Átiratok születésnapra, József Attila nyomán

Sorköz

Utó-költészetnapi cikkünkben Juhász András maga is bemutatja, hogyan oldotta meg a híres József Attila-i strófát, majd mutat néhány számára kedves megoldást diákoktól, tanároktól és szabadidő-töltő költőtől.

A magyar tollforgatók számára – Villon négysorosa után – ugyancsak kötelező irodalmi gyakorlat saját változatot írni József Attila Születésnapomra című versének mintájára. A verset sok profi és alkalmi költő feldolgozta már, egyesek többször is. Ezek bemutatásában elévülhetetlen érdemeket szerzett Fenyő D. György, az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlóiskola tanára, a Magyartanárok Egyesületének alelnöke, aki tanulmányaiban több tucatnyi Születésnapomra-átiratot gyűjtött össze és értékelt. 

„József Attilánál megszületett tehát egy versforma, amely akkor teljesen egyszerinek tűnt, és amely utóbb, története során egyfelől mindvégig fölidézte származását, az eredeti verset, ugyanakkor önállósodott is, formává vált – állapítja meg Fenyő. –

Olyan lett (vagy talán csak lesz), mint egy a használat során egyre jobban kitaposott cipő. Minél tovább és minél többen használják, annál kényelmesebbé válik,

ugyanakkor egyre kevésbé látjuk azonosnak azzal, amiként létrejött, keletkezett. A Születésnapomra megírásával József Attila nemcsak egy remek verset hagyott hátra, hanem egy remek, bármikor felhasználható versformát is. Nemcsak az eredetiért, hanem az utótörténetért is hálásak lehetünk neki.”

 
József Attila szobra a Dunánál
Fotó: Andrási Zsolt / Flickr

Fenyő tanár úr mindig örömmel jegyzi meg, ha új Születésnapomra-átiratra bukkan, így megtiszteltetés számomra, hogy magam is gyarapíthatom gyűjteményét:

Születésnapomra.64

Hatvannégy éves lettem én,
kétszer olyan jó eredmény
mint a
minta. 

A tréfát abba is hagyom,
fejemet mélyen meghajtom
előd
előtt. 

Elszelelt gyorsan ennyi év,
versbe szedem a velejét,
míves
rímek. 

Költő ugyan nem lettem én,
csak irodalmunk peremén
botla-
doztam. 

De bármi állt névjegyemen,
mindig tollammal kerestem
kenye-
remet. 

Levél, tanulmány, novella
szépen legyen mind megírva.
Szeresd
nyelved. 

Írtam Marxról és másról is,
“fogyáslistám” nem bátorít,
mégsem
félek: 

népszerű leszek holtomban,
örömmel várják jogdíjam
örök-
ösök. 

Gyermekeim már felnőttek
– kiválóan sikerültek –
remek
lelkek. 

Buta szülő meg elhiszi,
ő volt ehhez az érdemi
alap-
anyag.

Érdekes lesz bekerülni az átiratok következő Fenyő-féle válogatásába, előre is köszönet a keresztvíz alapos leszedéséért! Magam senkit sem bírálok. Talán Woody Allen mondta, hogy „mindent elviselek, kivéve a kritikát” – ez a megközelítés a hazai fontos emberek körében is általánosan elfogadott, alkalmazkodom. Az viszont mindenképpen nagyon érdekes volt, hogy kellő ihlet esetén – például választási kampány idején – az „utca embere” (hacsak nem alkalmi névtelenséget választó profiról van szó) maga is olyan  színvonalú parafrázist tud írni, amelynek nem kell pironkodnia a hivatásos költők művei mellett sem.

Az interneten számtalan átiratot végigböngésztem, öröm volt olvasni őket. Elsőként Rigó Béla kiváló zárórímein kaptam fel a fejem: „üzenet ez a költemény / esem /esen”; „tüzem / üzen”; „Ki jönne fel a hegyre még? / Felem- / elem”, de szinte minden parafrázisban találhatunk figyelemreméltó elemet. A legérdekesebb ugyanakkor az volt, milyen kiváló színvonalú verseket tudnak írni érettségiző középiskolások is. Emlékeim szerint az Egri Dobó István Gimnázium Néző Sándor és Szoviár János tanár urak által vezetett önképzőköröseinek és oktatóik hat darab Születésnapomra átirata volt az egyetlen olyan válogatás, amelyet nem Fenyő tanár úr cikkeiben találtam. (Ha mégis ő lenne a forrás, szíves elnézését kérem.) 17-19 éves fiatalok lényeglátó, megragadó, felemelő, esetenként megható rövid sorai. Hadd idézzek néhány részletet:

Pécsi Zsófia (18):

Anyámnak, ki mindig velem
Volt, nappalon és éjjelen,
Hálám.
Áldám. (…) 

Álmot elhagytam már sokat,
Tudhatót és titkosat.
Hitem
Viszem. 

És mit sem ér a józanész:
Akartam lenni jó zenész
Nemrég.
Emlék. 

Visnyei Petra (18):

Rövid idő, mi elillant.
A láthatatlan rám pillant:
Furcsa
Mustra. 

Egyszerre lenni kint és bent,
Mosolyban, könnyben, fent és lent,
Bolond
Dolog. (…) 

Festékporos medrek várnak,
Átformálni palettámat
Vakon
Hagyom. 

Énekes András Előd (19):

Szobám aprócska ajtaján
Nagy szívem be se fér talán
Rajta,
Balta! (…) 

Kétséges a jövőm íve,
Remélek – emberhez híven
Leányt,
Elánt! (…) 

Költészet és irodalom
Várnak rám, míg írom dalom:
Élek
Lélek! 

(Faludy György fejtegeti a Pokolbeli víg napjaimban, hogy a magyar költészetben a rím szinte magántulajdon, mindenki édes gyermekének tartja, amit kitalált. Ezt az „irodalom / írom dalom” juttatta eszembe…)

A tanárok elkötelezettsége is megindító:

Néző Sándor (51):

Ötvenegy éves lettem én.
Az oktatásra tettem én
Létem.
Éltem (…) 

Élnék bár tíz emberöltőt,
Jobban nem tudnám a Költőt
Taní-
Tani. 

De személyes kedvencem Szabó Marianna (17) életprogramja és anyanyelv iránti szeretete:

Előttem temérdek álom:
Népem, hazám és világom
Javí-
Tani. (…) 

Szülőföldem legszebb ékén:
Anyám nyelvén szólok még én
Pár szót:
Zárszót.

Az utolsó versszak a Magyartanárok Egyesületének címerpajzsára kívánkozik. Ahol a diákok ilyen verseket álmodnak meg, tanáraik minden elismerést megérdemelnek! Gratulálok a fiataloknak és kalapot emelek oktatóik előtt!

Ez az egész persze csak játék, de hát van annál fontosabb az életben? Nem csodálatos az a nyelv, amely ilyen gazdag és sokszínű játékra ad lehetőséget már „középiskolás fokon” is? Nagy szerencsénk van vele… A mondás szerint a sikernek mindig sok apja van, a kudarc mindig árva gyerek. Nos, itt az örökbefogadók sorban állnak. Megtiszteltetés, ha József Attila költői formáit követve fejezhetjük ki magunkat. Kell ennél nagyobb siker?

Követem a fiatal költőt, jöjjön a „Zárszó”: Örülök, hogy nemcsak pénzt költünk, hanem verseket is. Köszönet minden kenyérkereső-, és szabadidő-töltő költőnek! Folytassák, Hölgyeim és Uraim!

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Váratlanul

Az ír szerző negyedik, sakkal erősen átitatott regényének szervező motívumai a szereplők éle­tébe érkező nem várt elemek.

A távolság

Az író-rendező-vágó nem lacafacázik: már az első jelenetben ott vonaglik egy tucat eszkortlány a sztriptízbár kanosabb (és pénzesebb) vendégeinek ölében, üvölt a zene, pukkan a pezsgő.

Hagytuk, hogy így legyen

  • - turcsányi -

Nagyon közel megyünk. Talán túl közel is. A komfortérzetünk szempontjából biztosan túl közel, bár a dokumentumfilm műfaja nem a komfortérzetünk karbantartására lett kitalálva, hanem azért, hogy felrázzon. Ez játékszabály, ám mégis kérdéses, hogy mennyiben kárhoztatható bárki is, aki nem rendel felrázást.

Egymás közt

Első ízben rendez olyan tárlatot a Ludwig Múzeum, amelyen kizárólag női alkotóknak a nőiség témáját feldolgozó munkái szerepelnek. A válogatás ezen első része a női szerepek és a nők megjelenítése körüli anomáliákra fókuszál a múzeum gyűjteményében őrzött műveken keresztül.

Semmi se drága

„Itt fekszünk, Vándor, vidd hírül a spártaiaknak: / Megcselekedtük, amit megkövetelt a haza” – üzeni háromszáz idióta a lidérces múltból, csókol anyád, Szimónidész aláírással. Oh, persze, ezek csak a hülye görögök voltak, könnyű volt nekik hülyének lenni. Mi magyarok, már okultunk 1956 tapasztalatából, s sosem követnénk el efféle balgaságot.

Úgy lezáródott

Napok óta tartja izgalomban a magyar hazát az a kérdés, hogy október 9-én ki záratta le azt a kiskőrösi vasúti átkelőt, amelynél Szijjártó Péter külügyminiszter és Mészáros Lőrinc nagyberuházó & nagyvállalkozó & a szeretett vezető körüli mindenes megtekinthette a Budapest–Belgrád vasútvonal adott szakaszát és felavathatta az utolsó sínszál lerakását és összecsavarozását, vagy mit.

Sokan, mint az oroszok

Oroszország a hatalmas veszteségek dacára sem szenved emberhiányban az ukrán frontokon. Putyinék mostanra megtanulták, hogyan vegyék meg állampolgáraikat a családjuktól. A politikailag kockázatos mozgósítás elrendelésére semmi szükség – az üzlet működik. De hogyan?

Ellenzékellenzés

  • Ripp Zoltán

A Magyar Péter-jelenség a magyar társa­dalom betegségének tünete. Ugyanannak az immunhiányos állapotnak, amely a liberális demokrata jogállam bukását és Orbán hatalomban tartását előidézte. Ez az állítás persze magyarázatra szorul.

Messze még az alja?

Messze nem a kormány által vártaknak megfelelően alakult a GDP a harmadik negyedévben, de Orbánéknak „szerencsére” ismét van egy gazdaságpolitikai akciótervük. Könnyű megtippelni, milyen hatásuk lesz az intézkedéseknek, ha a cél az export felpörgetése, nem pedig a bizalom helyreállítása.