Captagon: a háború drogja

  • Pallag Zoltán
  • 2013. november 13.

Tudomány

Érdekes cikk jelent meg a Timesban a szíriai polgárháború és a Captagon nevű kábítószer vadregényes kapcsolatáról. A Captagon a Közel-Kelet amfetaminja, előállítási költsége alacsony, népszerűsége nagy, ami azért fontos, mert a nagy kereslet sok pénzt generál, amit vissza lehet forgatni fegyverekbe, ráadásul pluszenergiát és harci kedvet ad az aktuális háborúhoz.

„Aki szedte, annak még a szeme is rosszul állt” – számolt be a szer hatásairól Peter Neururer 2007-ben a Sport Bildnek. Az 1989–90-es idényben az akkor másodosztályú Schalkénál edzősködő Neururer nyilatkozata óriási botrányt kavart, ám sokan megerősítették szavait, miszerint a nyolcvanas évek végén, kilencvenes évek elején a Captagon nevű szertől pörgött fel a német futball. (Németország 1990-ben világbajnok lett.) „A labdarúgó sohasem fáradt el, és gyakran agresszíven viselkedett” – mondta, hozzátéve, hogy nemcsak az ellenféllel, hanem saját csapattársaival szemben is.

Captagon és egy jó pohár kokain

Captagon és egy jó pohár kokain

Fotó: europress.hu

Ám a Captagon korántsem német specialitás. Az amfetaminhoz hasonló szer leginkább a Közel-Keleten népszerű a nyolcvanas évek óta, a régióban ma már a hasis mellett ezt tartják az „alap” kábszernek. De a kilencvenes években a Balkánon is menőnek számított, Szerbiában és Törökországban is működtek Captagont előállító laboratóriumok. Felmerül a kérdés, vajon létezik-e bármiféle összefüggés a délszláv háború és a Captagon akkori regionális népszerűsége között. Nyilván létezik, vélik többen, bár ez nem bizonyítható. Európában egyébként ma Bulgária a legnagyobb előállító.

A Captagon hatóanyaga a fenetilin, ami a központi idegrendszert stimulálja, akárcsak az amfetamin. A kis és közepes adag emeli a pulzusszámot, a testhőmérsékletet, a légzés szaporábbá válik, a vérnyomás megnő. A felhasználó extra energiát tapasztal, fizikai szükségletei (étvágy, alvásigény) minimálisra csökkennek. Használata hosszú távon számos mellékhatással jár: depresszió, letargia, alváshiány, alultápláltság. De hogy valami kevésbé hátborzongatót is mondjunk, a fenetilint az Egyesült Államokban a figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD) kezelésére használják a Ritalin és az Adderall mellett.

Ahol Captagon van, ott háború is van

A szer természetesen az arab világban is illegális. 2012 decemberében a szíriai kormányerők 180 ezer tablettát foglaltak le Homszban, ám arról nincs hír, hogy megsemmisítették volna az árut, mert ugyan Szíria is komoly mennyiségben állítja elő, úgy tűnik, arrafelé Captagonból sosem elég. A homszi fogás amúgy csupán a jéghegy csúcsa, mivel egyre több hírt hallani Szíriába szánt Captagon-szállítmányok lefoglalásáról. Jellemző, hogy 2009-ben – hol volt akkor még az arab tavasz, nemhogy a szír polgárháború? – a közel-keleti régióban összesen 25 tonnát foglaltak le. Nem kizárt az sem, hogy a drog és az abból termelt profit egyaránt a háborút táplálja: a szer előállítási költsége filléres, miközben Szaúd-Arábiában akár 20, Libanonban 5-10 dollárt is elkérnek egy tablettáért. Valószínű, hogy az így keletkező hasznot többnyire fegyverekbe forgatják vissza, amire most éppen Szíriában van különösen nagy érdeklődés.

„Talán tíz év múlva, ha folytatódik a háború, versenyezhetnek velünk a nemzetközi piacon” – mondta a Timesnak Abu Ali Zaiter, Libanon egyik legkeresettebb kábítószer-kereskedője a konkurenciáról, vagyis a szíriai kereskedőkről. Azt is elmondta, hogy az utóbbi időben megsokszorozódott a szíriai Captagon-laborok száma.

Az iszlám tiltja a bor fogyasztását, és ezt a tiltást a jogtudósok kiterjesztették más alkoholos italokra is, de a Koránnak nincs olyan passzusa, ami a Captagont tiltaná. Nem csoda, hogy Szaúd-Arábiában a drogproblémákkal kezeltek háromnegyede amfetaminfüggő: többségük a Captagonon maradt rajta. Hasonló a helyzet Katarban, Kuvaitban és az Egyesült Arab Emírségekben is.

Amúgy ahogy lassan szó szerint mindent, úgy persze már a Captagont is hamisítják. Bár kérdéses, hogy egy félig-meddig illegális drog (a szert a WHO már 1985-ben a pszichotróp anyagok közé sorolta, máig nem szerepel a tiltólistán) esetében mi számít eredetinek?

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.