”
|
A tudomány Oscarjának nevezett díjat, a Breakthrough Prize-t immár hatodik alkalommal adták át a természettudományos területen kimagasló eredményeket elért fiatal kutatóknak. A díjjal egyenként 3 millió dollár (792 millió forint) is jár, ezzel ez a világ egyik legnagyobb jutalommal járó tudományos elismerése. A paradigmaváltó kutatásokat támogató díjat 2012-ben alapították a legnagyobb informatikai-internetes óriáscégek, többek között: Mark Zuckerberg Facebook-alapító, Sergey Brin (Google) és felesége, Anne Wojcicki, Jack Ma (Alibaba Group) kínai üzletember, valamint Jurij Milner (Digital Sky Technologies) orosz vállalkozó és felesége, Julia, emellett idén a kínai Tencent vállalat vezetője, Pony Ma is csatlakozott a szponzorokhoz.
„A nagyszerű tudósok ünneplése mindig időszerű. Egész jövőnk rajtuk múlik” |
így fogadta az idei díjazottakat Jurij Milner, a Breakthrough Prize egyik alapítója.
A fizikai díjat öt kutatónak adták át: Charles Bennettnek a Johns Hopkins Egyetemről, Gary Hinshaw-nak a British Columbia Egyetemről, valamint Norman Jarosiknak, Lyman Page Jr.-nak és David N. Spergelnek a Princeton Egyetemről.
Az élettani díjat Joanne Chory, a biológiai és orvosi kutatásokkal foglalkozó Salk Intézet tudósa, Don W. Cleveland, a Kaliforniai Egyetem rákkutatással foglalkozó Ludwig Intézetének munkatársa, Mori Kazutosi a Kiotói Egyetemről, Kim Nasmyth az Oxfordi Egyetemről és Peter Walter a Kaliforniai Egyetemről vehette át.
A matematika területén a Utahi Egyetemen dolgozó Christopher Hacont és a Kaliforniai Egyetem tudósát, James McKernant díjazták.
A matematikai és fizikai kutatásokban jeleskedő kutató fiatal tudósok (három fizikus és négy matematikus) eredményeikért az Új horizontok díjat kaphatták meg.
Breakthrough Prize
Breakthrough Prize – “The Oscars Of Science” – Celebrates Top Achievements In Physics, Life Sciences & Mathematics, Awards $22 Million In Prizes At Gala Televised Ceremony In Silicon Valley