Shobaleader One

  • 2016. október 6.

Snoblesse

Az ördögi Squarepusher visszatér, de most egy zenekar élén

A Squarepusher művésznéven alkotó Tom Jenkinson a 90-es évek közepétől számít meghatározó, sokak számára kultikus státuszú figurának az elektronikus tánczenében (korábbi lemezeiről itt és itt, budapesti koncertjéről itt írtunk). A virtuóz basszusgitárjátékáról és energikus élő fellépéseiről elhíresült művész többnyire egyedül dolgozott (koncerteken azonban már régebben is feltűnt mellett egy-egy dobos), e tekintetben fordulatot hozott, amikor  2010-ben azonban megalapította a Shobaleader One elnevezésű projektzenekarát.

false

Egy album és néhány koncert után Tom Jenkinson ugyan visszatért a stúdiómagányba, ám a társakkal való örömzenélés, és az ebből fakadó, szinte korlátlan kreatív lehetőségek  azonban továbbra is foglalkoztatták, így a múlt év végén visszatért a zenekari felálláshoz. Ez pedig a Shobaleader One esetében nem jelent mást, minthogy gitárossal, billentyűssel és dobossal kiegészülve élőben játszanak Squarepusher-sztenderdeket és újabb keletű fúziós zenei szerzeményeket.  A produkció színpadképe hűen tükrözi a zenekar eredeti koncepcióját: a zenészeket maszkok takarják, arcukat egyáltalán nem látni, és a jellegtelen fekete ruhák is azt a célt szolgálják, hogy a közönség pusztán a zenében rejlő energiákra, a zene befogadására koncentráljon, ne pedig a zenészek személyére. A zenésztársak kilétét ugyan homály fedi, de az eddigi tippek és ez elkészült, neten is meghallgatható felvételek alapján rangos zenészek szerepelnek a  Shobaleader One formációban.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.