tévésmaci - De Kántor látogatása sem marad el

  • .
  • 2007. február 15.

Trafik

Fekete István 1957-ben megjelent regénye a magyar ifjúsági irodalom máig vitán felül álló csúcsteljesítménye.
Egy könyvekkel foglalkozó 2005-ös tévéműsor tanúsága szerint az egyik legnépszerűbb hazai olvasmány. Kétségtelen irodalmi értékein túl azonban nyilvánvaló, hogy hallatlan népszerűségéhez nagyban járult hozzá a tíz évvel később a mű alapján forgatott televíziós sorozat, mely ugyancsak telitalálatnak bizonyult, elsősorban szereposztási bravúrjainak köszönhetően. A történet két fővárosi diák vidéki nyaralását meséli el az író életművének kitüntetett terepén, a természet olykor nem is annyira lágy ölén, a Kis-Balaton egykor volt lápvilágában. Diákjaink, Tutajos és Bütyök az öreg, magát mogorvának mutatni igyekvő, ám nagyszívű pákász, Matula bácsi útmutatása szerint fedezik fel a berek titkos zugait, ismerkednek az állatok tömegeivel, s mindeközben a felnőtté válás nehézségeit is legyőzik több-kevesebb sikerrel. Ám a nyári szünidő végeztével vissza kell térni a fővárosba, vár az iskola (amit persze fél lábon is ki lehet bírni, hiszen két évvel a Tüskevár után Fekete István kiadta művének Téli berek című folytatását - melyből azonban a legőszintébb sajnálatunkra nem készült filmváltozat) - írja valahol a helybéli lágyszívű kritikus, amihez csak annyit fűzhetünk hozzá, hogy nem az esziért zabáljuk, meg talán azt, hogy ha a Téli berekből nem is készült sorozat, akkoriban azért nem kellett szűkölködnünk a hazai és testvéri sorozatokban. S ezt most nagy tömegben kezdi ránk zúdítani a Filmmúzeum (a Tüskevár mellett vár a Bors, a Pirx kalandjai, a Kántor és A tavasz 17 pillanata).

Pénteken (16-án) valami globális félreértés következtében nagyot arató Mátrixhoz lesz szerencsénk az RTL Klubon este kilenc után tíz perccel. Éjjel egy előtt öt perccel pedig Sylvester Stallone és Rutger Hauer párharcához (Fantom az éjszakában - menten tudnánk, ki győz, ha az lenne a címe, hogy Fantom a cukrászdában;tv2).

Szombaton nem utánzom a leguánom. Viszont korán kelek (biztos is az), mert nagyon faszcinálnak A Nyama vadászai: a szenufók (ufó legyek, ha nem: Spektrum; 8.10). Ebédre leúszik egy kis Gázláng (Duna; 13.00), a házasélet kihívásairól ugye. Ötkor a mondott Tüskevár, nyolckor a Bors. Kalap, kabát.

Vasárnap este nyolckor az ígért Pirx és Lenin lép pályára Izland ellen (minket mindhárom lenyomott: Good bye, Lenin!: Duna; Izland, a hasadó sziget: Spektrum). Utánuk Nádasdy Ádám érkezik Aki(vel akar) Kaurismäkival - pontosabban utóbbi követi az előbbit az m2-n (Nádasdy Ádám - portré: 22.05; A múlt nélküli ember: 22.35). Velem megeshet, hogy a szigeten ragadok, és utóbbi helyett a Dunán 22.45-kor kezdődő Niceland - Izlandot választom. Vagy felpofozok egy gejzírt.

Hétfőn egymás után délután öttől Kántor és Stirlitz: adjatok egy kanalat! Este nyolckor még mindig a Filmmúzeumon: A NÉKOSZ-legenda.

Kedden foci az m1-en: Real-Bayern (20.30). Negyed tizenegykor a tv2-n A kör. Nagy sikerű izé, én, asszem, a második részét láttam, de lehet, hogy tévedek, az volt a címe: Ö kör (az ókorban játszódott). Húsz perccel utána startol az Isten városa, híres brazil mű a Dunán (inkább focizzanak - az Amazonason).

Szerdán a Dunán A sanghai asszony (még ma meg kell kapnom, jeeee: 22.40). Született 1948-ban (a ferdület éve jó).

Csütörtökön foci az RTL Klubon. Megint ebédidőben kéne tévézni (Üsd, vágd, focizzál - és az orrodat is tisztítsa a híres Shaolin Soccer: RTL Klub, 12.15; Börleszk: Kurt Vonnegut zer gút könyviből, tv2, 13.50). Este Nézz balra, ott egy svéd! az m2-n (21.35). Emlékeznek a kettes csatornán a gumibotját lóbáló rendőrre, ti. "Mi van, nem tetszik az egyes műsor?". Mert ha jobbra nézel, a Filmmúzeumra, 22.20-kor ott is egy svéd: Dalok a második emeletről.

S engem ki véd meg ettől a tenger marhaságtól? Ha senki, kidobom a tévém - még szép, a második emeletről. Dalolva.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.