Menni vagy meghűlni - A Vasa-futás

  • Szánkó-Kovács János
  • 2006. március 9.

Sport

Az alkony fekete fátylat von a tájra. Az éles szél szemből átcsap még a fenyőfák között is. Szinte észre sem venni az ereje végső megfeszítésével sítalpakon futó alakot. ' se lát az orráig sem, szinte vakon, de rendíthetetlenül kapaszkodik a dombra fel. Karácsony van, a fagy a csontokig hatol, egyre nehezebben halad előre. Aranyozott rézgombokkal kivarrt, durva, kék posztó-ruháját jég és hó lepi. Csak Moráig bírja ki...

Az alkony fekete fátylat von a tájra. Az éles szél szemből átcsap még a fenyőfák között is. Szinte észre sem venni az ereje végső megfeszítésével sítalpakon futó alakot. ' se lát az orráig sem, szinte vakon, de rendíthetetlenül kapaszkodik a dombra fel. Karácsony van, a fagy a csontokig hatol, egyre nehezebben halad előre. Aranyozott rézgombokkal kivarrt, durva, kék posztó-ruháját jég és hó lepi. Csak Moráig bírja kiÉ

Dalarna fővárosában, Morában persze nem várták nagyon Gustav Erikssont, jobban szerették a békességet. Azért hajlék, forró áfonyaleves került. Gustav utálta az áfonyalevest. Ám mikor a tóparti város elöljárói meghallották, mi járatban az érkező - sereget toborozna a dánok ellen -, még nagyobb lett a zavarodottságuk, csak kezüket tárogatták, nem fog az menni. Tessék-lássék marasztották, de Gustav, látva küldetése reménytelenségét, felcsatolta újra léceit, s még az éj leple alatt továbbindult Norvégia felé, nyugatnak. Futott inaszakadtáig, de a rettenetes viszonyok közt csak lassan haladt. Ám a hír, amit hozott (a stockholmi vérfürdő híre; a város főterén a dánok, II. Keresztély, a Zsarnok Keresztély katonái levágták a vacsorára hítt svéd nemesség legjavát, zúgtak a harangok, a kockaköveken patakokban ömlött a kiontott vér, vagy nyolcvanan vesztek oda), csak nem hagyta nyugodni a béke barátait Morában. Hosszas tépelődés után arra jutottak, még sincs ez így jól. Menteni a menthetőt, előszólították Larst és Engelbrektet, a város leggyorsabb, legkitartóbb sífutóit, iramodjanak üstöllést a menekülő után, lesz minden, pénz, paripa, fegyver, csak hozzák vissza. A kiválasztottak inaltak, ahogy bírták, de csak a 90 kilométerre fekvő Sälenben érték utol. Gyerünk vissza Morába!

Talán így esett a nagy futás Dalarnában 1520-banÉ

És jóra fordult minden, Gustav Eriksson Vasa seregei elkergették a dánokat. A hős 1521-ben alkirály lett, 1523. június 6-án (máig is a svéd zászló ünnepe) I. Gusztávként királlyá koronázták a Vasa-dinasztia megalapítóját. Olyan nagyszerű dolgok köthetők a nevéhez, mint a Szentszékkel való szakítás vagy éppenséggel Helsinki megalapítása. Olyan nagyszerű családtagok követték a trónon, mint II. Gusztáv Adolf vagy éppenséggel Krisztina királynőÉ

Neki állít emléket az 1922 óta minden év március első vasárnapján megrendezett grandiózus síverseny, a Vasa-futás (amit, tán nem is mellesleg, egy újságíró talált ki). A helyzet persze nem ilyen egyszerű, hisz voltaképpen nem versenyről van itt szó, hanem inkább egy egész hetes fesztiválról, népünnepélyről. Versenyek sokaságáról. Van verseny külön a nőknek (féltáv, 45 kilométer, gondoljanak bele, az is hosszabb a maratoni távnál), van a fiataloknak, van staféta, váltófutás: munkahelyi kollektíváknak, kocsmai törzsasztaloknak, van, amelyiket nem kell klasszikus stílusban lefutni, lehet "korcsolyázva", úgynevezett Siitonen-lépésekkel haladni (mellesleg maga Siitonen is nyert egyszer Vasát, ráadásul végig abban a tévhitben, hogy a második helyen halad s ér célba), így és így egy álló héten átÉ Ám az igazi a vasárnap reggel nyolckor startoló klasszikus viadal, most kapaszkodjanak meg: 15-18 ezer résztvevővel, élükön a férfi elit kategória ugyancsak a szokottnál dúsabb mezőnyével. Idén a legjobbak négy és fél órás idővel értek célba, mondhatni ideális időjárási viszonyok között, mínusz 7-8 fok volt, szikrázó napsütés. Az abszolút rekord azonban az ép ésszel alig is felfogható három és fél óra körül van. A férfi és női elit számára a Vasa-futás beleszámít a sífutó Világkupa összetett pontver-senyébe. Ami különösen most, közvetlenül az olimpia fáradalmai után nem akármilyen kihívás, minélfogva a férfiak menői nem sűrűn forgolódnak a gyilkos hajszában, mindazonáltal most is volt többszörös Világkupa-futamgyőztes részt-vevő (a norvég Auckland, aki a testvérével jött). Persze ők is itt ortályoskodnak, a hét közepén pár kilométerrel arrébb, a szomszédos Falunban lesz (volt) versenyük. Nem így a nőknél, ahol talán a cseh fenomén, Neumannová (neki amúgy sem a klasszikus futóstílus az erőssége) és az orosz Csepalova kivételével a teljes élmezőny tiszteletét tette a szombati versenyen, ami e szerint is alakult, a Világkupában vezető norvég Björgen nyert, a kétszeres olimpiai bajnok észt Smigun bronzérmet szerzett (a férfiaknál, kell-e mondani, svéd győzelem született; ez sem volt mindig így, a hetvenes évek keleti olvadása fialt már NDK-s, sőt szovjet győztest, magyar indulót is).

De az amatőröknél sem babra megy a játék. A nagy vasárnapi megmérettetésen a kilencven kilométer megtételére szintidő van megállapítva, 12 óra (ha számításba vesszük, hogy a 15-18 ezernyi futónak már a rajtja is több mint egy órába telik, nem is olyan hosszú idő). A heroikus erőfeszítést igénylő menetet valamennyire persze könnyítik a gyakori frissítő állomások, ahol ki-ki kedve szerint vehet magához a már emlegett forró áfonyalevesből, ehet süteményt, ihat energiaitalt vagy bármi mást, vagy akár vakszolhat is, és az út mentén szurkolóktól is bármikor vételezhető frissítő, de kösz szépenÉ Aki este nyolcra nem ér a célba, megnézheti magát, abba kell hagynia a futást, ami például azzal az aligha elhanyagolható következménnyel is jár, hogy késve érkezhet meg a nagy össznépi dorbézolásra Morába. Nagyon kétségbeesni persze nem kell a késlekedőknek, hisz ilyenkor az van szokásban, hogy 3000 (háromezer!) kiló burgonyából, 2000 kiló svéd húsgombócból, 165 kiló vajból, 240 kiló sajtból, 400 kiló kenyérből, 1200 kiló uborkából és 9000 liter italból álló csinos svédasztal várja a népséget, katonaságot.

Akad is jelentkező nyilván, hisz a tudományos számú résztvevő mellett minden alkalommal legalább 50 ezer szurkoló van a helyszínen. De nem a szurkolás, hanem a részvétel a fontos, tán nem is svéd az, aki nem próbálta meg egyszer. Királyok és popsztárok, politikusok és egyéb sportok hírességei, továbbá könyvelők és balett-táncosok, boldogok és boldogtalanok fordulnak elő mindgyakran e nagyszerű versenyen. Talán kipróbálhatnánk mi is...

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.