Bendegúz mondja - Mészáros László fotográfus

  • rés a présen
  • 2016. október 3.

Snoblesse

Art Market Budapest: október 13. és 16. között a Millenárison

rés a présen: Mit kell tudnunk az Art Market Budapestről?

Mészáros László: Már negyedik éve a kortárs művészeti szcéna legnagyobb és legszervezettebb itthoni megmutatkozási lehetősége, s idén október 13. és 16. között lesz látogatható a Millenáris Parkban. Minden évben rengeteg hazai és külföldi kereskedelmi galéria vesz részt rajta, érdemes egy egész napot szánni a bejárására. Idén lesz második éve, hogy kiállítok itt. Tavaly Asztaltársaság című hat négyzetméteres óriási képemmel voltam jelen, ami az alkoholizmus, az éjszakai élet megnyilvánulási formáit mutatja be allegóriákon, szimbólumokon keresztül; idén a TOBE Gallery és a Random képvisel.

false

 

Fotó: Mészáros László

rap: Milyen művekkel veszel részt most?

ML: Puskás Bea és Tomas Opitz, vagyis a TOBE Gallery nyár elején állította ki Modulus című sorozatomat, aminek most három darabját az Art Marketen is bemutatják. A Modulus ritmust, ritmikusságot jelent, ami egy szelektív hulladékgyűjtőben a szemétről készített absztrakt képeimen véletlenszerűen megjelenő ritmusra, lendületre utal. Valójában ezekben a képekben nem a konkrét téma, hanem a kompozíció vibrálása, a valóságban rejlő absztrahálási lehetőség a fontos. A Mucsy Szilvia vezette Random alkotócsoport tagjaként az Isten teremtményei című sorozatomból egy fotográfiát állítok ki. Ez a sorozat nem hétköznapi értelemben vett állatportrékból áll, azokat a vonásokat helyezem előtérbe, amelyeket én látok ezekben az élőlényekben.

rap: Hány műfajban dolgozol?

ML: Rendelésre főleg reklámfotókat készítek, ezen belül tárgy vagy étel-italfotót, autófotózástól egészen a többszereplős reklámfotóig mindent csinálok közel harminc éve. A művészi képeken pedig megélem a fantáziám szabadságát. Ezek a képek egyre őszintébben vallanak rólam és a világról alkotott nézeteimről. Jelenleg az Isten teremtményei mellett a Nexus című portrésorozaton dolgozom, amit a környezetemben felfedezett izgalmas emberekről készítek. Ezek a klasszikus festészet alapjaira épülő képek, melyeken a szereplők belső világát szimbólumrendszereken keresztül fejezem ki.

rap: A testvéreid is képzőművészettel foglalkoznak.

ML: Nővérem, Ági festőművész, az öcsém Gábor, mondhatni, reneszánsz ember, akiben megvan a gyakorlatiasság és látásában a művészi érzékenység. A felmenőink közül senki sem volt művész, nem tudjuk, hogy gurulhattak az almák ilyen messze a fájuktól.

rap: Hol és mikor láthatók a műveid még?

ML: Ami biztos, hogy 2017. januárjában nyílik majd kiállításom a Fest;tisztít Galériában, ahol a Nexus sorozatot szeretném bemutatni. A Random alkotó közösséggel több csoportos kiállításunk is lesz itthon és külföldön, de ezek még alakulnak.

rap: Kinek a portréján látnád magad szívesen viszont?

ML: Pályázatot hirdetnék a portrém elkészítésére, és amelyik fotós munkája nem tetszik, azt irgalmatlanul felpofoznám, ahogy Bendegúz mondja az Indul a bakterházban.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.