Bíró Eszter: Állati Zenés ABC

  • 2014. május 15.

Snoblesse

Koncert gyerekeknek, felnőtteknek és a köztes korosztályoknak.
false

 

Fotó: Sióréti Gábor

"Eszternél a kicsiket megszólító projekt sem lehet hagyományos (a trailer itt). Ennyi játékot, meglepő megoldást, fura kísérletet nemigen hallhattunk még gyereklemezen. (Ráadásul a körítés se szokványos, jár az albumhoz egy képeskönyv és egy poszter is.) Az anyag az ábécé köré épül (a dalszövegeket Hegyi György jegyzi, így nem fura, hogy felnőttként is pusztulunk a nevetéstől.)

Legnagyobb sikere talán a farkasos dalnak van – amúgy nekem is az az egyik kedvencem, és a gyerekek megindítóan komolyan veszik. Az egyik koncerten a dal részeként kérte Eszter, hogy adjanak már neki, a ragadozónak valami zöldséget, gyümölcsöt, mert olyan éhes, jó lesz alma, répa vagy almalé. És a szám után egy kisgyerek a saját szívószálas italával szaladt hozzá…"

Karafiáth Orsolya írt részletesen a blogjában Bíró Eszter Állati Zenés ABC című lemezéről (az idézetek is innen valók) - az énekesnő ezúttal az Óbudai Kulturális Központban adja elő a farkasos dalt és sok másikat is...

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.