tévésmaci - A sül nekidurálja magát

  • .
  • 2009. augusztus 13.

Trafik

Amikor bekapcsoltuk a tévét, azt hittük, egy film megy. Sztupa és Troché rendőrt játszanak benne.
Egy civil ruhás detektívpárost, jó zsarut, rossz zsarut. Épp a kocsijukkal hajtottak valahová, és a fociról beszélgettek - zömmel marhaságokat; Sztupa a hollandoknak szurkolt, jobb híján, hisz az angolok nem voltak sehol. Troché persze a németeknek, már gyerekkora óta, amivel mindig is egy Robinson volt, bármilyen társaságban. Amikor - rövid ideig - gimnáziumba járt, ott például volt Freitag nevű osztálytársa, az volt még egy Robinson, mert az meg a szovjeteknek szurkolt, Rudakov meg Hurcilava volt neki az isten. De vele sem jöttek ki, a brüsszeli döntő után Freitag nem is köszönt neki többet. De mindez mellékszál, mert megakadt a szemünk a képernyőn. Tökéletes munkát végzett a jelmeztervező, a fiúk úgy voltak felöltözve, mint egy francia zsarufilm főszereplői a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján. Tényleg, mint két paprikajancsi. Sztupa galambszürke zakót viselt, világoskék inggel, kopott Wrangler márkájú farmernadrág volt rajta, s zokni nélkül hordta az edzőcipőjét (Lacoste). Troché lábán eszpadri volt, és a tojáshéjszínű, szűk vászonnadrágját szakadozott, fakópiros trikóval és Perfecto-típusú bőrdzsekivel kombinálta. Bocs, mennünk kell tévézni, ugye megértik?

Pénteken (14-én) Robert Redford kevés számú rendezése közül az egyik, az Átlagemberek megy este tízkor, az m2-n. A Donald Sutherland főszereplésével őszies színekben leforgatott munka finom, halk kis film egy családi tragédiáról. Jókedvünk biztosan nem lesz tőle, de - voltaképpen meglepő módon - a mű hősiesen (és majdnem mindig sikerrel) áll ellen a kulisszahasogató csábításoknak.

Szombaton este kilenc előtt tíz perccel, aki a Duna tévére kapcsol, nyilván nem gyanútlan kívülálló, hanem beavatott, mert a csatorna a múlt szombaton elkezdett egy sorozatot klasszikus amerikai noir-filmekből. Már az első darab (egy tékozló fiú sztori) is igen kafa volt, de sokat várunk az 1948-as Éjszakai vándortól is, melyben egy rendőrgyilkosság ügyében nyomoz két detektív, s a tettes akkor követi el a legnagyobb hibát, amikor beviszi a bizóba a vetítőgépet. Micsoda marha, egy filmben pont a vetítőgépet elkótyavetyélni! A mozgókép bosszúja nem is marad el...

Vasárnap voltaképpen egy noir-hoz lesz szerencsénk este tízkor a tv2-n is, persze minősített esetről van szó. Wim Wenders még simán fénykorában (1977-ben) Patricia Highsmith magyarul Ripley és a maffiózók címmel megjelent regényét vitte fel a vászonra, Az amerikai barát címmel. Olyan arcok nyomulnak benne, mint Dennis Hopper, az ambivalens gazfickó szerepében, vagy Bruno Ganz, a balek hű megformálója. Föltűnik Nicholas Ray és Samuel Fuller, bár ők jobbára csak azért, hogy demonstrálják, mennyire cool csávó a direktor - a film mindazonáltal nagyon jó. A Dunán tizenegykor az Arc című 1958-as svéd film lesz - ff. Mit gondolnak, ki rendezte? Mit gondolnak, megnézem?

Hétfőn hosszú várakozás után végre ismét a ViaSat3-ra kapcsolunk, este kilenckor. És egy stopperral lemérjük, hogy ki hány másodpercig bírja Julia Roberts és Mel Gibson Összeesküvés-elmélet című filmjét, melyben Mel mintha egy taxisofőrt adna, mint Robert de Niro vagy Cserhalmi György. Én a százméteres síkfutás világcsúcsának megdöntésére készülök. Ja, tényleg! 15-étől atlétikai világbajnokság van legalább két csatornán.

Kedden nem.

Szerdán pedig még kevésbé.

Csütörtökön sem mondanám, hogy önként és dalolva, de azt sem akarom, hogy itt alul fehér maradjon a papír. Ezért hát mindenki szíves figyelmébe ajánlom Szőke András és megszokott felei 2007-es munkáját, a Bakkermannt (RTL Klub; 21.40). S menten javaslok mellé egy kritikai metódust is, ki van próbálva, csak ez működik. A vetítés előtt mélyen magunkba nézünk, és feltesszük a kérdést. Szeretem-e Szőke Andrást? S a válasz elárulja, milyen lesz a film. Ezt a módszert nem lehet alkalmazni például Steven Spielberggel, mindazonáltal az A. I. - Mesterséges értelem a jobb darabjai közé tartozik (tv2; 23.40).

Ne tévézzenek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.