Már a kormány előtt van az előterjesztés a "kulturális ágazat egységes kormányzati irányításáról"

  • narancs.hu
  • 2019. december 6.

Színház

"Nemzeti Kulturális Tanácsot" hoznának létre, amely felelős lesz a kulturális ágazat állami támogatásáért.

Mint arról beszámoltunk, néhány napja az artportal.hu írt arról, hogy a kormány egy olyan salátatörvény benyújtását tervezi, amely megszüntetné a Nemzeti Kulturális Alapot, a független színházak működési támogatását úgy, hogy csak egyes produkciókra pályázhatnának, a kőszínházak igazgatói kinevezéseinél pedig az emberi erőforrások minisztériumát (Emmi) vezető miniszter gyakorlatilag vétójogot kapna.

Bár a törvénymódosítást még nem terjesztették be a parlament elé, a 444.hu arról ír, hogy a dokumentum már a kormány előtt van, és azt Kásler Miklós emberi erőforrás és Varga Judit igazságügyi miniszterek terjesztették elő december 3-án.

Ugyan a kormánypárti Magyar Nemzet pénteken arról írt, hogy Gothár Péter Katona József Színház-beli ügye miatt akarnak változtatni a kultúra finanszírozásán, és a Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté is arról írt a Facebookon, hogy a Gothár-ügy áll a tervezett változtatás hátterében, Gyurcsány Ferenc DK-elnök megosztott egy részletet állítása szerint szintén a vonatkozó előterjesztésből, amely szerint már október végén tárgyaltak a tervezett változtatásokról. A 444.hu által ismertetett szövegrészlet pedig a Gothár-ügy helyett a "kulturális ágazat egységes kormányzati irányítását" említi a célok között.

A lap által ismertetett szöveg szerint "a kormányzat nemzetstratégiai dimenzióba emelte a kultúrpolitikai célokat, amelyek kizárólag ehhez illeszkedő kulturális intézményrendszeren keresztül valósíthatók meg".

A szöveg szerint a kulturális ágazat egységes kormányzati irányítása érdekében hívják életre a "Nemzeti Kulturális Tanácsot", amely felelős lesz a kulturális ágazat sokszínű és minőségalapú állami támogatásáért, és a "Nemzeti Kulturális Alap elavult rendszerét" is megváltoztatja.

A 444.hu által ismertetett előterjesztésben az is szerepel, hogy a kormány az új Nemzeti Kulturális Tanács "feladatkörébe utalja a magyar kultúrában követendő irányok, prioritások meghatározását".

A 24.hu korábban arról írt, hogy az egységes kultúrafinanszírozás ötlete Demeter Szilárdtól, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatójától származik, aki korábban többször is kifejtette, hogy hogyan központosítaná a kultúrát az irodalom területén, a múzeumot téve meg "nemzeti irodalmi erőközpontnak".

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.