kertész lesek - MAROS / NAGYMAROS

  • .
  • 2009. április 16.

Trafik

Múlt heti vasútállomásunkban annyi szépet írtunk a nagymarosi partról, hogy fokozni lehetetlen. Inkább a Dunába esnénk, mint túlzásokba, Új Skorpiót dúdolva hanyagoljuk a lírát - "Nap süt a fejemre / egy sörrel kezembe' várok rááád!" -, hogy aztán eszünkbe jusson a híres hajókirándulás 1986-ból, amikor a Queen énekese, Freddie Krueger kilóra vette volna meg a visegrádi várat.
"Inkább a nagymarosi hajóállomást vennéd meg, bajszoskám!", sóhajtott fel a zenekar társaságában svédasztalozó megyei pártbizalmi, és fordította volna a rockpacsirtát az ellenkező irányba, de mivel a testőrök közbeléptek, csak lefordítani lehetett a szomorú kívánságot. A tolmács nem kapkodta el, a Vöcsök II. már Vác alatt szelte a Dunát, de Freddie csak vonogatta a vállát.

Annyi szent, hogy a nagymarosi hajóállomás akkoriban épp leszálló ágban volt, ha pesszimistát kérdeznek, mi lesz ezzel a hangulatos épülettel negyedszázaddal később, bizonyosan az enyészetet emlegeti. Ám úgy tűnik, a történet pozitív fordulatot vett, az állomás szinte ragyog, étteremmé alakították, így talán könnyebb volt megvédeni.

A profilváltás annyira váratlanul ér bennünket, hogy még azt sem értjük, miért neveznek egy éttermet Marosnak a Duna parton, és csak jóval később esik le, hol is vagyunk valójában. Mivel rajtunk kívül senki nem tartózkodik a hegyre, vízre, várra néző teraszon, a legjobb asztalt választjuk, ami persze nem nagy kunszt, hiszen itt minden asztal olyan.

A felszolgáló fiatal teremtés, csupa derű és lelkesedés. Mondhatnánk, megtestesíti azt a sok jót, amit az étterem honlapjának beharangozójában olvastunk: például ha ő mondaná, hogy a magyaros és a mediterrán konyha gasztronómiai remekeivel lehet itt dolgunk, hinnénk neki. Persze csak addig, míg az asztalunkra nem kerül a harcsahalászlé (1980 Ft), amit legfeljebb melléfogásnak mondanánk. Pontosan olyan a "mellékíze", amilyennek az alattunk kavargó, igen zavaros Dunáét képzeljük, a hús túlságosan puha, a fűszerezés meg olyan semmilyen. Ehhez képest a sült zöldséges (1560 Ft) grillezett sajtok - annak ellenére, hogy kommersz közérti darabokból készültek - szinte remekművek. A libamájat viszont sikerült az ún. mandulás bundával, ami nem több száraz panírnál, teljesen eljelentékteleníteni. Rizst és őszibarackot ígérnek (2990 Ft) hozzá, de 10 perces begyorsultat és befőttet kapunk.

Még szerencse, hogy a környezet minden bűnre bocsánat, ezt a menüt télen, zárt helyen az asztalon hagytuk volna.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.