Közösségi ház

  • - legát -
  • 1998. december 17.

Tranzit

A külső jegyek alapján borítékolhatjuk, hogy a Krúdy Gyula utca 7-es számú házának felújításával a Belső-Józsefváros poszt-Tilos az Á-korszakának egy jelentős epizódja kezdődött. Könnyen lehet, hogy ez a földszintes épület, amiben jelenleg kávéház és könyvesbolt működik, olyan felkapott hely lesz hamarosan, hogy híre az égig ér. Igaz, ehhez az is kellene, hogy ismét nyár legyen, mivel a terep legizgalmasabb része egy hangulatos udvar, ami a meleg évszakban minden bizonnyal kerthelyiségként üzemel majd, addig, míg a környékbeli lakók nem kezdenek aláírásgyűjtésbe és feljelentések körmölésébe. Ez a reménytelenül távoli jövő, a vendéglátás viszont már november harmadikán beindult a Darshan Caféban.
A külső jegyek alapján borítékolhatjuk, hogy a Krúdy Gyula utca 7-es számú házának felújításával a Belső-Józsefváros poszt-Tilos az Á-korszakának egy jelentős epizódja kezdődött. Könnyen lehet, hogy ez a földszintes épület, amiben jelenleg kávéház és könyvesbolt működik, olyan felkapott hely lesz hamarosan, hogy híre az égig ér. Igaz, ehhez az is kellene, hogy ismét nyár legyen, mivel a terep legizgalmasabb része egy hangulatos udvar, ami a meleg évszakban minden bizonnyal kerthelyiségként üzemel majd, addig, míg a környékbeli lakók nem kezdenek aláírásgyűjtésbe és feljelentések körmölésébe. Ez a reménytelenül távoli jövő, a vendéglátás viszont már november harmadikán beindult a Darshan Caféban.

Darshan Café

Bp. VIII., Krúdy Gyula u. 7.

nyitva tartás: 12-01

hétvégén 18-01 (ha jó a hangulat, tovább)

Első pillanatra megkapó, hogy a helyet kívülről is megdolgozták, az udvarba lépve egyből az az érzésünk, mindjárt az elvarázsolt kastélyban találjuk magunkat. A Darshan homlokzata merész színek és merész formák kavalkádja Meseországból, mégis az a legszenzációsabb, hogy az építész újraértelmezte a hatvanas évek ízlésterrorista hidegburkolásos eljárását, a darabosra zúzott metlachi használatát, ami zseniális húzás volt ebben a környezetben.

Odabent azonban már hiába keresnénk a vicces tükröket, szoknyafújó berendezést és egyéb kellékeket a vurstliból, az enteriőr inkább orientalistába hajló - ám ez csak megtévesztés. Mielőtt arra gondolnánk, hogy az egyik sarokban felbukkan Vámbéry Ármin teveháton, észre kell vennünk, hogy a falra festett keleti motívumok között olyan dolgok is vannak, mint rögbilabda vagy automobil, igaz, a bokszokból valódi fatörzsek szaladnak a plafonra pingált lombkoronákba. Az illúziót legfeljebb a szarvasi lámpagyárból származó falikarok és a kórházi zöldre festett radiátorok csökkentik. Viszont a méret lenyűgöző, a Darshan Café ugyanis kurva nagy, és mégsem olyan, mint egy hodály. A fal mentén bokszok, középen temérdek asztal, két pult, és ami a legmeghatóbb: tökéletes tisztaság.

A délutáni pangás idején ki itt belép, nagy-nagy kávészörcsölések, világmegváltások, cigizések tanúja lehet, ifjú kékharisnyajelölteket szemlézhet, elborulhat, jegyzetelhet, pasziánszozhat. És ha már tényleg nincs jobb dolga, étkezhet. De csak akkor.

A választékra nem lehet panasz, úgy tűnik, a konyha mindjárt a népek nagy olvasztókemencéje is, francia hagyma- és magyar gulyásleves, chili, csevapcsicsa, milánói makaróni, tatár bifsztek: kemény nemzetközi egytál-vonatkozások, fűszeres nehézbombázók, édességnek mákos tészta, palacsinta.

Az étel lassan, de biztosan érkezik, sótartó és fogpiszkáló viszont egyáltalán nem, a csikkel teli hamutartó pedig majd csak evés után hagyja el az asztalt. A francia hagymalevesre nem lehet panasz, bár egy ínyenc valószínűleg a mennyiség diadalaként értékelné, ugyanúgy, mint a csevapcsicsát, ami inkább brutális, mint emlékezetes. Az indiai fűszeres pulyka valóban fűszeres, amellett, hogy reszelt sajttal szórták meg, a párolt zöldség láttán viszont csupán egyetlen objektumra, a fagyasztóládára asszociálhatunk. A legnagyobb csalódás mégis a chilis csirkemell csíkok, amiben kizárólag az alliteráció értékelhető, a hús és az erő egyáltalán nem.

Jobban tesszük tehát, ha a Darshan Caféba borús délutánokon dominózni, olvasgatni, szemezni, lerészegedni járunk, nem pedig étkezni. A hely napközinek kiváló, de nem árt, ha van nálunk néhány szendvics.

Este pedig, amikor a DJ-k veszik át az irányítást, már büntetlenül vághatunk pofákat és egymás szavába, úgysem halljuk, mit mond a másik. A felszolgálók ilyenkor még lazábbra veszik figurát, egyik kezükben tálca, másikban cigi, de az egésznek már nincs jelentősége. Diszkrét parti indul, a zene mindenkié, és különben is, mit számít egy darabka hamu a sörben, amikor lassan, de biztosan olyan lesz a terep, mint egy akvárium, dobgéppel. Az a jellegzetes pokol, amiről azt hiszi néhány barom, hogy a pesti éjszaka.

- legát -

Árak
Erőleves tojással 190 Ft
Francia hagymaleves 280 Ft
Gulyásleves 380 Ft
Sopszka saláta 450 Ft
Juhtúróval töltött sült krumpli 300 Ft
Tatár bifsztek 900 Ft
Csevapcsicsa 500 Ft
Chilis csirkemell csíkok 650 Ft
Gesztenyével töltött palacsinta 350 Ft
Vilmoskörte 260/5 cl
Kóser szilva 330 Ft/5 cl
Jack Daniel´s 650 Ft/5 cl
Bor 70 Ft/dl
Sör 220-350 Ft/korsó
Tea 100 Ft
Kávé 120 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Már több mint 240 iskolában van bombariadó országszerte

  • narancs.hu

Budapesten és vidéken is több iskola kapott fenyegető emailt csütörtök reggel. A rendőrség átvizsgálja az érintett iskolákat, az oktatás folytatásáról, illetve a tanulók hazaküldéséről az intézmények saját hatáskörben döntenek.

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.