rés a présen

„Távolabb eső aspektusok”

  • rés a présen
  • 2023. május 3.

Színház

Rozgonyi-Kulcsár Viktória ügyvezető elnök, Jurányi Ház

rés a présen: Milyen koncepció alapján szervezitek az első CSET (Család–Egyén–Társadalom) Fesztet, amely már zajlik, és egészen május 21-ig tart a Jurányiban?

Rozgonyi-Kulcsár Viktória: A tavalyi Anyacsak1 fesztivál szervezése során már megfogalmazódott bennünk, hogy szeretnénk folytatni ezt a munkát, és mind tematikájában, mind földrajzilag is tágítani a perspektívát. Az anyaságról a fókuszt már a szülővé válásra, a családra helyeztük. Középpontba állítva például olyan személyes történeteket, traumákat, amelyeket otthonról hozunk. Vagy megnézni azt, hogyan hat a társadalmi közeg az egyénre, a család felfogására, szociális viszonyaira.

rap: Kik a válogatók?

RKV: A fesztiválnak nincs külön válogatóbizottsága, a program a munkatársak személyes ajánlásai, javaslatai alapján alakult ki, figyelembe véve a Jurányi Ház adottságait, de eleve volt sok megkeresésünk a tavalyi fesztivál után is. Olyan problémákat tárgyaló előadásokat szerettünk volna a fesztivál műsorára tűzni, amelyek tabusított, a hétköznapokban kevésbé tárgyalt vagy éppen vitatott témákról szólnak, mint a béranyaság, az azonos neműek gyerekvállalásának kérdése vagy az örökbefogadás rendszere. A tavalyi fesztivál, amikor Szalontay Tündével és Tompa Andreával volt egy nagyon jó beszélgetés az örökbefogadásról, arra sarkallt minket, hogy Tündének a történetét valamilyen formában színpadra vigyük, az ősbemutatót, Született: Wágner Emese címmel május 8-án láthatják a nézők. Témájában és formanyelvében is különleges és fontos ugyanazon a napon Szenteczki Zita és Kovács Domokos Ki ölte meg az apámat című előadása, amely Édouard Louis azonos című művéből készült. A szombathelyi Weöres Sándor Színházzal közös koprodukció, Samuel Bailey Kutyabaj című darabja, a fiatalkorúak börtönében játszódik, ahol a fiúk, akik maguk is gyerekek még, visszatérni készülnek az apasághoz, a társadalomba, a családba. A budapesti bemutató május 14-én lesz.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.