Demeter Szilárd beismerte, a felháborodás miatt maradt ki a kulturális törvénymódosításból az NKA bedarálása

  • narancs.hu
  • 2019. december 14.

Színház

Egyetért Vidnyánszkyval, hogy a kormány kultúrpolitikája akár a színházak repertoárjában is megjelenhetne bármilyen formában.

A Hír TV-nek péntek este adott interjújában a héten elfogadott kulturális törvénycsomagról értekezett a Petőfi Irodalmi Múzeum vezetője. A törvénytervezet elkészítésében is közreműködő Demeter Szilárd szerint a jogszabályi csomag "arról szól, hogy próbáljuk megszervezni a kulturális életet. Ez nem azt jelenti, hogy beleszólunk a művészek alkotói tevékenységébe. Nem adunk megrendelést, hogy nem tudom milyen propagandaanyagot kell gyártani."

Ezzel szemben, mondjuk, mint ahogy arra a műsorvezető is rákérdezett, Vidnyánszky Attila nemrég még úgy nyilatkozott, hogy az sem volna ördögtől való, ha a kormány kultúrpolitikája akár a színházak repertoárjában is megjelenne, bármilyen formában.

Demeter bár percekkel korábban úgy fogalmazott, nem szólnának bele művészi tevékenységbe, persze nem okoz csalódást, és Vidnyánszkyval:  "Én ezzel teljes mértékig egyetértek."

Arról, hogy a kiszivárgott minisztériumi anyagban még szerepelt az NKA szétverése, de a benyújtott és elfogadott törvényben már nem, azt mondta Demeter Szilárd, hogy "valóban volt ilyen gondolkodás. (...) Sokat gondolkodtunk rajta, különböző modelleket dolgoztunk ki, de végül megszületett az a politikai döntés, hogy most nem nyúlnak az NKA-hoz. Ami természetesen a döntéshozó felelőssége."

A törvénymódosítás másik kardinális kérdéséről azt mondta: "Én úgy tudom, hogy jelen pillanatban az önkormányzati fenntartású fővárosi színházak jelentős részét továbbra is az állam fizeti ki, tehát Karácsony akkor tudná megmenteni a fővárosi színházakat, ha több pénzt tenne bele, tehát nem kell tartalmilag ezt így megmenteni, egész egyszerűen finanszírozni kell, saját vállalás. Az önkormányzat eldönti, hogy akar hat színházat, akkor hat darab színházat fizessen ki. Erre mondta azt az állam, hogy ok, de beszáll a költségekbe, de akkor, ha vegyes fenntartású akkor nyilvánvalóan szeretné látni, hogy mire és hogyan költik el azt a pénzt, mi történik az adott intézményen belül."

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.