Bevezetés a magyar filmművészetbe

  • 2012. június 19.

Snoblesse

Ki a csöcs az a Nagy Imre? Erre is választ kapni a magyarhangya 10 filmből álló vetítéssorozatából.


Kezdődik az Eurogames 2012, és kezdődik a magyar filmművészetbe való bevezetés. Hogy hol itt az összefüggés? A közösségi alapú filmforgalmazás hazai bajnoka, a magyarhangya az elmúlt évtizedek jó magyar filmjeiből állított össze sorozat, olyan darabokból, melyekről úgy ítélték, azokat a Budapestre látogató külföldiek, de a Budapesten élő budapestiek is szívesen meg- vagy újranéznék. A megértést a(z eredeti kópiáról vetített) filmekhez járó angol nyelvű feliratok jelentős mértékben segítik – alig várjuk angol fordításban az alábbi aranyköpéseket:

Ki a csöcs az a Nagy Imre? (Moszkva tér)

Igaza van a költőnek: mi végre van, ha feláll az emberi fasz? Ki tudja azt? Nem igaz, Morosgoványi? (Taxidermia)

Még a szar is le van szarva. (Megáll az idő)

Lehet vadászni még további remek idézetekre (angolul vagy magyarul) A kis Valentino, A tanú, a Kontroll, az Egymásra nézve, a Panelkapcsolat, a Szerelmesfilm és a Nyócker című filmekben is.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.