kulthírek

  • .
  • 2010. szeptember 23.

Trafik

BRÓDY-DÍJ Mamó című könyvének elismeréseként Máté Anginak ítélték az előző esztendő legjobbnak talált első kötetes prózaírójának járó Bródy Sándor-díjat. Díjátadás szeptember 22-én, a Műcsarnokban (kritikánk: 2009.
augusztus 20.).

GYÁSZ 63 éves korában elhunyt Polgár László: a világ legrangosabb színpadjain szerepelt operaénekest Zürichben érte a halál - 1991 óta volt az ottani operaház tagja. 1999-ben Grammy-díjat kapott a Kékszakállú herceg váráért. Utoljára június végén lépett fel Budapesten, az Operaházban.

90 éves korában elhunyt Lackó Miklós, a 20. századi magyar történelem, a két háború közötti szellemi élet egyik legjelentősebb kutatója. Munkásságát olyan művek őrzik, mint a Nyilasok, nemzetiszocialisták 1935-1944 (1966), Válságok - választások (1975), Szerep és mű (1981), Sziget és külvilág (1996).

KÉPEK A BANKBÓL Hosszú távú, ingyenes letét formájában öt német múzeumban helyezi el a Dresdner Bank 2009-es bekebelezésekor örökölt műgyűjteményét a Commerzbank: úgy kétezer műtárgyról van szó, ezeken egy berlini, két frankfurti és két drezdai múzeum osztozik majd. A Commerzbank példáját hamarosan követheti az 56 ezer darabos gyűjteménnyel rendelkező Deutsche Bank is.

DEGAS BULGÁRIÁBAN Degas szobraiból nyílt kiállítás Szófiában, a Bolgár Nemzeti Galériában: a ritkán látható 74 plasztikát a művész eredetileg viaszból, agyagból és gyurmából készítette el, s később a családja öntette ki őket bronzból.

TORONTÓI FILMFESZTIVÁL Tom Hooper filmje nyerte a Torontói Fesztivál fődíját, amit ott a közönségdíj jelent: a The King's Speach főszerepeit játszó színészek - Colin Firth mint VI. György, Geoffrey Rush mint az ő beszédtanára és Helena Bonham Carter mint anyakirálynő - alakítását máris Oscar-esélyesként emlegetik.

ÚTSZÉLI HAIKU Mintha csak illegális reklámtáblák volnának, 500 haikut helyezett el Atlanta utcáin, lámpaoszlopokra, póznákra, szemmagasságban vagy a talaj közelében John Morse: az Atlantában és New Yorkban élő festőművész persze nem 500, hanem csak tíz verset írt (nyolcat angolul, kettőt spanyolul), s mindegyiket 50 példányban sokszorosította. Az útszéli hirdetésekre jellemző tipográfiával szedett szövegeket datálta és szignálta is. A haiku 17 szótagos terjedelmét tartó üzenetei mai témákat vetnek fel, akad köztük az afganisztáni beavatkozással, vagy - mint illusztrációnkon látható - az ingyenes adótanácsadással kapcsolatos egyaránt. Akcióját a Fluxprojects támogatta, a szervezet honlapján (fluxprojects.org) egy kisfilmen mesél is elképzeléséről. A Google Maps pontosan jelzi a táblák helyét. Morse október végéig szeretné kint hagyni őket - ennek sikere attól is függ, hogy a rendezett utcakép hívei, akik azonnal felemelték ellene a hangjukat, aktivizálják-e magukat, és harcba indulnak-e a haikuk ellen.

POLGÁRJOGI FOTÓS ÉS BESÚGÓ A 60-as évek amerikai polgárjogi harcait érintő szenzációs cikket közölt a Tennessee állambeli Memphisben megjelenő The Commercial Appeal című lap. Még a New York Times is átvette a Marc Perrusquia által kikutatott sztorit: Ernest Withers, aki a polgárjogi küzdelem legfontosabb pillanatait és arcait örökítette meg kamerájával, mindeközben az FBI-t is segítette a fekete aktivistákról - és egyáltalán, Memphis fekete közösségéről, politikusairól, üzletembereiről, egyházi személyiségeiről - szóló információkkal. Megbíztak benne, mindenhová bejárása volt, fotóival döntő érdemeket szerzett abban, hogy ország-világnak tudomása legyen a történtekről, ám legalább 1968 és 1970 között bizonyítottan jelentéseket és fotókat is adott az FBI-nak. Fedőjele ME 338-R volt, amiből az R a faji témában dolgozó informátort jelölte. Hálózati munkájának, beszervezésének körülményei nem ismeretesek, a lap az erre vonatkozó dossziét nem kapta meg - sőt arról sem kapott tájékoztatást, hogy létezik-e ez egyáltalán. Az információ szabadságáról szóló törvény értelmében kiadott jelentései viszont megmutatják, hogy hozzásegítette a hatóságot a városi militáns fekete csoport, az Invaders felszámolásához, beszámolt a hosszan tartó köztisztasági sztrájkot támogató fekete vezetőkről, és gépkocsirendszámokat adott meg. Amúgy pedig műtermében fogadta a betérő kuncsaftokat, esténként a klubokban fotózott, s olyan zenészekkel volt jóban, mint B. B. King.

Gyerekkori barátja volt a polgárjogi mozgalmat vezető Martin Luther Kingnek, szállodai szobájában is lefotózta, s megrázó képet készített a lelkész véréről a balkonon - a King elleni merénylethez azonban sem neki, sem az FBI-nak nem volt köze. (Képünkön egy 1966-os menetben látszanak: akkor épp az késztette őket tiltakozásra, hogy meglőtték a Mississippi Egyetemre beiratkozott első fekete diákot.) Ernest Withers 2007-ben, 85 éves korában hunyt el, közmegbecsülés övezte. Besúgói ténykedésének megítélése most kezdődik. A kép nem egyértelműen fekete-fehér. Akad, aki azt hozza fel mellette, hogy az általa adott információk ahhoz is hozzásegítették az FBI-t, hogy reális képet alakítson ki a polgárjogi mozgalomról, s ne annak a tévhitnek megfelelően alkossa meg saját stratégiáját, miszerint a polgárjogi mozgalom csupa vérszomjas radikálisból áll.

SZILÁGYI ISTVÁN: DIGITÁLIS AKADÉMIKUS Tavaly Závada Pál megelőzte, de idén nagy többséggel Szilágyi Istvánt választotta új tagjának a Digitális Irodalmi Akadémia. A 72 éves kolozsvári író művei megfelelő előkészítés után felkerülnek majd a DIA honlapjára, ő pedig ennek ellenértékeként havi járadékban részesül. Szilágyi István legismertebb regénye, a Kő hull apadó kútba 1975-ben jelent meg, a legutóbbi Hollóidő 2001-ben. 2002-ben ennek ítélték a Magyar Irodalmi Díjat, de mivel azt Balla Zsófia és Bodor Ádám A börtön szaga című interjúkötetével megosztva kapta volna meg, visszautasította az elismerést.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.