tévésmaci - Róka a fák alatt

  • .
  • 2010. szeptember 23.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché leszálltak Murony állomáson a csabai gyorsról, egy fiatal brit katona lépett hozzájuk. A barna zubbonyban, ellenzős sapkában úgy nézett ki, mint aki most lépett le a mozivászonról.
'lordsága már várja önöket, mondta kifogástalan magyarsággal, de Sztupa épp csak bólintott rá, Troché meg egyenesen elfordította a fejét Berény felé. A tiszt a nyitott terepjáróhoz vezette őket, s minden udvariaskodás nélkül elsőként ugrott fel a vezetőülésbe. Sztupa és Troché gépiesen felkászálódtak hátra, s amikor meglódult a jármű, egyszerre kapaszkodtak bele a merevítő vasba. A kocsi ráfordult a sovánháti útra (már ha útnak lehet nevezni azt az elmosódott két keréknyomot, ami az állomásépület mellől, átfordulván a síneken veszett bele a pusztába). Kevesen tudták az országban, de még a környéken is, hogy erre bújt meg Mr. Muirhead birtoka - távolról nem is látszott különbnek bármelyik megviselt tanyánál, vékony füstcsík szállt fel egy kéményből, a fehér fala csak úgy világított, és kicsit arrébb a magányos gémeskút is ellátszott jó messzire. Közelről azonban rögtön látszott, hogy valóságos erődítményhez érkeztek. Hát, ez Muirhead vára! Nevezett a korona különmegbízottja volt, póri neve - álneve? - dacára igazi főrend, aki Henry Wriothesleyig, Southampton harmadik earljéig vezette vissza családfáját - hogy miért nem tovább, az rejtély maradt a magyar elhárítás előtt, hisz különösebb nehézség nélkül lehetett volna, még akkor is, ha néhány fattyú is keveredett a jól csengő láncolatba. A dzsip fékezett, Troché felrikoltott, hol a komornyik, basszus? A sofőrnek szeme sem rebbent, rég tudta, hogy "ezek" mennyire hajlamosak az ízetlenkedésre. Mint mi a tévézésre.

Szombaton (25-én) végre eljön közénk épeszű időpontban a Fennsíkok csavargója: 12.05; ViaSat3 - én már le is mondtam a mutterékhoz tervezett ebédet, de voltak egyéb - hátsó - indítékaim is. Az mindennek az alapja, hogy jön Clint Eastwood lóháton, veszélyes meredélyen ereszkedik alá, minden mozdulatuk pontos, látszik, hogy nagyon összeszoktak az állattal. Beporoszkál Lago városába - itt jegyezném meg, hogy mennyire ritkák a tóparti porfészkek a vadnyugati történetekben. Szóval beporoszkál, és azonmód megerőszakolja az első útjába eső nőt - ezek után a film végéig azon fáradozik, hogy bebizonyítsa, ő a jófiú. Egy gyöngyszem, kétségkívül, de most szóltam róla utoljára. Este Cukor György barátunk lakja be nyolckor a Duna Tévét, elővezetvén 1940-es keltezésű, ff. filmjét, A kétarcú nőt. Kivel, kivel? Greta Garbóval. Amúgy a csatorna már hetek óta rajta van Takeshi Kitano életművén, most a némileg ismertebb Szonatina lesz éjféltájt, de a múlt szombaton teljesen lehidaltam a Forrásponttól, abban mindenki totál kretén volt, nagyon bírtam, a jó Kitano a legkreténebb, elsült kezében a kardvirág. De mindez nem érdekes, hanem az a nagy szó, hogy min kellett nekünk röhögnünk a hatvanas-hetvenes évek rettenetes fordulóján: esküszöm, sorok álltak a kerületi mozi előtt, amikor Heinz Rühmannal bemutatták Akacsa fél nyolckor csenget című nyugatnémet komédiát, mely műalkotás a modern élet, a túlzott gépesítés veszélyeire hívta fel viccesen a figyelmet, némileg Tati farvizein hajózva (Filmmúzeum, 17.50). Volt a Dunán valami Égő tűz is este tíz tízkor, ha gondolják, nézzenek utána - én fölírtam, de elfelejtettem. Aki elunná mégis a Szonatinát, 1.10-kor a Cinemaxon nézze meg a Carrie-t, Sissy Spacek fejire öntenek benne egy veder vért.

Vasárnap a Dunán éjfél előtt egy 1953-as fekete-fehér film a messzi Amerikából: A stoppos. Felteszem, egy marhaság: két lúzer felvesz a kocsijába egy debilt, akiről hamar kiderül, hogy veszedelmes gyilkos és szökött fegyenc és többszörös visszaeső meg minden. A rendező azonban a nagyon híres Ida Lupino. Akinek viszont ezek után sem lesz elege a hülye tévéből, van még egy dobása:

Szerdán este fél kilenckor az MGM-en A Hallelujah tárgyalás egy western, mert keretes versnek írtuk most a smacit. Hiszen még verset írni is jobb, mint tévézni.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.