Vicces, viccesebb, legviccesebb rövidek

  • 2014. július 28.

Snoblesse

Válogatás a Clermont-ferrand-i Fesztivál rövidfilmjei közül.
false

Hogy mennyire komoly rendezvény a clermont-ferrand-i rövidfilmfesztivál, azt a gazdag mezőnyön (idén 60 rövidfilm került be a nemzeti, és 75 a nemzetközi versenybe) túl az is bizonyítja, hogy kik vállalják a zsűrizést. Az elmúlt évek zsűrijében ott volt többek között a norvég Bent Hamer, az O’ Horten és a Dalok a konyhából rendezője, és ott volt Julie Gayet francia színésznő-botrányhősnő, François Hollande sokáig titkos szerelme is, aki a moziba járó közönségnek a Csak egy csókból vagy a Titanicon is szereplő Fehér kocka című filmből lehet ismerős. Rövidfilmes korában itt, ezen a fesztiválon kezdte karrierjét Cédric Klapisch, Jean-Pierre Jeunet, Jan Kounen és Erick Zonca is, úgyhogy egy dologban biztosak lehetünk: az idei válogatás – mely az elmúlt évek legviccesebb filmjeit ígéri – világszínvonalú lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.