Hat láb jó - Találkozás a rovarokkal (kiállítás)

Tudomány

Talán kevesen tudják, de ettől még tény marad: a Földünkön élő állatfajok mintegy háromnegyede a rovarok osztályába tartozik.

Talán kevesen tudják, de ettől még tény marad: a Földünkön élő állatfajok mintegy háromnegyede a rovarok osztályába tartozik.

Aki eddig nehezen igazodott el a sok csúszómászó féreg között, akit folyton zavarba lehetett hozni a kérdéssel: melyik a nagyobb elemű halmaz, a bogaraké vagy a rovaroké, aki szerint a hernyó külön állatfaj, s végül - a notórius fajgyűlölő - aki a maga és a rovar közötti társasági viszonyt eddig kizárólag szóróflakon, légycsapó vagy bakancstalp segítségével bírta konstituálni - nos, annak kifejezetten javallott a Magyar Természettudományi Múzeum rovartani tárgyú páros kiállítása, a Variációk hat lábra - találkozás a rovarokkal és a jórészt szintén rovartárgyú Mikrovilág.

A laikus látogatót mindenekelőtt a Ludovika-tömb mellett kialakított új múzeumi épületrendszer nyűgözi le; már a kiválasztott rovarbemutató felé haladva át kell gázoljunk egy a talpunk alatt elhelyezett tárlón: az üvegpadló alatt ugyanis kitömött, avagy konzervált csúszómászók - közöttük egy korallkígyó - riogatják a fóbiás vendégeket, akik lehetőség szerint megpróbálnak az üvegezést tartó fémkereten egyensúlyozni. A tárlókhoz érve feltárul előttünk a meggyőző dizájn. Stilizált óriás gombostűk szegélyezik utunkat, mely a továbbiakban jórészt tűvégre kapott rovarok, nagyítóüvegek és óriás rovarmakettek között vezet. Vélhetően sokaknak vannak még eleven élményei az iskolai rovargyűjtemény összeállítását kísérő megható, avagy éppen szadisztikus jelenetekről: például az elfogott rovarok - alkoholbázisú kultúránkban humánusnak tekintett - denaturált szesz általi kivégzéséről vagy azokról a bátor ganajtúrókról, amelyek hősiesen kirágták magukat a siralomházukul rendelt gyufaskatulyából.

Ha már mindez feledésbe merült volna, most regresszív úton minden a felszínre kerül - elképesztő mennyiségű és megjegyezhetetlen fajtájú rovart mutatnak be a látogatók számára, a rovarvilág szigorúan kijelölt rendjeinek megfelelően. Apropó, ha már itt tartunk, nem árt felelevení-teni néhány fontos tényt a rovarokkal kapcsolatban. Néhány hangsúlyos kivételtől (például csibor, szúnyoglárva) eltekintve, alapvetően szárazföldi lények, általában egy pár csápjuk (mely állítólag korcsosult végtag) és három pár (summa hat) járóvégtagjuk van, mely rendre a torból nő ki, ezenkívül van összetett szemük, három pontszemük és tracheáik, melyekkel lélegezni szoktak. Testfelépítésük némileg az emberére emlékeztető módon háromosztatú: fej, tor, potroh, s a tor mindhárom szelvényéhez egy-egy lábpár kapcsolódik. A rovarok két fő alosztályba sorolhatók: az ősrovarok (például az ezüstös ősrovar) jórészt a fürdőkád alján próbálnak iszkolni előlünk, a másik, jóval nagyobb létszámú alosztályba pedig a szárnyas rovarokat sorolja a tudomány. Ezek a torukon eredetileg két pár szárnyat viselnek, ám azok másodlagosan - részlegesen vagy teljesen - vissza is fejlődhetnek (mondhatnánk: az hiányzik, hogy a lapostetű még röpülni is tudjon). Egy rovar kifejlett, felnőtt állapotát vagy vedlésekkel kísért tökéletlen, vagy teljes átalakulással éri el: utóbbi esetben az egyed végigjárja a pete-, a lárva- és a bábállapotot, s így lesz előbb-utóbb a hernyóból pillangó, a pajorból cserebogár.

Szépen végigmehetünk a kérészek, a szitakötők, a csótányok, a termeszek, az egyenesszárnyúak (sáskák, szöcskék, Gazsi bácsi lótetű), a vérszívó tetvek, a kabócák, a poloskák, a bogarak, a hártyásszárnyúak (méhek, darazsak, hangyák), a bolhák, a kétszárnyúak (legyek, szúnyogok) és a lepkék rendjein.

Távol álljon tőlünk lebecsülni a honunkban fellelhető rovarokat, de azért megjegyezhető, hogy a trópusoknak e tekintetben sincs párja - egyrészt hihetetlen színű trópusi pillangók garmadája, másrészt trópusi óriáscsótányok és madár nagyságú repülő bogarak láthatók dögivel, utóbbiaktól close contact esetén alighanem beparázna a pusztán a konyhai svábbogár látványához szokott amatőr rovarkutató. A sok halott állat mellett találhatunk élőket is: az egyik tárlóban például óriás amerikai botsáskák lapulnak szederindák között: a mimikri egyik legtökéletesebb példájaként "megszólalásig" hasonlítanak egy száraz, levéltelen növényi szárdarabra, ami mind az evo-lúció, mind az értelmes tervezettség teóriájának szempontjából egyaránt lelkesítő. A kiállított hús-vér (élő vagy holt) állatok mellett fontos kiegészítőt jelent a német Nicole Ottawa, Oliver Meckes páros által létrehozott színezett elektronmikroszkópos fényképkiállítás, amelynek modelljei túlnyomórészt szintén rovarok. Ezúttal leginkább fajunk híres parazitái s halálos betegségeink hordozói kerültek lencsevégre. Nyilván nagy sikert aratnak majd a fanszőrön hintázó lapostetvek, a hajvégre rögzített serkék, a bolhák, poloskák, cecelegyek, maláriaszúnyogok óriásira nagyított portréi - de a legmeggyőzőbb és a leginkább katartikus mind közül mégis a Bőrfoszlányok között fészkelődő rühatka című sajátos csendélet. Legalább egy szűk órára érdemes mindenkinek betérni a Magyar Természettudományi Múzeumba - ámbár nem vagyunk biztosak abban, hogy az Alienre és Predatorra emlékeztető óriás rovarportrék láttán nem kulcsolódik-e kezünk még görcsösebben a rovarirtó szóróflakonjára.

A kiállítás november 30-ig látható

Figyelmébe ajánljuk

A polgármester kételkedik a pofonjáról készült felvételben, pedig létezik

Nagy János szigetszentmiklósi polgármester képviselői kérdésre nem cáfolta, hogy megütött egy helyi lakost az adventi vásárban, ugyanakkor megkérdőjelezte az erről készült térfigyelő kamerás felvétel létezését. Lapunk a vita eldöntését azzal segíti, hogy közreadja a felvétel egyik részletét. A polgármester pofonja utáni testületi ülésen a városvezetőt kötelezték arra, ha büntetőügy részese lesz, köteles arról beszámolni.