Ember + Sport

Ahonnan a szél fúj

Sámánok Las Palmasban: magyar győzelem az első vitorlázó csapat-világbajnokságon

Sport

A vitorlázás focivébéje: ezzel a szlogennel zajlott az elmúlt hetekben Gran Canarián a sportág első hivatalos csapat-világbajnoksága. Nagy meglepetésre nem valamelyik tengeri vitorlázó nagyhatalom, nem az America’s Cupon vagy a nagy tengeri versenyeken edződött amerikai, francia, új-zélandi hajó diadalmaskodott, hanem tizenhárom magyar legény a Balatonról.

A vitorlázók mindig is küzdöttek azzal, hogyan tegyék közérthetővé, látványossá és jól közvetíthetővé a sportágat. Az olimpiai közvetítésekben általában csak pár percet kapott, a távolban dülöngélő, nehezen azonosítható vitorlák, a bonyolult szabályrendszer, a nehéz követhetőség miatt keveseket érdekelt, leginkább csak a sportágat űzőket. Mire a technológia fejlődése, az animáció és a számítógépes szimuláció tökéletesedése, a drónok és fedélzeti kamerák használata végre közel hozta az eseményeket, és a lai­kusok számára is könnyűvé tette azok élvezetes követését, a hajóosztályok és a program meggondolatlan változtatgatásai miatt (előbb a két klasszikus kétszemélyes hajó – a repülő hollandi és a csillaghajó –, majd a férfi egyéni legnagyobb presztízsű osztálya, a finn dingi került ki a programból, a 470-esből a jövőben vegyes páros versenyeket rendeznek csak) kisebb válságba került a sportág olimpiai helyzete, és még inkább a jövője. És egyre többen szerettek volna végre olyan versenyrendszerben vitorlázni, amely a klasszikus offshore versenyek (és itthon például a Kékszalag vagy a nagyhajós országos bajnokságok) csapatmunkáját, a versenyzők taktikai képességeit honorálja, egyforma, a versenyek előtt sorsolt, elektronikát és bonyolult műszereket nélkülöző, minden vitorlázó nemzet számára hozzáférhető flottával. A vitorlázás hagyományosan legnagyobb presztízsű versenyei, az America’s Cup és előselejtezője, a Louis Vuitton Cup, a legfejlettebb, számítógép-vezérelt, bonyolult vitorlázatot és foilos (megfelelő sebességnél a hajótestet kiemelő „szárnyak”) technológiát használó rohanógépeket felvonultató Sail GP és a méregdrága maxi jachtok regattái helyett az igazi vitorlázást bemutató sorozatot, ahol a végeredményt nem a pénztárca mérete, hanem a felkészültség, az összhang és a taktikai érettség dönti el.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.