Színház

Elveszett a liftben

KV Társulat: Pofon

  • Sándor Panka
  • 2020. november 22.

Színház

„A magyar nők átlagosan 35 verést szenvednek el, mielőtt segítségért fordulnak. Ekkor 5–12 intézménynél, szervezetnél, hatóságnál kérnek segítséget az erőszak megállítása érdekében, mielőtt hatékony segítséget kapnak” – ezzel az idézettel indul a Kovács D. Dániel rendezte előadás, amely egy, a leszűkített színpad közepére állított liftbelsőben játszódik.

A lift emeletről emeletre visz: a helyszínek a bántalmazott életének legfontosabb terei. Rendőrség, egészségügy, média és persze az otthon. Az epizódok nem egymásra épülnek, csupán önmagukban értelmezendők, bár tartalmaznak visszatérő elemeket.

Maga a színdarab a színészekkel lefolytatott beszélgetések, improvizációk, valamint a tárgyba vágó kutatások összegzéseként jött létre. Az alkotók az áldozatokon kívül civil szervezetek képviselőivel, egészségügyi dolgozókkal, jogászokkal és a rendőrség munkatársaival is készítettek interjúkat. Nem egyedi eseteket akartak bemutatni, hanem azt a hálót, amely – elméletben – segítséget nyújthat a bántalmazottaknak. Az is döntő szempont volt, hogy e húsbavágó témát minden komolysága ellenére humorral átitatva mutassák meg a nézőnek. Háborodjunk fel, lepődjünk meg, szomorkodjunk az áldozatokkal együtt, de egy pillanatig se felejtsünk el szórakozni. Popcorn, csillagszóró, esetleg szado-mazo szex – ugye, milyen vicces, amikor felsorolják, hogy mitől lehet összeégetve egy nő bőre? (Cigarettacsikk nyoma.) Mindegy is, már megyünk tovább, nincs megállás, megérkezünk a kórházba, a rendőrségre, az ügyvédi irodába, mindenhol ignorancia, semmibevétel, a tények tagadása, az empátia teljes hiánya fogadja a nézőt. És ennek minden esetben komikusnak kell lennie, ha erőltetetten, hát erőltetetten. Legtöbbször azt sem lehet eldönteni, kivel kellene azonosulnunk. A férjjel, aki véres kézzel könyörög nekünk – hiszen ő nem akarta, ő nem ez – vagy a járőrrel, aki úszószemüveget javasol a bevérzett szem ellen, vagy az ügyvéddel, akinek rengeteg munkája vész kárba, amikor az áldozat vissza akarja vonni vallomását.

A személyes történetek kihagyása személytelen előadást eredményez. Vannak ugyan valóban vicces jelenetek (paraszt vagy bántalmazó show), de ezek is inkább a színészi játéknak köszönhetők, és gyakran a jó ízlés határait feszegetik. Az sem egyértelmű, hogy a bürokratikus labirintusba csak a nők kerülhetnek-e, mert említésszerűen megjelenik ugyan, hogy létezik férfiak elleni erőszak is, de teljesen zavaros, hogy erről akar-e beszélni az előadás. Ez is mutatja, hogy az etűdös szerkezet sok mindent hagy a levegőben lógni. Például semmiféle kontextusba nem kerül a magyar politikusok szexista megnyilvánulásainak felsorolása sem, nem lényeges, hogy kik, miért, hogyan mondták, amit mondtak. Cinkosan összekacsintunk csak a nézőinkkel: a vak komondor országának zsarnokai tehetnek a családon belüli erőszakról is… Isten ments, hogy kicsit magunkba nézzünk. Az előadás végén Hajduk Károly felolvassa a jó feleség 14 ismérvét. A színészekkel közösen nevetgélünk az 1955-ben megjelent – ma már nyilvánvalóan irreleváns – anyagon.

A KV Társulat ezúttal is nehéz fába vágta a fejszéjét, most éppen sikertelenül. Kétségtelenül fontos a téma, és értékelendő gesztus, hogy szakértőket is bevontak a felkészülésbe, remélhetőleg legközelebb ez nemcsak az interjúkból derül ki, hanem az előadásból is.

Trafó, október 14.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”