Meghallgatta Gothár Pétert a Színház- és Filmművészeti Egyetem

  • narancs.hu
  • 2019. december 5.

Színház

Az egyetemen oktató rendező, akit zaklatási ügye miatt kirúgtak a Katonából, az etikai bizottság elé állt.

A Színház- és Filmművészeti Egyetem Etikai Bizottsága szerdán megtartotta második ülését és meghallgatta Gothár Pétert az ügyében folyó etikai eljárás keretében.

Gothár Péter

Gothár Péter

 

Mint Upor László rektorhelyettes az egyetem közleményében írja:

"A szabályzatban foglaltakkal összhangban az ülésen független szakértő pszichiáter vett részt, továbbá a fenntartó minisztérium delegáltja is jelen volt.
A bizottság megállapította, hogy az egyetemen történt esetleges etikai vétségről továbbra sem
érkezett bejelentés. Az egyetem jó hírét, morális integritását ettől függetlenül súlyos károk érték az
elmúlt hetekben. A bizottság feladatának tekinti, hogy ennek okait és mértékét megvizsgálja, hatásait lehetőség szerint csökkentse.
A bizottság a következő ülésén az általa kezdeményezett, jelenleg is folyó további meghallgatások
eredményeit fogja áttekinteni, elemzi az üggyel kapcsolatos sajtóközlemények hatásait, és
helyzetértékelése alapján ajánlást tesz az egyetem vezetésének.
Az ártalmak csökkentése érdekében rendkívül fontos, hogy a bizottság zavartalanul, nyugodtan
folytathassa le az eljárást.
Még fontosabb, hogy a hallgatók nyugalma, biztonsága és biztonságérzete ezen folyamatok közben se sérülhessen.
Ennek feltételeit az egyetemen belül és kívül is biztosítani kell. A bizottság mai ülését a túlzott
médiafigyelem csaknem lehetetlenné tette – a hasonló helyzetek jövőbeni elkerülése érdekében
ezúton is kérjük a nyilvánosság és a sajtó együttműködését, segítségét. A sajtó képviselőinek is be kell látniuk, hogy egy nagy múltú nemzeti intézmény integritásának megőrzése, a magyar színház- és filmművészet felnövekvő nemzedékei képzésének zavartalansága rendkívüli horderejű ügy, tehát nem engedhető meg, hogy a napi bulvárhírek szintjén megfogalmazódó leegyszerűsítő ítéletek befolyásolhassák.
Az egyetemünk rossz hírét keltő alaptalan vádaskodásokkal, rosszhiszemű híresztelésekkel szemben jogi eszközökkel lépünk fel."

Megszólalt Máté Gábor a Gothár-ügyben: könnyebb lenne, ha több mindent elmondhatnék

A 24.hu-nak adott interjúban mindent elmond. Vagy nem teljesen. Egy hete tudható, hogy Gothár Péter a Katona József Színház munkatársa az a személy, akit a színház azonnali hatállyal kirúgott "erkölcsi határokat átlépő" viselkedése miatt. A színház eddig csupán egy szűkszavú közleményt adott ki.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.