Francia akció: Fehér éjszaka

  • 2012. május 21.

Snoblesse

Zsaru vagy csirkefogó? Tomer Sisley egyszerre jó és rossz zsaru Frédéric Jardin filmjében.


Nemrég Fred Cavayet filmje, a Titanicon vetített Visszakézből kapcsán merengtünk el azon, hogy a franciák készítik a legjobb hollywoodi akciófilmeket Európában. Ennek az iskolának a tanulója Frédéric Jardin is, aki a zsarufilmek régi kedves toposza, a mocskos zsaru alakja köré kanyarított filmet a Largo Winch megformálásáért számos (főleg francia) hívet szerzett Tomer Sisley főszereplésével. Monsieur Sisley olyannyira piszkos, amennyire az csak rendőrileg lehetséges: szoros kapcsolatot ápol az alvilággal, annak is a kokainelosztó részlegével, a felhőtlen kapcsolatot azonban némiképp beárnyékolja, amikor egy ideges drogbáró elrabolja hősünk kisfiát. A francia zsarufilmek gazdag tárházából és a hollywoodi mozgáskultúrából egyaránt merítő produkció a Francia Filmtavasz jóvoltából látható az Örökmozgóban.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.