Főfőnök a Radnótiban

  • 2012. december 17.

Snoblesse

Lars von Trier filmjének színpadi feldolgozása a kölcsönös dán–izlandi barátságról.


Lars von Trier nem kifejezetten a térdcsapkodóan vicces komédiákról híres; a Főfőnökkel mintha csak azt akarta volna bizonyítani a drámákba megfáradt dán fenomén, hogy ha megrázza magát, akár ilyet is tud, nem is akármilyet. És valóban: a Főfőnök hitelt érdemlően bizonyítja, hogy Lars von Trier komikusi vénája egyike a skandináv iskola legjobb komikusi vénáinak. Bár a filmben maga a rendező is felbukkan egy visszatükröződés erejéig, a színpadi változatban sajnos nélkülöznünk kell a jelenlétét, de Anger Zsolt mint hazai Trier-specialista (a Bárkában futó Dogville-t is ő rendezte meg) Trier távollétében is ügyelt rá, hogy a gegek hiánytalanul átkerüljenek a Radnóti színpadára. A Narancs munkatársa szerint a szereplők közül Schneider Zoltán a darab meglepetésembere, és ebbéli véleményét (a teljes interjú itt) nem is hagyta szó nélkül.

MN: A Főfőnökkel kapcsolatban a szakmában elég általános vélekedés volt, hogy te voltál benne a legjobb, és most megmutattad, mit tudsz.

SZ: Figyelj, a Főfőnökben a szerepem, valljuk be, ziccerszerep. Pofán talált: hogy bejön egy nagy, viking külsejű ember, és izlandiul pofázik… Ez tejföl.

MN: És tényleg izlandiul beszélsz?

SZ: Dehogyis. De olyan, mintha. Már várom, hogy az izlandi nagykövetségről kocsi jöjjön értem, hogy nem kellett volna azt mondanom, amit mondtam.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.