Színház

Elveszett a liftben

KV Társulat: Pofon

  • Sándor Panka
  • 2020. november 22.

Színház

„A magyar nők átlagosan 35 verést szenvednek el, mielőtt segítségért fordulnak. Ekkor 5–12 intézménynél, szervezetnél, hatóságnál kérnek segítséget az erőszak megállítása érdekében, mielőtt hatékony segítséget kapnak” – ezzel az idézettel indul a Kovács D. Dániel rendezte előadás, amely egy, a leszűkített színpad közepére állított liftbelsőben játszódik.

A lift emeletről emeletre visz: a helyszínek a bántalmazott életének legfontosabb terei. Rendőrség, egészségügy, média és persze az otthon. Az epizódok nem egymásra épülnek, csupán önmagukban értelmezendők, bár tartalmaznak visszatérő elemeket.

Maga a színdarab a színészekkel lefolytatott beszélgetések, improvizációk, valamint a tárgyba vágó kutatások összegzéseként jött létre. Az alkotók az áldozatokon kívül civil szervezetek képviselőivel, egészségügyi dolgozókkal, jogászokkal és a rendőrség munkatársaival is készítettek interjúkat. Nem egyedi eseteket akartak bemutatni, hanem azt a hálót, amely – elméletben – segítséget nyújthat a bántalmazottaknak. Az is döntő szempont volt, hogy e húsbavágó témát minden komolysága ellenére humorral átitatva mutassák meg a nézőnek. Háborodjunk fel, lepődjünk meg, szomorkodjunk az áldozatokkal együtt, de egy pillanatig se felejtsünk el szórakozni. Popcorn, csillagszóró, esetleg szado-mazo szex – ugye, milyen vicces, amikor felsorolják, hogy mitől lehet összeégetve egy nő bőre? (Cigarettacsikk nyoma.) Mindegy is, már megyünk tovább, nincs megállás, megérkezünk a kórházba, a rendőrségre, az ügyvédi irodába, mindenhol ignorancia, semmibevétel, a tények tagadása, az empátia teljes hiánya fogadja a nézőt. És ennek minden esetben komikusnak kell lennie, ha erőltetetten, hát erőltetetten. Legtöbbször azt sem lehet eldönteni, kivel kellene azonosulnunk. A férjjel, aki véres kézzel könyörög nekünk – hiszen ő nem akarta, ő nem ez – vagy a járőrrel, aki úszószemüveget javasol a bevérzett szem ellen, vagy az ügyvéddel, akinek rengeteg munkája vész kárba, amikor az áldozat vissza akarja vonni vallomását.

A személyes történetek kihagyása személytelen előadást eredményez. Vannak ugyan valóban vicces jelenetek (paraszt vagy bántalmazó show), de ezek is inkább a színészi játéknak köszönhetők, és gyakran a jó ízlés határait feszegetik. Az sem egyértelmű, hogy a bürokratikus labirintusba csak a nők kerülhetnek-e, mert említésszerűen megjelenik ugyan, hogy létezik férfiak elleni erőszak is, de teljesen zavaros, hogy erről akar-e beszélni az előadás. Ez is mutatja, hogy az etűdös szerkezet sok mindent hagy a levegőben lógni. Például semmiféle kontextusba nem kerül a magyar politikusok szexista megnyilvánulásainak felsorolása sem, nem lényeges, hogy kik, miért, hogyan mondták, amit mondtak. Cinkosan összekacsintunk csak a nézőinkkel: a vak komondor országának zsarnokai tehetnek a családon belüli erőszakról is… Isten ments, hogy kicsit magunkba nézzünk. Az előadás végén Hajduk Károly felolvassa a jó feleség 14 ismérvét. A színészekkel közösen nevetgélünk az 1955-ben megjelent – ma már nyilvánvalóan irreleváns – anyagon.

A KV Társulat ezúttal is nehéz fába vágta a fejszéjét, most éppen sikertelenül. Kétségtelenül fontos a téma, és értékelendő gesztus, hogy szakértőket is bevontak a felkészülésbe, remélhetőleg legközelebb ez nemcsak az interjúkból derül ki, hanem az előadásból is.

Trafó, október 14.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.