WARHOL HÁROMSZOR Szegeden, a Reök-palotában mintegy hetven alkotásból összeállított kiállításon mutatják be Andy Warhol művészetét: a zömmel szitanyomatokat tartalmazó anyagot három osztrák gyűjteménytől kölcsönözték. Megtekinthető május 8-ig. A budapesti Ludwig Múzeum Láthatatlan Filmek című vetítéssorozatán február óta Andy Warhol - pontosabban az ő Factory nevű alkotóműhelye - 1963-68 közötti mozgóképeit vetítik. Március 20-án A Chelsea-lányok, április 3-án az Én, a férfi, 17-én A meztelen étterem és az Empire, május 8-án pedig a Magányos kovbojok következik. Párizsban a Grand Palais ad otthont a Warhol's Wide World című kiállításnak július 13-ig.
SEGÍTSÉG BOZÓTTÛZ UTÁN Mintegy ötmillió ausztrál dollárt zenéltek össze a két koncerten, melyet a múlt hónapban több mint kétszáz halálos áldozatot követelő, Victoria állambeli tűzvész - és kisebb részben a Queensland államot sújtó árvíz - károsultjainak megsegítésére rendeztek Sydneyben és Melbourne-ben. Melbourne-ben az ausztrál környezetvédelmi miniszter, Peter Garrett zenekara, a Midnight Oil volt az est főszereplője, Sydneyben a Coldplay. Fellépett Kylie Minogue, Barry Gibb (Bee Gees), Olivia Newton-John, a Split Enz, az Icehouse, a Hoodoo Gurus és a Kings of Leon is.
ELHUNYT BACSÓ PÉTER "Soha nem akartam mást csinálni, csak filmeket, eszembe nem jutott, hogy egy életművel bíbelődjek" - mondta februárban, a Filmszemlén, életműdíja átvételekor Bacsó Péter. A múlt héten, 82 éves korában elhunyt Kossuth-díjas rendezőnek a szemlén bemutatott Majdnem szűz az utolsó premierje. 1949-ben forgatókönyvíróként, dramaturgként kezdte, 1960-tól - az írás és a dramaturgia mellett - rendezett. Tévédarabokkal együtt több mint harminc film fűződik a nevéhez, leginkább közéleti indíttatású produkciók, élükön A tanúval, az úgynevezett 50-es évek szatirikus bírálatának tízéves késleltetéssel, 1979-ben bemutatott klasszikusával. Az immár végérvényesen lezárult életmű emlékezetes alkotásai közé tartozik a Nyár a hegyen (1967), a Fejlövés (1968) és a Te rongyos élet (1983).
Gyász 62 éves korában elhunyt Ron Silver amerikai színész. Legnagyobb sikereit a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján aratta, olyan filmekkel, mint az Ellenségek - Szerelmi történet, a Kék acél és A szerencse forgandó. Tévésorozatokban is gyakran szerepelt, visszatérő szereplője volt többek között Az elnök embereinek.
ELÕRE A MÚLTBA 1978-ban a semmiből - pontosabban az ohiói Akron városából - előjött egy addig ismeretlen zenekar, a Devo, és Brian Eno produceri közreműködésével elkészítette az amerikai new wave egyik klasszikus albumát. Q: Are We Not Men? A: We Are Devo! - ez volt a címe, és teljes egészében állítólag soha nem adták elő annak idején. Most erre is sor kerül: május 6-án, egyetlen londoni koncerten a Devo elővezeti a több mint harmincéves LP dalait.
1979-ben a semmiből - pontosabban Coventry városából - előjött egy addig ismeretlen zenekar, a Specials, és saját kiadású kislemezük, a Gangsters révén elindították a punk energiáiból és a 60-as évek jamaicai zenéjéből töltekező brit ska-revivalt. Most, a 30. évfordulón brit turnén élik újra ifjúságuk őrületét: április 22-én indulnak Newcastle-ból, május közepén érnek Coventrybe, júniusban Londonba. A dolgok jelenlegi állása szerint a hét zenészből csak hatan lesznek jelen, mert a billentyűs Jerry Dammers a régi sikerek reprodukálásán túl valami mait is szeretne - olyasmit tán, mint amit új együttese, a 18 fős Spatial AKA Orchestra élén pár napja a londoni Barbicanben produkált. De további egyeztető tárgyalásokra van még néhány hét...
Eredetileg csak tíz koncert bejelentésére érkezett Londonba Michael Jackson, aki sikoltozó rajongói előtt közölte: utoljára, de tényleg, becsszóra, utolsó alkalommal lép fel Londonban, júliusban az O2 Arénában. Ám a piac többet akart, s a bejelentést követő héten kiderül: 2010. február 24-ig bezárólag 50 fellépése lesz az angol fővárosban, s ezekre kb. 5 óra alatt el is adtak minden jegyet. Michael Jackson 12 éve turnézott utoljára - egyelőre nem tudni, hogy a londoni szériát megtoldja-e nemzetközi turnéval is.
VISSZA A JÖVÕBE Futurspektív - Új flamand mesterek címmel rendezik meg április 9. és 30. között Budapesten a Belgium holland nyelvű részén élő művészek fesztiválját. A Collegium Vocale Gent Händellel indít, de utána a kortársaké a terep: lesz táncszínház (Kobalt Works), moziopera (Wayn Traub: Maria-Magdalena), színház techno zenére (Kopergietery: Futás), csoportos kiállítás (Vérité Exposée), dokumentumvideó-performansz (BerlinBerlin), irodalom (Rachida Lamrabet: A nők országa), dzsessz és világzene (Free Desmyter és az Ahoar), pop és elektronika (Zita Swoon, The Subs, Shameboy, Vive La Fte).
FELTÁMAD A BBS Decemberben nagyszabású kiállítással elevenítik fel filmművészetünk egyik legfontosabb műhelye, a Balázs Béla Stúdió 50 éves történetét a Műcsarnokban: a Capote-regényt is felidéző Más hangok, más szobák - Rekonstrukciós kísérlet(ek) című tárlat a BBS, a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Műcsarnok között 2006-ban indult együttműködés eredményeit is reprezentálja. (Az előzményekről: Narancs, 2006. június 22.) 50 év alatt 271 rendező 511 filmet készített a BBS keretein belül, de a kiállítás és a kapcsolódó tanulmánykötet e rengeteg mozgókép és sokféle alkotó egyéniség méltatásán túl arra is törekszik, hogy a BBS számos irányba mutató, dokumentumtól experimentumig ívelő tevékenységét a kortárs művészet és a kultúrpolitika kontextusába helyezze. Kiegészítő események - tematikus filmvetítések, előadások, beszélgetések - is lesznek, s a hosszú mozizást feltételező tárlatlátogatást megkönnyítő újdonság, hogy viszszatérő jegyet is kínálnak majd.