tévésmaci - A sül egy fürt Cardinale szőlővel látható

  • .
  • 2009. december 17.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché - talán a Cern megbízásából - az ürességet kutatták, nem volt könnyű dolguk. Először is alkalmas laboratóriumra volt szükség.
Hosszas keresés után egy egészen nagy szekrényre esett a választásuk. Valahol egy alföldi tanya mögött akadtak rá. Voltaképpen ki volt dobva. Pedig értékes, csak nagyon viseltes darab volt - első látásra Kozma Lajos munkájának tűnt. De nem ezért látszott alkalmasnak, hanem mert nem volt fala. Hiányzott mindkét oldalfala. És alja sem volt. A tulajdonos, aki jó pénzt szeretett volna érte, szomorúan mesélte, hogy a tetejét '53 szokatlanul cudar, fagyos telén kénytelenek voltak eltüzelni, akkor volt kicsi a nagyobbik gyerek, nem fázhattak. A lábait már korábban elvitték az oroszok. Sztupa ránézett Trochéra, fizesd ki, amit kér, persze egy ésszerű határig. Nekünk szerencsére nem kell költségekbe vernünk magunkat, ha az ürességet akarjuk vizsgálni. Csak bekapcsoljuk a tévét, így, ni! Ugye fájt?

Pénteken (18-án) 21.55-kor az m2-re érkezik a Hugocskám (tévésmanci), egy 2004-es német krimi címszereplőjeként. A határőrök és neonácik körében játszódó történet helyett én semmi pénzért nem választanám a 22.20-kor m1-en felkúszó Pókot, mert Cronenbergben csak a sört szeretem, még ha máshogy írja is a nevét. Viszont a Dunán (0.15-kor) lesz egy 1971-es kuvaiti film, a Megátkozott tenger, azt nekem találták ki - a sivatagi filmgyártás hajnala, anyám, borogass! Nem csoda, hogy nem ebből gazdagodtak meg...

Szombaton Madaras József és Nyakó Juli sem gazdagszik meg a Köszönöm, megvagyunk című 1981-es szociohorrorban. Magyar nap ez a mai: volt délben (12.15) a Filmmúzeumon Esti Kornél csodálatos utazása, de én lekéstem. 15.45-kor ugyanitt a Kincskereső kisködmön 1973-as, Szemes Mihály-féle kiszerelése pergett le nélkülem, míg végre A csodacsatárnál (19.25) én is a canale vizére szálltam. Mert kedvencem a Szving Tóni, na!

Vasárnap a szentek bevonulása a nappalimba: Ferenc a madaraival, Péter az esernyőjével: a ragacsos Napfivér, Holdnővér (emlékszik még valaki Donovan nevére?) 23.30-kor a tv2-n; 18.05-kor Básti Lajos 1935-ből az m2 - a címet találják ki (sörért), az én tippen: Petya parapléja, bízom benne. Volt délben (megin' 12.15-kor) Pacsirta a Filmműzeón, de én annyira vizuális típus vagyok, sokkal jobban szeretem Szinnyeitől, mint Kosztolányitól. Éjjel, tessék választani: 0.05-kor Alice a városokban (Wenders remek korszakából: 1974) az m1-en, 0.10-kor A Sebhelyesarcú a Műzeón. Nekem a Papné.

Hétfőn egy film a családomról az m2-n 13.35-kor: Amikor a nagypapa Rita Haywortht szerette (német- svájci-cseh; 2001). Arról is mesélhetnék, milyen volt, amikor már nem annyira szerette, örökké le kellett tagadni, amikor a ziháló Rita becsengetett Csőgyár utcai hajlékunkba. A Filmmúzeum a Portugállal, Lukáts Andor második legjobb filmjével rontja nézettségi statisztikáját 0.10-kor.

Kedden Kifulladásig újszülötteknek a Filmmúzeumon (23.45) Az HBO-n denevér ebédre, Batman - Gotham lovagja (13.05).

Szerdán nagy szám: Rippley és maffiózók 2002-ből, nem jó ám, pedig Malkovich benne Rippley, csak az a helyzet, hogy Patricia Highsmith vélhetően örökétig ellenáll az adaptálásnak, tiszteletünk jeléül közöljük is a képét. S ha már a skandalumok szóba kerültek, Utolsó tangó Párizsban 23.30-kor a tv2-n.

Csütörtökön Sabrina: a súlyos anyagi gondokkal küzdő m1 - nyilván turkálóban - szert tett egy bála Audrey Hepburn-filmre, ami szép és nemes dolog, de le is adják őket (ezt ma 17.35-kor). Dikk má', Dickens is lesz: a tv2-n 11.20-kor a Karácsonyi ének musical kiszerelésben Jennifer Love Hewitt-tal és Geraldine Chaplinnel. Az m2-n 14.45-kor Twist Oliver.

Pénteken (24-én) egyszerre próbál a mondott Skodri-pakktól megszabadulni az m1: 17.25-kor Római vakáció, majd 21.05-kor az Álom luxuskivitelben, hát énekeljék önök is velem, hogy We're after the same Rainbow's end Waitin' round the bend, My huckleberry friend, Moon River and me.... - de az isten szerelmére, legalább karácsonykor ne tévézzenek!

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?