chili&vanília - Thai jellegű leves

  • .
  • 2009. november 5.

Trafik

A Tom Kha Gai leves a thai konyha egyik leghíresebb fogása, mondhatni, nemzeti eledel. Benne van a thai konyhaművészetre jellemző összetett, izgalmas, ugyanakkor rendkívül kiegyensúlyozott ízvilág, amelyet az édes-csípős-sós-savanyú kontrasztok határoznak meg.

A leves esetében a sós ízt a halszósz (nam pla), ill. a szójaszósz, a csípőset a csilik, az édeset a kókusztej vagy a cukor, a savanyút pedig zöldcitrom adja. Ezeket egy sor különleges fűszer egészíti ki, például a galangagyökér, a citromfű és a kaffir lime levél. Ezek a hozzávalók nem mindennapiak, azonban szerencsére nálunk is beszerezhetőek. A galangagyökér formája a gyömbéréhez áll közel, a színe viszont nem sárga, hanem krémfehér, picit rózsaszínű, aromája visszafogottabb, lágyabb, kevésbé csípős. Azon túl, hogy erős afrodiziákum, nagy mennyiségben mérgező is lehet, mindenesetre kábulatot és hallucinációs szimptómákat eredményezhet. A thai citromfű esetében az újhagyma külsejű szárról van szó, amelynek elképesztően citrusos illata van. Végül a kaffir lime levél sötétzöld, fényes, és erőteljes citrusaromát ad.

Thai kókusztejes csirkeleves (Tom Kha Gai)Hozzávalók (2-4 adag)

1 salotta, finomra aprítva1 nagy gerezd fokhagyma, aprítva2 thai citromfű6 szelet galangagyökér (vagy gyömbér)6 kaffir lime levél, csíkokra vágva2 tk. piros currypaszta2 ek. olaj6 dl húsleves4 dl kókusztejegy nagy csirkemell, falatnyi darabokra vágva20 dkg gomba, nagy darabokra vágvazöldcitromlé, halszósz, cukora tetejére friss koriander, újhagyma

A hagymát, fokhagymát olajon üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a currypasztát, a citromfüvet (amire egy húsklopfolóval rácsaptunk, hogy felszabaduljanak az aromái), galangát, kaffir lime levelet, és átforgatjuk. Felöntjük a húslevessel, felforraljuk, és 15 percig alacsony hőfokon gyöngyöztetjük, hogy jól átjárják a fűszerek aromái. Ekkor beleöntjük a kókusztejet (fel kell előtte rázni), ekkor már nem forraljuk, különben a kókusztej kicsapódik. Hozzáadjuk a csirkemellet és a gombát, és kb. 10 percig főzzük, amíg mindkettő megfő. A legvégén zöldcitromlével, halszósszal (ez adja a sósságot, külön só nem kell bele!) és cukorral kerekítjük ki az ízeket. Ezek mennyisége abszolút ízlésfüggő, ízharmóniára kell törekedni. Ha nem elég ízes, még több halszósz kell bele. A tetejére friss koriandert és felkarikázott újhagymát szórunk.

A szerző blogja: www.chiliesvanilia.blogspot.com

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.