Miért ugrál ma nyúl a Google-on? – Programozzunk, gyerekek!

  • narancs.hu
  • 2017. december 4.

Tudomány

Répa, retek, C++.

Amikor reggel keresni akartunk valamit a Google-on, belefutottunk egy kajla nyúlba meg a répáiba. A keresőoldalon fel-felbukkanó játékok és animációk persze már meg sem lepnek minket, de így a tél és a rénszarvasok időszakában összefutni a nyuszival mindenképp indoklást igénylő. A mai projekt apropóját a hvg.hu fedte fel. A Google ezzel a kis játékkal azt ünnepli, hogy 50 évesek a gyerekeknek szóló programozási nyelvek. A jópofa kis alkalmazás emellett a programozáshoz szükséges gondolkodást fejleszti.

Az oktatójáték lényege persze nem a nyúl meg a répa, hanem az, hogy az egymás után építhető lépésekből hogyan áll össze az út – ezzel pedig észrevétlenül lehet elsajátítani a programozási nyelvek használatához kellő szemléletet. Ez a lényeg, és ezért fontosak a gyerekeknek szánt programozási készségeket oktató, fejlesztő játékok.

A Google oktatójátékának fejlesztésében a Google Doodle és a Google Blockly csoportja mellett az MIT Scratch kutatói is részt vettek. (Utóbbi szintén a gyerekeknek fejlesztett interaktív programozási nyelvet oktató program.)

A kódolási szemlélet elsajátítása pedig nemcsak azoknak fontos, akik majd ténylegesen programozással szeretnének foglalkozni – a digitális olvasás tudása mellett ugyanis a digitális írástudás is egyre fontosabb lesz.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.