Párbeszéd: Így lett román sakkozó Rapport Richárd

  • narancs.hu
  • 2023. január 29.

Sport

Szabó Tímea közérdekű adatot igényelt és megtudta: a versenyző tavaly az éves minimálbér kevesebb mint felét kapta.

Rapport Richárd sakknagymester tavaly májusban szponzori ajánlatot kapott Sacha Dragictól, a Superbet tulajdonosától. A hírek arról szóltak, a versenyzőt a támogatás segítené abban, hogy sikerrel induljon a világbajnoki címért. Rapport elfogadta az ajánlatot. 

Megállapodásuknak az is része volt, hogy a magyar nagymester román színekben versenyez tovább.

A román sakkszövetség szeptemberben jelentette be, hogy Rapport hivatalosan román versenyző lett.

Szabó Tímea, a Párbeszéd társelnöke vasárnap közölte, hogy hónapokkal ezelőtti közérdekű adatigénylésére reagálva a Magyar Sakkszövetség most elküldte a kimutatást arról, a sakkozó mennyi támogatást kapott eddig itthon. Az derült ki, hogy a magyar versenyzőnek éves szinten egymillió forintos támogatás járt, azaz „a nemzetközi élvonalban versenyző Rapport az éves minimálbér kevesebb mint felét kapta tavaly a saját hazájától”.

Szabó arra hívja fel a figyelmet, hogy

„ez ugye körülbelül

egy másodosztályú átlagos labdarúgó havi (!) bére,

vagy talán még annál is kevesebb, a KSH által közzétett éves minimálbérnek (2 008 800 forint) pedig kevesebb, mint a fele. Rapport hosszú ideig könyörgött tisztességes támogatásért, de a magyar kormánynak és a Magyar Sakkszövetségnek nem volt fontos a fiatal tehetség támogatása” – vonja le a következtetést az ellenzéki politikus. 

Szerinte ezek után nem kell csodálkozni Rapport tavalyi döntésén. 

Szabó elemzi a sakkszövetség válaszát, amely alapján azt szűri le, Rapport a Fidesz által létrehozott, szerinte igazságtalan magyarországi sportfinanszírozási rendszer áldozata. Ez a rendszer Szabó szerint nem méri egyenlő mércével a tehetségeket. Úgy látja, ezért mentek el a Liu testvérek is. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.