Ember + Sport

Ahonnan a szél fúj

Sámánok Las Palmasban: magyar győzelem az első vitorlázó csapat-világbajnokságon

Sport

A vitorlázás focivébéje: ezzel a szlogennel zajlott az elmúlt hetekben Gran Canarián a sportág első hivatalos csapat-világbajnoksága. Nagy meglepetésre nem valamelyik tengeri vitorlázó nagyhatalom, nem az America’s Cupon vagy a nagy tengeri versenyeken edződött amerikai, francia, új-zélandi hajó diadalmaskodott, hanem tizenhárom magyar legény a Balatonról.

A vitorlázók mindig is küzdöttek azzal, hogyan tegyék közérthetővé, látványossá és jól közvetíthetővé a sportágat. Az olimpiai közvetítésekben általában csak pár percet kapott, a távolban dülöngélő, nehezen azonosítható vitorlák, a bonyolult szabályrendszer, a nehéz követhetőség miatt keveseket érdekelt, leginkább csak a sportágat űzőket. Mire a technológia fejlődése, az animáció és a számítógépes szimuláció tökéletesedése, a drónok és fedélzeti kamerák használata végre közel hozta az eseményeket, és a lai­kusok számára is könnyűvé tette azok élvezetes követését, a hajóosztályok és a program meggondolatlan változtatgatásai miatt (előbb a két klasszikus kétszemélyes hajó – a repülő hollandi és a csillaghajó –, majd a férfi egyéni legnagyobb presztízsű osztálya, a finn dingi került ki a programból, a 470-esből a jövőben vegyes páros versenyeket rendeznek csak) kisebb válságba került a sportág olimpiai helyzete, és még inkább a jövője. És egyre többen szerettek volna végre olyan versenyrendszerben vitorlázni, amely a klasszikus offshore versenyek (és itthon például a Kékszalag vagy a nagyhajós országos bajnokságok) csapatmunkáját, a versenyzők taktikai képességeit honorálja, egyforma, a versenyek előtt sorsolt, elektronikát és bonyolult műszereket nélkülöző, minden vitorlázó nemzet számára hozzáférhető flottával. A vitorlázás hagyományosan legnagyobb presztízsű versenyei, az America’s Cup és előselejtezője, a Louis Vuitton Cup, a legfejlettebb, számítógép-vezérelt, bonyolult vitorlázatot és foilos (megfelelő sebességnél a hajótestet kiemelő „szárnyak”) technológiát használó rohanógépeket felvonultató Sail GP és a méregdrága maxi jachtok regattái helyett az igazi vitorlázást bemutató sorozatot, ahol a végeredményt nem a pénztárca mérete, hanem a felkészültség, az összhang és a taktikai érettség dönti el.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.