kertész lesek - BOHÉM BELGA SÖRÖZÕ DEBRECENBEN

  • .
  • 2011. május 12.

Trafik

Állítólag a helyiek nagyon büszkék megújult belvárosukra, mi viszont csendben megjegyeznénk, hogy a pokolba vezető sétálóutca is díszburkolattal van kikövezve. A tisztaság, a rend, a zajmentesség minket is lenyűgöz, ám a végeredmény valahogy túlságosan steril.
Inkább terepasztalra emlékeztet, mint városközpontra, bár olyan vasútmodellezőt még nem láttunk, aki ennyire ízléstelen szökőkúttal bíbelődött volna.

Ennél sokkal fontosabb, hogy a belváros lakossági szempontból abszolút életképes - szeretik a népek, különben hova is mehetnének, ha már egyszer kimozdultak otthonról. Az egyik üres kirakatban azt olvassuk, "itt hamarosan színvonalas étterem nyílik", mindazonáltal ilyenre most is akad példa.

A Bohém belga sörözőt csak így "hármasban" merjük kimondani, itt ugyanis mindenki belga sörözőnek, nem bohémnak nevezi, ami egyáltalán nem meglepő. Egyfelől hálózattal van dolgunk (Debrecen mellett például Miskolcon, Győrben és Zalaegerszegen is vannak hasonló profilú belga sörözők), de többet nyom a latban, hogy az igen nagy befogadóképességű étterem és kerthelyiség egyáltalán nem "bohémos", bármit is jelentsen ez a roppant kínos kifejezés.

A kerthelyiséget sátor borítja, méretéről sokat elárul, hogy az egyik végében komplett játszóteret alakítottak ki. Kilátás egy hátsó utcára, ami csak azért érdekes, mert a látvány még jobban felerősíti a díszburkolatos bejárat Patyomkin-jellegét.

De mit számít ez, ha a felszolgáló udvarias, az étlap pedig izgalmakat ígér. A bazsalikomos vadgombakrémleves (890 Ft) valóban izgalmas lenne, ha az első kanál nem égetné annyira a nyelvünket, hogy a "csípés" csak az után (kb. fél óra) enyhül, hogy elénk tették a harcsapaprikást túrós csuszával (2790 Ft). Noha a választáskor még fülünkben csengett a nem éppen étvágygerjesztő Cool Head Clan-idézet ("Keleti-főcsatorna / ez itt a szar, a szemét, a mocsok folyója / Keleti-főcsatorna / váááááá...."), a szépen tálalt és remekül fűszerezett megoldás minden ízében megfelelő. Mégis igazán a krumplilángosba rejtett fűszeres tarját (2490 Ft) őrizzük meg emlékezetünkben: a várt sűrű, nehézkes, téli adag helyett, megfelelő fantáziával és arányérzékkel egy ilyen koleszterin-nehézágyú is könnyed tavaszi fuvallattá válhat.

Belga desszert ízelítővel (1190 Ft) szeretnénk megkoronázni az estét, de a három tortácska legfeljebb megédesíteni tudja. A kelleténél kicsit jobban.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.