmények kora leáldozott, én úgy sejtem, hogy a háttérben valami mégiscsak folytatódott és mind a mai napig folytatódik.”

És akkor jöjjenek a résztvevők: Persovits József, Sőrés Zsolt, Puskár Krisztián, Szirmai Anna, Szkárosi Endre, Balázs Kata, Giulio D’Angelo, Nagy József és Szokács Kinga.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.