Máris megdobta egy marék pénzzel Dörnerék Nagy Feró-darabját az Emmi

Színház

Azok a boldog szép napok, ég veled! Te nem tudod, milyen jó nélküled.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma szerint az Újszínház Boldog szép napok című – a Beatrice és Nagy Feró történetét feldolgozó darab – ősbemutatója olyan fontos kulturális és színházművészeti esemény, hogy egy pályázaton 900 000 forintot adott a megvalósítására.

Így a Nemzeti Kulturális Alapnál A kőszívű ember fiaira és a Sári bíróra már megítélt egymillió forint mellé még majdnem ugyanannyit kapott állami pályázati forrásból a Dörner vezette városi teátrum, természetesen a fenntartói alaptámogatás felett. Ez utóbbi 2015-ben közel 414 millió forint volt.

De mit is tudunk a kétségtelenül ígéretes Nagy Feró-drámáról?

Sajnos igen keveset, de az legalább zavaros. A dráma szövegét Falussy Lilla jegyzi, a darab viszont nem szerepel az Újszínház honlapján a most induló évad hat bemutatója között.
Ezért a frissen újraválasztott és 11 kihívót (!) maga mögé utasító Dörner György igazgatói pályázatához fordultunk további információért. (A pályázatból itt szemezgettünk pár beszédes részletet.) Dörner egy helyütt azt írja, hogy 2017-ben fog színpadra kerülni a szóban forgó darab, sőt, a 2020/2021-es évadban az R-GO történetét is színpadra vinnék majd, „a zenés játékban elhangzanának“ a legnagyobb slágerek is. „Bízunk benne, hogy a rock-musicalekkel hosszú évadokon keresztül biztosítjuk a telt házas nézőteret, s reményeink szerint újabb közönségréteget hódítva meg ezáltal“ – fogalmaz kristálytisztán a direktor.
Mindenesetre az Emmi döntnökeit már meg is hódította a koncepció.

Dörner állítását sajnos Dörner cáfolja is

pár oldallal arrébb, amikor a darabot nem szerepelteti a 2017/2018-as műsortervében.
De ne akadjunk fent a részleteken, majd biztosan ügyesen beszuszakolják valamelyik gondosan megtervezett évadprogramba a sikervárományos és Emmi-pénzzel megtámogatott rockballadát.
Ne hallgassuk el, hogy a pályázaton egy sor jóravaló társulat és intézmény kapott hasonló összegű támogatást, köztük például Pintér Béla és Társulata, a TÁP Színház, a Trafó vagy a tatabányai Jászai Mari Színház, hogy csak párat említsünk véletlenszerűen a sorból.

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.