Koordinátavadászok: Mindenkinek a maga keresztje

  • Linder Bálint
  • 2001. november 15.

Sport

Nézzük meg egyszer, hogyan fest a Föld, ha nem domborzati, növényzeti vagy állatvilágbeli szenzációk mentén tálaljuk, hanem úgy mutatjuk be, mint a szülővárosunkat annak a turistának, akivel a nevezetességekkel való villogás helyett minden harmadik buszmegálló vonzáskörzetét keressük fel.
Nézzük meg egyszer, hogyan fest a Föld, ha nem domborzati, növényzeti vagy állatvilágbeli szenzációk mentén tálaljuk, hanem úgy mutatjuk be, mint a szülővárosunkat annak a turistának, akivel a nevezetességekkel való villogás helyett minden harmadik buszmegálló vonzáskörzetét keressük fel.

Hogy a mintavételek ne legyenek teljesen önkényesek, és ne legyen veszekedés, válasszunk megfigyelőállásoknak szabályosan ismétlődő pontokat. Így okoskodott a Degree Confluence Project (Foktalálkozó Projekt?) nemzetközi csapata, amikor elhatározta, hogy az általuk mélyen tisztelt földrajzi fokhálózat egész (fokperc, fokmásodperc nem) koordinátáinak találkozási pontjait jelöli ki arra, hogy ezek helyszíneit lefényképezve egy internetes oldalon (www.confluence.org) bemutassa, hogyan fest a Föld.

A vállalkozás csökönyösen szárazföldi jellegű, a szélességi és hoszszúsági körök óceánokon, tengereken összefutó pontjait magasról lesajnálták, arra gondolva, hogy a hatszázadik fénykép a hullámzó vízről már úgysem lenne olyan vérforraló.

A weboldalon koordináták mentén utazgathatunk széltében-hosszában, pontról pontra a Földön. Buenos Airestől Alsóörsig rengeteg csalitosban, prérin és vadonban készült kép nyújtja azt az ábrándot, hogy a Föld többé-kevésbé még az a Zöld Bolygó, ami az ipari forradalom előtt lehetett, és a mintavételek azt sugallják, hogy a glóbusz egyelőre még nem összefüggő Ruhr-vidék.

A főleg site-ról site-ra terjedő hír, miszerint emberek kerestetnek, akik szeretnék a módszer alapján lefényképezni a földfelszínt, a sajtó segítségével aztán számos országba eljutott. A koordinátákat legtöbbször helyi érdekű, esetleg magán- vagy üzleti utazás közben gyakran GPS-ükre tapadó vállalkozó szellemek kezdték fölkeresni és lencsevégre kapni. A feladatra elvileg bárki alkalmas, akinek van egy kézi GPS-e, és képes légvonalban 79 km-re eltávolodni otthonától, ekkora távolságot leküzdve ugyanis bárki találhat ilyen virtuális kereszteződést. Sőt akinek a sarkkörön túl van háza, csak meg kell látogatnia a szomszédait.

A fogékonyaknak azonban szembe kell nézniük azzal, hogy adott esetben több ezer méter magasra kell felhágniuk, völgyek rejtett zugaiba leereszkedniük, varacskos disznók strandjára betolakodniuk, moszkitórajok, párzásra kész szamárcsődör elől kell elmenekülniük. Vagy, ami szintén megesett: atomerőmű vezetőségénél, nightklub kidobóembereinél kell kuncsorogniuk, hogy engedjék már őket be az ő koordinátáikhoz.

Miközben kényelmesen hátradőlve nézegetjük az oldalon, hogyan fest a Föld egy-egy véletlen alapján kiválasztott szeglete, legyünk tudatában: az anyagot szállító pionírok gyakran kénytelenek a földjüket taposókra allergiás helyiek és állataik területvédelmi képességeivel is megismerkedni. A rendszeres felfedezők állítólag különösen magas szintű konfliktuskezelési ismeretekkel gyarapodnak, annak ellenére, hogy általában mindent elkövetnek, hogy a terület gazdájától előzetes engedélyt kérjenek a behatolásra. Főleg Amerikában fontos ez, ahol a behatolót le lehet puffantani, és sok helyen az esernyő mellé a fogason oda is van akasztva a hatlövetű. Néha azonban az udvarias kopogtatás sem hangolja jókedvre a tulajdonost, mivel enyhén gyanús, ha valaki azzal csönget be egy esős őszi napon, hogy "engedjen már be a verandára, jóember, mert biztosan ott találkozik a negyvenhetedik a tizenkilencedikkel". Nem is csoda, ha olykor a helyi hatóságok is szkeptikusan viselkednek: még a high-tech és az X-akták hazájában is megesett, hogy a seriff a koordinátavadászok kimerítő magyarázatának hallatán útmutatás helyett inkább gyorsan végeztetett velük egy drogtesztet.

Lassan halad a világ virtuális kereszteződések mentén történő lefényképezése, a lehetséges 13 000-nek alig 1/10-ét azonosították eddig. A Föld legtöbb országában bőven akad még keresnivaló, és itthon sem zárt be Miki mókatára azzal, hogy egy héttel ezelőtt a hazai felfedezők befejezték zsebkendőnyi országunk mind a 11 pontjának azonosítását, és galériába rendezték az anyagot az interneten. Ugyanezt a mi kontinentális éghajlatunk alatt még három évszakban meg kellene ismételni a teljességhez.

A magyar ugarról készült mintavételeket nézegetve az látszik, amit eddig is sejtettünk: országunk domborzatilag nagyobb részben lapos, mint egy este a SZOT-üdülőben, kisebb részben dimbes-dombos és hegyes, valamint kitűnik, hogy területének döntő hányadát szorgos kezek művelik. Az északi szélesség negyvenhetedik és a keleti hosszúság tizenkilencedik fokának randevújához tett kiruccanásunk pedig arról tanúskodott, hogy országunk lakossága vendégszerető, és mivel a Fókuszon edződött, már nem lepődik meg semmin. A gazda ugyanis rezzenéstelen arccal nézte végig, ahogy kitartóan gyalogolunk bokáig süppedve barna földjében mobiltelefonnal a kézben, amit egyre csak bámulunk. Akkor se mutatott meglepetést, amikor egyikünk hirtelen arca elé vett egy nagy fehér lapot, amin számok voltak, a másik meg lefényképezte, és mindenki nagyon örült.

Lehet, hogy a jövőbe tekintve már azt a házat látta maga előtt, amit a koordinátaturizmus rá eső bevételéből épít majd magának.

Linder Bálint

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.