kulthírek

  • .
  • 2010. szeptember 23.

Trafik

BRÓDY-DÍJ Mamó című könyvének elismeréseként Máté Anginak ítélték az előző esztendő legjobbnak talált első kötetes prózaírójának járó Bródy Sándor-díjat. Díjátadás szeptember 22-én, a Műcsarnokban (kritikánk: 2009.
augusztus 20.).

GYÁSZ 63 éves korában elhunyt Polgár László: a világ legrangosabb színpadjain szerepelt operaénekest Zürichben érte a halál - 1991 óta volt az ottani operaház tagja. 1999-ben Grammy-díjat kapott a Kékszakállú herceg váráért. Utoljára június végén lépett fel Budapesten, az Operaházban.

90 éves korában elhunyt Lackó Miklós, a 20. századi magyar történelem, a két háború közötti szellemi élet egyik legjelentősebb kutatója. Munkásságát olyan művek őrzik, mint a Nyilasok, nemzetiszocialisták 1935-1944 (1966), Válságok - választások (1975), Szerep és mű (1981), Sziget és külvilág (1996).

KÉPEK A BANKBÓL Hosszú távú, ingyenes letét formájában öt német múzeumban helyezi el a Dresdner Bank 2009-es bekebelezésekor örökölt műgyűjteményét a Commerzbank: úgy kétezer műtárgyról van szó, ezeken egy berlini, két frankfurti és két drezdai múzeum osztozik majd. A Commerzbank példáját hamarosan követheti az 56 ezer darabos gyűjteménnyel rendelkező Deutsche Bank is.

DEGAS BULGÁRIÁBAN Degas szobraiból nyílt kiállítás Szófiában, a Bolgár Nemzeti Galériában: a ritkán látható 74 plasztikát a művész eredetileg viaszból, agyagból és gyurmából készítette el, s később a családja öntette ki őket bronzból.

TORONTÓI FILMFESZTIVÁL Tom Hooper filmje nyerte a Torontói Fesztivál fődíját, amit ott a közönségdíj jelent: a The King's Speach főszerepeit játszó színészek - Colin Firth mint VI. György, Geoffrey Rush mint az ő beszédtanára és Helena Bonham Carter mint anyakirálynő - alakítását máris Oscar-esélyesként emlegetik.

ÚTSZÉLI HAIKU Mintha csak illegális reklámtáblák volnának, 500 haikut helyezett el Atlanta utcáin, lámpaoszlopokra, póznákra, szemmagasságban vagy a talaj közelében John Morse: az Atlantában és New Yorkban élő festőművész persze nem 500, hanem csak tíz verset írt (nyolcat angolul, kettőt spanyolul), s mindegyiket 50 példányban sokszorosította. Az útszéli hirdetésekre jellemző tipográfiával szedett szövegeket datálta és szignálta is. A haiku 17 szótagos terjedelmét tartó üzenetei mai témákat vetnek fel, akad köztük az afganisztáni beavatkozással, vagy - mint illusztrációnkon látható - az ingyenes adótanácsadással kapcsolatos egyaránt. Akcióját a Fluxprojects támogatta, a szervezet honlapján (fluxprojects.org) egy kisfilmen mesél is elképzeléséről. A Google Maps pontosan jelzi a táblák helyét. Morse október végéig szeretné kint hagyni őket - ennek sikere attól is függ, hogy a rendezett utcakép hívei, akik azonnal felemelték ellene a hangjukat, aktivizálják-e magukat, és harcba indulnak-e a haikuk ellen.

POLGÁRJOGI FOTÓS ÉS BESÚGÓ A 60-as évek amerikai polgárjogi harcait érintő szenzációs cikket közölt a Tennessee állambeli Memphisben megjelenő The Commercial Appeal című lap. Még a New York Times is átvette a Marc Perrusquia által kikutatott sztorit: Ernest Withers, aki a polgárjogi küzdelem legfontosabb pillanatait és arcait örökítette meg kamerájával, mindeközben az FBI-t is segítette a fekete aktivistákról - és egyáltalán, Memphis fekete közösségéről, politikusairól, üzletembereiről, egyházi személyiségeiről - szóló információkkal. Megbíztak benne, mindenhová bejárása volt, fotóival döntő érdemeket szerzett abban, hogy ország-világnak tudomása legyen a történtekről, ám legalább 1968 és 1970 között bizonyítottan jelentéseket és fotókat is adott az FBI-nak. Fedőjele ME 338-R volt, amiből az R a faji témában dolgozó informátort jelölte. Hálózati munkájának, beszervezésének körülményei nem ismeretesek, a lap az erre vonatkozó dossziét nem kapta meg - sőt arról sem kapott tájékoztatást, hogy létezik-e ez egyáltalán. Az információ szabadságáról szóló törvény értelmében kiadott jelentései viszont megmutatják, hogy hozzásegítette a hatóságot a városi militáns fekete csoport, az Invaders felszámolásához, beszámolt a hosszan tartó köztisztasági sztrájkot támogató fekete vezetőkről, és gépkocsirendszámokat adott meg. Amúgy pedig műtermében fogadta a betérő kuncsaftokat, esténként a klubokban fotózott, s olyan zenészekkel volt jóban, mint B. B. King.

Gyerekkori barátja volt a polgárjogi mozgalmat vezető Martin Luther Kingnek, szállodai szobájában is lefotózta, s megrázó képet készített a lelkész véréről a balkonon - a King elleni merénylethez azonban sem neki, sem az FBI-nak nem volt köze. (Képünkön egy 1966-os menetben látszanak: akkor épp az késztette őket tiltakozásra, hogy meglőtték a Mississippi Egyetemre beiratkozott első fekete diákot.) Ernest Withers 2007-ben, 85 éves korában hunyt el, közmegbecsülés övezte. Besúgói ténykedésének megítélése most kezdődik. A kép nem egyértelműen fekete-fehér. Akad, aki azt hozza fel mellette, hogy az általa adott információk ahhoz is hozzásegítették az FBI-t, hogy reális képet alakítson ki a polgárjogi mozgalomról, s ne annak a tévhitnek megfelelően alkossa meg saját stratégiáját, miszerint a polgárjogi mozgalom csupa vérszomjas radikálisból áll.

SZILÁGYI ISTVÁN: DIGITÁLIS AKADÉMIKUS Tavaly Závada Pál megelőzte, de idén nagy többséggel Szilágyi Istvánt választotta új tagjának a Digitális Irodalmi Akadémia. A 72 éves kolozsvári író művei megfelelő előkészítés után felkerülnek majd a DIA honlapjára, ő pedig ennek ellenértékeként havi járadékban részesül. Szilágyi István legismertebb regénye, a Kő hull apadó kútba 1975-ben jelent meg, a legutóbbi Hollóidő 2001-ben. 2002-ben ennek ítélték a Magyar Irodalmi Díjat, de mivel azt Balla Zsófia és Bodor Ádám A börtön szaga című interjúkötetével megosztva kapta volna meg, visszautasította az elismerést.

Figyelmébe ajánljuk

Candide és az elveszett objektivitás

Politikai irányultságuktól függetlenül a legtöbb összeesküvés-elméletet hasonló intellektuális impulzusok mozgatják: valamilyen rejtett igazság felfedése (általában vélt vagy valós igazságtalanság eltörlése céljából), és a hatalom/elnyomás forrásának egy jól beazonosítható (és célba vehető) pontba tömörítése.

A bomlás virága

1990, Kijev, a Szovjetunió az utolsókat rúgja, egyesek már tudni vélik, mások elképzelni se, de a „kommunizmus” szót már senki ki nem ejti a száján – talán a hősnő kitüntetésekkel dekorált nagypapája szóba hozná („Elvtársak! Kedves barátaim!”), de senki nem figyel köszöntőjére.

Mi történik a föld alatt?

A Nemzeti Nagykönyvtár könyvkiadói részlegén szolgálatot teljesítő Becsey Gergely egy emberi füldarabot talált az egyik könyvszállító kocsi platóján, majd a szintén könyvtáros barátjával, Zoltánnal nyomozni kezdenek.

Közlemény

  • Narancs

Kedves Olvasóink,

lapunk idei utolsó száma a jövő héten jelenik meg, és csütörtök helyett már szerdán megvásárolható lesz a megszokott árushelyeken. 

Megint lebukott egy pap

Történetesen megint egy úgynevezett NER-pap (ez valami olyasmi kifejezés, mint a komcsi alatt a békepap volt, tulajdonképpen most is nyugodtan hívhatnánk őket békepapoknak, ugyan, mi változott).

99 éven át

Zielinski Szilárdot (1860–1924) a hazai vasbeton-építészet atyjaként őrzi az emlékezet, ám mielőtt ebbéli tevékenysége kibontakozhatott volna, nagyívű közlekedési koncepciót dolgozott ki.

Félúton

Érdekes interjút adott hétfő este az ATV Egyenes beszéd című műsorának Lázár János közlekedési és építésügyi miniszter.

Lukács György második halála

  • Kardos András

Fiatalkorában Georg Simmel, Emil Lask, Ernst Bloch, Max Weber és még sok más nagy filozófus mondotta, írta, gondolta, hogy Lukács György filozófiai zseni. Lukács hosszú életében bármely fordulata, üldözése, emigrációja határozta meg éppen a filozófus helyzetét, egy dolog biztos volt: marxizmus előtti fiatalkorában, éppen úgy, mint marxista fordulata után, a legnagyobb filozófusok közé tartozott.

Prés alatt

  • Fleck Zoltán

Az év elején kezdte meg működését az új összetételű Országos Bírói Tanács (OBT), amely a 2018 és 2024 közötti, Magyarországon szokatlanul karakán és a függetlenségért harcokat vállaló testületet váltotta fel.

Az embert látni

Kultúrát közvetíteni – ez volt a népművelő feladata. Miközben a kultúraközvetítés kifejezés és a népművelő szó egyaránt kérdéseket vet fel, egy olyan szakma tűnt el, illetve alakult át, amelynek hetvenes évekbeli virágkora máig hatással van az életünkre.

Tesztidőszak

Újabb hecckampányában a Mi Hazánk a kormányoldaltól már ismerős stílusban mossa össze a homoszexualitást a pedofíliával, az utóbbival vádolva az LMBTQ-közösség ismert szereplőit. Az ügyek kirobbantói furcsa módon a kormánymédiából ugrottak ki a leleplezések hitelesebbé tétele érdekében.