tévésmaci - A sün átmegy a határon

  • .
  • 2007. június 21.

Trafik

Úgy illik, hogy a helyreigazítással kezdjem, a múltkor Kísértetnek olvastam (s persze rögtön írtam is) a Kísérletet, Freud hál' istennek nem néz tévét - mindenki mást megkövetek ezúton.
Cserébe közlöm, hogy sült hagymacsörmőt lehet kapni a híres bútoráruház élelmiszerosztályán, ami az északi típusú hotdogok úgyszólván elengedhetetlen alkotórésze (van virsli is). Márpedig kedvencem, a svéd hotdog ezen a héten főszereplőként jelentkezik a tévében, amiből az áruház nevét is kitalálhatják. A Zsernyákok egy svéd vígjáték kis rendőrök nagy napjairól - de bármennyire svéd, bármennyire rendőrös és bármennyire is vígjáték, elsősorban családi mozi, már a szakkifejezés vállalkozói értelmében: a stáblistán legalább öt Fares nevű személlyel találkoztam, pedig csak akkor kezdtem számolni őket, amikor feltűnt tömeges jelenlétük (a főszereplőt egyenesen Fares Faresnek hívják, roppant helyes fiú, a megszólalásig hasonlít Zlatan Ibrahimovicsra). Egy gátlástalan burleszk, nem is az emelkedettebb fajtából: semmi Chaplin, 100 százalék Stan és Pan, az a feszélyező fajta, amikor nem lehet eldönteni, hogy nem véletlenül kínjában röhög-e az ember. Úgy kezdődik, hogy már az elején mindenki nagyon hülye. Ám hamar kiderül: ennél jóval többről van szó, szerencsétlenek is. Azon filózni a zsöllyében, hogy most ki a kreténebb, a szereplők bármelyike, vagy aki kitalálta őket (vagy én, hogy tévézek)? Benyomásom szerint úgy eshetett a dolog, hogy egy csomó Fares elment Svédországba a jó élet reményében. Látták, hogy jó, csak egy kicsit unalmas. Hogy feldobják egy cseppet, nekiálltak filmet csinálni, mert ilyesfélék is beleférnek ott a jólétbe. És bejött nekik, végtére be is rúghattak volna. Szerintem jól választottak, bár a helyi vodkákról is annyi jót hall az ember (többek közt ebben a filmben is).

Pénteken (22-én) az MGM-en 18.40-kor egy kis hetvenes évek: Pénzt vagy életet! Versenyfutás a terroristák robbanószerkezetével a luxushajón, Omar Sharif a kapitány, Richard Harris a bombaspecialista és David Hemmings az ő kis segédje - vajon melyikük hagyja ott a fogát?

Szombaton... ezt nem hiszik el, "Sámán és táltos hétvége" kezdődik a Duna tévén. Sámán, sámán, ne már! Nem mintha az m2-n 20.35-kor nyomott Szigorúan ellenőrzött vonatoktól dobnék egy hátast, ilyenkor kellene tapicskázni, de olyan ciki... Én azért este nyolckor megnézem a Dunán a Kívül tágasabbat, bár nem nagyon értem, hogy Wendersnek mi köze a sámánokhoz? Csinálok egy sámlit a leguánomnak.

Vasárnap este nyolckor a Zone Európán Miért ölnek meg egy bírót? Alighanem azért, mert most van a szezonja az olasz társadalmi krimiknek, ez például 1974-es, s az irály fő specialistája, Damiano Damiani rendezte, nézzék meg, én akkoriban eléggé bírtam őket, s mondhatom, ez volt a fénykorom, például a németeknek szurkoltam a hollandok ellen a döntőn - szerintem egyedül a kerületben. A sors egy súlyosabb igazságtalansága, hogy fél kilenckor az m2-n már a Válás olasz módra kezdődik. Az HBO-n kilenckor startoló Sziriana engem nem zavar, de az éjfél után tíz perccel a tv2-n lökött Hal Hartley-film, az Amatőr már csak egészen kezdő sznoboknak mondhat valamit. Ja, konkrétan azt, hogy nekik se könnyű...

Hétfőn Idétlen időkig, hm? (tv2; 11.35) Este (22.30; m2) az előbbi felmerülésből az opus magnum: Vizsgálat egy minden gyanú felett álló polgár ügyében.

Kedden a mondott Zsernyákok 11.50-kor a tv2-n.

Szerdán Az oroszlán ugrani készül (m1; 20.10; Bujtor összever mindenkit, pedig hol van még Ötvös Csöpi, Szörényi Levente tízpercenként elénekli, hogy miért hagytuk, hogy így legyen, pedig hol van még a szívcsakra Pomáztól) vetélkedik a Doktor Zsivágóval (Duna; 20.20; pedig hol van még a Dr. Zsírvágó szépségklinika).

Csütörtökön éjjel még egy Marnie (tv2; 1.15), aszt annyi.

Ezen a héten sem megyünk a falnak a műsortól, de ki várt mást?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.