kertész lesek - MALOMTÓ

  • .
  • 2007. június 21.

Trafik

A természet csodája terül el a Lukács fürdővel átellenben, a Frankel Leó úton. Egy kis tavacska, ami a XV. században épült felhévízi malom gátjai duzzasztotta víz hatására keletkezett, s vált az összes budai gyógyforrás szabályozójává.

A természet csodája terül el a Lukács fürdővel átellenben, a Frankel Leó úton. Egy kis tavacska, ami a XV. században épült felhévízi malom gátjai duzzasztotta víz hatására keletkezett, s vált az összes budai gyógyforrás szabályozójává. Ennek ékes bizonyítéka, hogy akárhányszor megpróbálták leereszteni, a gellérthegyi és az alhévízi források apadni kezdtek. De még ennél is izgalmasabb a tóban burjánzó különleges flóra, hiszen olyan távoli növények élnek itt boldogan, mint a füge vagy a lótuszvirág.

Más lapra tartozik, hogy a tó partján álló ún. Népgőzfürdő törökös épületrészlete - a többit a hetvenes években lebontották - isten tudja, mióta várja sorsa jobbra fordulását. Ráadásul az akkori szanálók tervei között egy ifjú legenda, a Malomtó presszó bontása is szerepelt, ám úgy látszik, a vendéglátóipart már akkor sem volt könnyű két vállra fektetni.

És ezzel helyben vagyunk! A Malomtó 1962-ben nyitotta meg kapuit, maga Kádár János avatta fel, bár nem ezért - és nem is azért, mert az idős Kassák volt az egyik első törzsvendége - vált hamarosan Buda egyik legdivatosabb eszpresszójává. Inkább, mert ez a hely lett a "megtestesült modern", teraszán táncos lábú fiatalok ropták a késő esti záróráig, és a végén lúdlábbal temették a napot, nem feledve a méregerős feketét sem. Tudomásunk szerint itt forgatták a Mici néni két élete című film néhány jelenetét, 1977-ben pedig állítólag bárzongorista énekelte a betérő Révész Sándornak: "mennyivel könnyebb volna, hogyha két életem volna". Pedig csak egy rántottát kért.

A közelmúltban a Malomtó bejárata csak tetszhalottként bámulta a Frankel Leó út szerény villamosforgalmát, néhány évvel ezelőtt azonban úgy felújították, hogy még valamelyik belsőépítész magazinunk is komoly figyelmet szentelt neki. A Malomtó második életében ismét trendicsek a dizájn: a lekerekített formák mellőzése, a domináns krémszín visszafogottsága, a cseppet sem légüres tér. Az igazi csoda mégis a terasz, ahonnan a tavat látni. Más kérdés, hogy vizet kevésbé. A malomtó felszínét ugyanis oly mértékben lepték be a zöldségek, hogy inkább valamiféle lápnak gondolnánk. Szinte természetesnek vesszük a növényeken skateboardozó békákat, de azt már kevésbé, hogy a bejárati és az elénk tett étlap között jelentős eltérések mutatkoznak. "Még nem volt időnk kicserélni" - mentegetőzik a kedves felszolgáló hölgy, ami a töküres létesítményt látva igen szerény kifogásnak tűnik. Az (aktuális) választék szintén szerény, de csak a mennyiséget illetően - s rögvest megbocsátunk a bumfordi bakiért. A kevés fogás mindegyike láttán nagyot nyelünk, míg végül a tortillás avokádósalátára (1500 Ft), a mézes-szójás csirkemellre (2400 Ft) és chilis-csokis kacsamellre (2900 Ft) esik a választásunk. Előlegként nagyszerű tojáskrémes kenyeret kapunk, de utólag szinte elfelejtjük, mert ami a tányérokban érkezik, minden képzeletet felülmúl: látványra kifogástalan falatok - valóságos képzőművészet! De az ízvilág ennél is izgalmasabb! A tortilla tölteléke férfias, de korántsem mackós, inkább laza, akár egy hirtelen tánclépés, a csirkemellre szórt ruccola izgalmas, mint az úszni tanuló ebihal, amikor már nem ismeri fel édesanyját. De mindez csak bevezetés, hiszen a csúcsok csúcsára a kacsamellel jutunk el. A krémes hús és a szúrós csokiöntet, nyers borssal és az epres rizottóval keveredve olyan érzéki kalandot kínál, amit ritkán él meg az ember egy bizonyos kor felett.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.