Az Európai Űrügynökség (ESA) talajnedvességet és óceáni sótartalmat monitorozó missziójának adatai riasztó képet festenek az európai aszályhelyzetről, derül ki az ESA pénteki jelentéséből - írja az rtl.hu.
A Kopernikusz Klímaváltozási Szolgálat szerint 2022 decembere és 2023 februárja között az átlaghőmérséklet 1,4 °C-kal volt magasabb az 1991-2020 közötti időszak átlagánál. Különösen 2023 februárjában volt magas hőmérséklet és kevés a csapadék, emiatt pedig Nyugat- és Dél-Európában az átlagosnál is melegebb és szárazabb a klíma. Több régióban rendkívüli mértékben lecsökkent a talaj nedvességtartalma.
Az alábbi térképek 2022 januári, februári, márciusi talajnedvesség-adatokat hasonlítanak össze a 2023-as év első hónapjaival. Ez alapján Magyarországon már tavaly sem volt jó a helyzet, de láthatólag nem is rosszabbodott:
Forrás: SMOS / ESA
Az aszály hatásai különösen jól láthatóak Franciaországban, Spanyolországban, az Egyesült Királyságban és Észak-Olaszországban. Ezeken a területeken komoly gondok alakulhatnak ki a vízellátás, a mezőgazdaság és az energiatermelés területén.
A még téli nyugalomban lévő növényzetet az aszály egyelőre nem érintette jelentősen, de a jelenlegi helyzet a következő hónapokban kritikussá válhat, ha 2023 tavaszán is kitart az átlagosnál magasabb felmelegedés és a csapadékhiány.
A klímaváltozás veszélyeire egyébként már az 1880-as években figyelmeztettek a szakemberek.