Az onkodiabetológia születése

Egyben látni a betegséget  

Tudomány

Összefüggés van az elhízás, a diabétesz és a daganatos betegségek között. 2021-es orvosi közleményében egy gyulai főorvos, Bánhegyi Róbert írta le először az ezzel foglalkozó új irány ma már bevett nevét, az onkodiabetológia szót.

Csaknem negyedszázados kutatás, elemzés és publikáció vezetett a 2001-es első felismeréstől 2024 végére addig, hogy egy az ország perifériáján dolgozó gyulai orvos szándékosan túlozva azt mondja a Narancsnak, hogy „az onkodiabetológia ma egy új belgyógyászat”. 2001-ben az előző évben végzett orvost, Bánhegyi Róbertet arra kérte akkori főnöke, Martyin Tibor, hogy nézze meg, hányan szenvednek cukorbetegségben is a fertőző betegek közül.

„Minden ezzel indult, szóba sem került a rákbetegség” – idézi föl Bánhegyi. Akkor már köztudott volt, hogy a fertőző betegségek és a diabétesz között van összefüggés, mert az utóbbi gyengíti az immunrendszert. A cél az volt, hogy ezt a megállapítást a gyulai infektológiai osztály is erősítse meg a saját tapasztalata alapján. A rezidens orvos elkezdte a kór- és lázlapok alapján strigulázni, hogy a fertőző betegek közül ki diabéteszes, s egy idő után feltűnt, hogy a cukorbetegek között több a daganatos beteg is. Bár a kutatás nem erre irányult, ez felkeltette Bánhegyi érdeklődését. Újrakezdte az adatgyűjtést, de már nemcsak azt figyelte, hogy a fertőző betegek közül ki cukros, hanem azt is, ki rákos. Az összefüggés egyre nyilvánvalóbbá vált a számára, de, mint most lapunknak mondja, akkor még „megelégedtem annyival, hogy van itt valami kapcsolat, amit egy 2002-es tudományos előadásban egy szűkebb szakmai közönség elé tártam, az akkori nevén a gyulai Pándy Kálmán Megyei Kórházban. Nagy felhördülést és érdeklődést mindez nem váltott ki. Hangsúlyozom, itt az infektológiai osztály képviseletében a fertőző betegségek felől közelítettem a problémát, de megemlítettem a rákbetegség gyakoribb előfordulását is”.

Felismerések

A kórházi előadásból nem született publikáció, de a vizsgálódást nem hagyta abba a gyulai orvos, főleg, hogy a cukor- és a daganatos betegség együttes jelenlétét többször tapasztalta. A kórház onkológiai központjában dolgozott, amikor egy májrákos betegnél állapított meg cukorbetegséget. Ebben az esetben a daganatos betegség alapján feltételezte, hogy diabéteszes lehet az illető. 2004-ben, immár az onkológián dolgozva, „fordítva” is megvizsgálta az összefüggést, vagyis hogy az ott kezelt daganatos betegek között milyen arányban vannak a cukorbetegek, és kijött ugyanaz a korreláció, amit korábban a diabétesz felől nézve állapított meg a fertőző osztályon.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hajléktalanság – akár két lépésben

Betegség, baleset, alkohol- és drogproblémák, megromlott házasság, bedőlt vállalkozás, uzsorakölcsön, élősködő hozzátartozók – néhány ok, amik könnyen pénztelenséghez vezethetnek, ahonnan pedig sok esetben már csak egy lépés az utcára kerülni. Minderről a Vöröskereszt hajléktalanokat gondozó miskolci intézményének lakói meséltek. 

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.