kulthírek

  • .
  • 2011. május 5.

Trafik

!KASSÁK Megújult az óbudai Kassák Múzeum állandó kiállítása, amellyel együtt Az avantgárd múzeuma - 35 éves a Kassák Múzeum címmel külön kiállításon mutatják be a Petőfi Irodalmi Múzeumhoz tartozó intézmény történetét, egyúttal megemlékezvén egykori igazgatója, Csaplár Ferenc munkásságáról is. A LEGJOBB ELSő MONDAT Melyik a magyar irodalom legjobb, legemlékezetesebb kezdőmondata? Erről kérdi hallgatóit a Magyar Rádió Irodalmi Újságja: regény, novella, esszé, vers kezdő mondatát lehet választani, rövid indoklással. Beküldési határidő: május 27., a cím: elsomondat@radio.hu - de mehet hagyományos levélben is. (A legjobb első mondatról lásd korábbi cikkünket: Irodalmi szószedet, Az első mondat, Magyar Narancs, 2009.
január 8.)

CERVANTES-DÍJ Ana Maria Matute kapta az idei Cervantes-díjat: a legrangosabb spanyol irodalmi elismerés kitüntetettje 85 éves, s mindössze a harmadik nő, aki megkapta. Több műve foglalkozik az 1936-39 közötti polgárháború időszakával, de magyarul csak egy gyerekregénye olvasható, a Paulina, valamint egy-egy írása A narancs a tél gyümölcse c. modern spanyol elbeszélésgyűjteményben és a Sevillai altatódal c. meseválogatásban.

GYÁSZ 60 éves korában elhunyt Phoebe Snow: az amerikai énekesnő 1974-ben tűnt fel Poetry Man című albumával, 1975-ben a legígéretesebb újonc Grammy-díjára jelölték. Új lemeze készítése közben, januárban érte stroke, azóta kómában feküdt.

WINNIE MANDELA A SZÍNPADON Winnie the Opera címmel mutatták be a pretoriai State Theatre színpadán a dél-afrikai Bongani Ndodana-Breen operáját, Mfundi Vundla és Warren Wilensky librettójával. A Nelson Mandelától 1992-ben külön-, majd 1996-ban elvált Winnie Madikizela-Mandela szerepét Tsakane Maswanganyi alakítja.

BÖRTÖNBEN EGY AMERIKAI GRAFFITIS Nemcsak a magyar bíróság képes - igaz, felfüggesztett - börtönre ítélni egy művészt utcai "rongálásért" (lásd múlt heti lapszámunkban Sugár János ügyét), Amerikában letöltendő ítéletre is akad példa. Angel Ortiz 45 napot kapott New Yorkban, amiért manhattani falakra szprézte névjegyét (Laroc): márciusban háromszor is őrizetbe vették emiatt, s a harmadik után be kellett vonulnia a Rikers Island börtönbe. Így nem vehetett részt egy Los Angeles-i kiállítás megnyitóján, ahol az ő munkái is szerepelnek. Art in the Streets címmel augusztus 11-ig tart nyitva a Museum of Contemporary Arts kiállítása, amely az 1970-es évektől kezdve mutatja be a graffiti fejlődését. Kiemelten foglalkoznak Los Angeles és New York - s benne a Keith Haring, Jean-Michel Basquiat és társaik munkáit felvonultató Fun Gallery - szerepével. Az ötven művész (köztük Fab 5 Freddy, Futura, az angol Banksy, a francia JR és mások) alkotásait felvonultató, fotókkal, videókkal, installációkkal, valamint a szcéna életét dokumentáló Wild Style című filmmel teljes anyagot jövő márciusban a New York-i Brooklyn Museumba is átviszik. "Ez az első kiállítás, amely az utcai kultúrából kiemelkedett alkotók munkásságát a kortárs művészettörténet kontextusába helyezi" - fogalmazott Jeffrey Deitch, a MOCA igazgatója.

Az 1967-ben született Angel Ortiz az 1980-as évek elején barátkozott össze Keith Haringgel, aki nagyra tartotta a nála kilenc évvel fiatalabb srácot, sok közös képet is készített vele (ezek egyike egy aukción 80 ezer dollárért kelt el). Haring halála óta a vásznain LA2 (= Little Angel 2) szignót használó Ortizra kevesebb figyelem irányul, s összeütközésbe is került a Haring hagyatékát gondozó alapítvánnyal, mondván, hogy kisemmizik a bevételekből. Illusztrációnkon Splat (Csattanás) című képe. De nem ő az egyetlen graffitis, akit elítéltek: a kiállításon szintén szereplő Jason Williams (művésznevén Revok) 180 napot kapott, miután megszegte a vandalizmus miatti korábbi, felfüggesztett büntetése feltételeit.

MEGHALT POLY STYRENE Sorra mennek el a 70-es évek punkrobbanásának fontos figurái: Ian Dury (2000), Joe Strummer (Clash, 2002), a gyakorlatilag kihalt Ramones (Joey: 2001, Dee Dee: 2002, Johnny: 2004), Malcolm McLaren (2010) és Ari Up (Slits, 2010) után most Poly Styrene távozott az élők sorából 53 éves korában, mellrák következtében. Az egykori X-Ray Spex énekese Marianne Elliot néven született Londonban, angol anyától és szomáliai apától. A Sex Pistolst látván alapította meg zenekarát 1977-ben. Szájában fogszabályozóval, teli torokból, egyenest a fogyasztói társadalom képibe: csupán néhány kislemezt és egyetlen albumot (Germ-Free Adolescents) készítettek, de ez a kis repertoár azóta is a korszak összetéveszthetetlen klasszikusaként működik. A zenekar feloszlatása után, 1979-ben Poly Styrene a Krisna-tudatú hívőkhöz csatlakozott, s olykor szólólemezzel jelentkezett (Translucence, 1980; Flower Aeroplane, 2004) - a legutóbbit röviddel halála előtt fejezte be Generation Indigo címmel, a Killing Joke-ból ismert Youth produceri közreműködésével.

BIENNÁLE ELőTT A Műcsarnokban sajtótájékoztatón ismertették a június 3-án nyíló, 54. Velencei Képzőművészeti Biennále magyar pavilonjában kiállító Németh Hajnal Összeomlás - Passzív interjú című alkotását, amelynek kurátora Peternák Miklós. Az installáció központjában egy autóroncs áll, a hozzá kapcsolódó, "az élet színpadán játszódó kortárs opera párbeszédek formájában dolgozza fel autóbalesetek történeteit: az emlékezés által lelassított, majd részletesen elmesélt kritikus pillanatot, az odáig vezető utat, valamint a technikai tárgyait fetisizálni hajlamos ember vezetéshez fűződő összetett viszonyrendszerét". Nemzeti pavilonnal ezúttal 89 ország képviselteti magát, ez rekord a biennále történetében. Első ízben lesz jelen Andorra, Szaúd-Arábia, Banglades és Haiti, s közel 30 évi szünet után tér vissza India. A biennále központi kiállítását ILLUMInazioni - ILLUMInations címmel Bice Curiger svájci művészettörténész, kritikus, kurátor rendezi, az általa meghívott több mint 80 művész között nincs magyar.

Figyelmébe ajánljuk