étel, hordó - KULACS

  • .
  • 2010. szeptember 23.

Trafik

Miután hétről hétre szembesülünk avval, hogy az ún. "legendás" helyeknek hűlt helyük, minden elismerésünk a kevés túlélőé.
Még akkor is, ha több jó tulajdonságukat nem is tudnánk felsorolni. Itt van például a Kulacs. Valószínű, hogy egyidős a Dohány utcával, mintha külsőre sem változott volna, mégis a hosszú évtizedek alatt sohasem akarózott meglátogatni. Hiába tudtuk, hogy valaha Seress Rezső volt az élő zene (ráadásul - legalábbis az étterem honlapja szerint - itt írta a Szomorú vasárnapot és a Szeressük egymást, gyerekeket), nekünk a Kulacs már annak a cigányzenés, magyaros II. osztályú étteremnek az archetípusa, ahová inkább KGST-turistákat vittek. Nyugatnémetet legfeljebb akkor, ha nem volt hely a Mátyás Pincében.

De hol vagyunk már a valutaéhes nyolcvanas évektől? A Kulacs ma nem egy a sok közül, hanem a kevés túlélő egyike. És elsőre úgy tűnik, ezt a pozíciót mindenféle profilváltás nélkül sikerült elérnie! Az első, akit meglátunk, a hegedűjét hangoló prímás. Mindezt hétköznap, délidőben, és turistabusz sincs a környéken! De hamarosan jön a felszolgáló is, aki sajnálkozva közli, hogy a nagyteremben forgatás van (utóbb kiderül, nótaműsor felvétele), így csak a bárban tudunk helyet foglalni. Nos, itt már szó sincs gulyásleveses miliőről. A bár dzsesszklubként működik este, de a falfestményes dekoráció nappali fényben is lélegzetelállító. Az egyiken könyvtárszoba látható, melynek előterében az asztalon (no, nem Louis Armstrong önéletrajza) egy hamburger hever. A másik se rossz: gospelkórus örömködik, a kísérőzenekarban megannyi Duke Ellington. A leghatásosabb azonban a pihenő cimbalommal és nagybőgővel telirakott pódium mögötti műalkotás, ami egy temetőbejáratot ábrázol. Ám sírok helyett a távolban a feltámadt Megváltó tárja szélesre karját.

Mi pedig az étlapot. Nem okoz meglepetést, hogy szinte kizárólag súlyos magyarokból lehet választani, a falusi burgonyaleves csípős kolbásszal (890 Ft) biztató kezdetnek tűnik. És valóban. Talán azért sincs az asztalon só-/bors-/paprikatartó, mert a szakácsnak határtalan önbizalma van. A tökéletes ízesítésű sűrű levessel csupán egy baj van: a benne szereplő 0,5 (azaz fél) kolbászkarikánál valamivel többre számítottunk. A szépen elkészített fatálon érkező kolozsvári töltött káposztához (2500 Ft) már valóban kapunk kolbászt, méghozzá méregfogú házi jellegűt, ami ugyanúgy élményszámba megy, mint a káposztacsomagok, ám itt a mellékelt hússzelettel adódik gond: legfeljebb nevében frissensült. A császármorzsára (850 Ft) viszont nem lehet rossz szavunk: kellően omlós, és megfelelő puhaságú/keménységű. A baracklekvár elmegy. Ha most az idegenvezetőt hallanánk, hogy ideje indulni, elégedetten állnánk föl az asztaltól. Igaz, estére, a szállodában biztosan elfelejtenénk már ezt az ebédet.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.