rés a présen

A szórakozás művészete

Naphon csoport (Kruczler Móni, Fülöp Farkas)

  • rés a présen
  • 2012. április 14.

Trafik

rés a présen: Ott voltatok a renegád partizás magyar kezdeteinél. Naphon: 1993-98 között Budapesten a technónak egy értékes hajtása nőtte ki magát, virtus, őszinteség, kreativitás, ez volt az X-Lab (Titusz, Tadeusz, Fejér Zsolt és a Psyché Masqarade). Mindegyik bulijuk kihagyhatatlan volt, például a '95 Palmeház szilveszter, Blue Box Asterix party, HocusPocus Feszivál Diósgyőrben, az FMK-s bulik vagy a törökbálinti Katlan Partik.

Performanszokkal, giga dekókkal, eszelősen jó plakátokkal. Létezett csapatszellem, alkotó kedv, és a nép tűzön-vízen át követte őket. Olyan volt, mint egy család, tele barátsággal, szerelemmel és közös álmokkal. Kezdetben rajongóként, aztán alkotóként is belefolytunk. Bedolgoztunk a Frankhegybe is, a Solipse-ba, underground divatbemutatókba, performanszokba. Miután ellopták az X-Lab-lemezeket, fél évig nem volt ennek a körnek célzott, vérbeli underground buli. Ekkor, '97-ben a Magyar Narancsnak szerveztük az első saját partit, és próbáltuk ott folytatni, ahol az X-lab abbahagyta. Ezt tanultuk, ezt szeretjük, ezt is őrizzük.

rap: Mi lett ebből mára?

N: Titusz végig kitartott mellettünk, sokat köszönhetünk neki. Most, hogy ismét divatba jön az acid, a fiatalok is hozzá nyúlnak vissza, de a feeling már más. Néha vannak igazi underground partik is, mint a monstre Hármashatárhegy vagy a mi kis titkos Partizánjaink. Léteznek alkotóközösségek, meg jó arcok, akiket rá lehet venni néha egy kis mókára, és ott vannak a kis családok, akik ebben a szellemben nevelik a gyerekeiket. Na, az talán izgalmas lesz, amit ők gurítanak pár év múlva! 2003-ig nagyon aktívan szerveztünk, majd gyerekünk lett, és mire újrakezdtük, bulidömping lett, beszivárgott egészen a belvárosi klubokig, ami egyértelműen ártott a partikultúrának. Ez sima diszkózás. A közönség is hígabb lett, és már nem privilégium, hanem evidencia egy kis darálás a hétvégén. Többnyire már nem heccből szerveződnek a bulik, hanem karrierek és brandek épülnek. A jó Bernáth(y) mondta, hogy neki szerencséje volt, mert két nagy hullámot is meglovagolt, a '60-70-es éveket, meg a '90-est. Most épp várjuk a következőt.

rap: Mi következik?

N: Március 16-án az R33-ban Maskaride Party, Titusszal, Nagával, Weghával, Kalumettel, légtornásszal, performansszal, nagy díszlettel, csinnadrattával, és hozunk egy nagy külhoni sztárt is, ő Gabriel le Mar, a Saafi Brothers és az Aural Float formációk vezetője. Május 11-én a Syruppal kooperálva elhozzuk a Hardfloor/D live actet, és az Ozora Fesztiválba is bedolgozunk.

rap: Vannak más projektjeitek is?

N: A gyerekeinknek nem szervezhetünk még partyt, de megtaníthatjuk őket a szórakozás művészetére a saját népük kultúráján keresztül. Minden vasárnap ingyenes Családi Táncházat tartunk az Akváriumban (exGödör). A zenét ifj. Csoóri Sándor és családja szolgáltatja, a programot mi magunk vezetjük a zsírkrétakör névre hallgató magyaros akciófestészettel együtt. Picit máshogy közelítünk a folkhoz, kedvünkre csemegézünk, és humorba csomagolva, észrevétlenül okítunk.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.