kertész lesek - MALOMTÓ

  • .
  • 2007. június 21.

Trafik

A természet csodája terül el a Lukács fürdővel átellenben, a Frankel Leó úton. Egy kis tavacska, ami a XV. században épült felhévízi malom gátjai duzzasztotta víz hatására keletkezett, s vált az összes budai gyógyforrás szabályozójává.

A természet csodája terül el a Lukács fürdővel átellenben, a Frankel Leó úton. Egy kis tavacska, ami a XV. században épült felhévízi malom gátjai duzzasztotta víz hatására keletkezett, s vált az összes budai gyógyforrás szabályozójává. Ennek ékes bizonyítéka, hogy akárhányszor megpróbálták leereszteni, a gellérthegyi és az alhévízi források apadni kezdtek. De még ennél is izgalmasabb a tóban burjánzó különleges flóra, hiszen olyan távoli növények élnek itt boldogan, mint a füge vagy a lótuszvirág.

Más lapra tartozik, hogy a tó partján álló ún. Népgőzfürdő törökös épületrészlete - a többit a hetvenes években lebontották - isten tudja, mióta várja sorsa jobbra fordulását. Ráadásul az akkori szanálók tervei között egy ifjú legenda, a Malomtó presszó bontása is szerepelt, ám úgy látszik, a vendéglátóipart már akkor sem volt könnyű két vállra fektetni.

És ezzel helyben vagyunk! A Malomtó 1962-ben nyitotta meg kapuit, maga Kádár János avatta fel, bár nem ezért - és nem is azért, mert az idős Kassák volt az egyik első törzsvendége - vált hamarosan Buda egyik legdivatosabb eszpresszójává. Inkább, mert ez a hely lett a "megtestesült modern", teraszán táncos lábú fiatalok ropták a késő esti záróráig, és a végén lúdlábbal temették a napot, nem feledve a méregerős feketét sem. Tudomásunk szerint itt forgatták a Mici néni két élete című film néhány jelenetét, 1977-ben pedig állítólag bárzongorista énekelte a betérő Révész Sándornak: "mennyivel könnyebb volna, hogyha két életem volna". Pedig csak egy rántottát kért.

A közelmúltban a Malomtó bejárata csak tetszhalottként bámulta a Frankel Leó út szerény villamosforgalmát, néhány évvel ezelőtt azonban úgy felújították, hogy még valamelyik belsőépítész magazinunk is komoly figyelmet szentelt neki. A Malomtó második életében ismét trendicsek a dizájn: a lekerekített formák mellőzése, a domináns krémszín visszafogottsága, a cseppet sem légüres tér. Az igazi csoda mégis a terasz, ahonnan a tavat látni. Más kérdés, hogy vizet kevésbé. A malomtó felszínét ugyanis oly mértékben lepték be a zöldségek, hogy inkább valamiféle lápnak gondolnánk. Szinte természetesnek vesszük a növényeken skateboardozó békákat, de azt már kevésbé, hogy a bejárati és az elénk tett étlap között jelentős eltérések mutatkoznak. "Még nem volt időnk kicserélni" - mentegetőzik a kedves felszolgáló hölgy, ami a töküres létesítményt látva igen szerény kifogásnak tűnik. Az (aktuális) választék szintén szerény, de csak a mennyiséget illetően - s rögvest megbocsátunk a bumfordi bakiért. A kevés fogás mindegyike láttán nagyot nyelünk, míg végül a tortillás avokádósalátára (1500 Ft), a mézes-szójás csirkemellre (2400 Ft) és chilis-csokis kacsamellre (2900 Ft) esik a választásunk. Előlegként nagyszerű tojáskrémes kenyeret kapunk, de utólag szinte elfelejtjük, mert ami a tányérokban érkezik, minden képzeletet felülmúl: látványra kifogástalan falatok - valóságos képzőművészet! De az ízvilág ennél is izgalmasabb! A tortilla tölteléke férfias, de korántsem mackós, inkább laza, akár egy hirtelen tánclépés, a csirkemellre szórt ruccola izgalmas, mint az úszni tanuló ebihal, amikor már nem ismeri fel édesanyját. De mindez csak bevezetés, hiszen a csúcsok csúcsára a kacsamellel jutunk el. A krémes hús és a szúrós csokiöntet, nyers borssal és az epres rizottóval keveredve olyan érzéki kalandot kínál, amit ritkán él meg az ember egy bizonyos kor felett.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.