Hat láb jó - Találkozás a rovarokkal (kiállítás)

Tudomány

Talán kevesen tudják, de ettől még tény marad: a Földünkön élő állatfajok mintegy háromnegyede a rovarok osztályába tartozik.

Talán kevesen tudják, de ettől még tény marad: a Földünkön élő állatfajok mintegy háromnegyede a rovarok osztályába tartozik.

Aki eddig nehezen igazodott el a sok csúszómászó féreg között, akit folyton zavarba lehetett hozni a kérdéssel: melyik a nagyobb elemű halmaz, a bogaraké vagy a rovaroké, aki szerint a hernyó külön állatfaj, s végül - a notórius fajgyűlölő - aki a maga és a rovar közötti társasági viszonyt eddig kizárólag szóróflakon, légycsapó vagy bakancstalp segítségével bírta konstituálni - nos, annak kifejezetten javallott a Magyar Természettudományi Múzeum rovartani tárgyú páros kiállítása, a Variációk hat lábra - találkozás a rovarokkal és a jórészt szintén rovartárgyú Mikrovilág.

A laikus látogatót mindenekelőtt a Ludovika-tömb mellett kialakított új múzeumi épületrendszer nyűgözi le; már a kiválasztott rovarbemutató felé haladva át kell gázoljunk egy a talpunk alatt elhelyezett tárlón: az üvegpadló alatt ugyanis kitömött, avagy konzervált csúszómászók - közöttük egy korallkígyó - riogatják a fóbiás vendégeket, akik lehetőség szerint megpróbálnak az üvegezést tartó fémkereten egyensúlyozni. A tárlókhoz érve feltárul előttünk a meggyőző dizájn. Stilizált óriás gombostűk szegélyezik utunkat, mely a továbbiakban jórészt tűvégre kapott rovarok, nagyítóüvegek és óriás rovarmakettek között vezet. Vélhetően sokaknak vannak még eleven élményei az iskolai rovargyűjtemény összeállítását kísérő megható, avagy éppen szadisztikus jelenetekről: például az elfogott rovarok - alkoholbázisú kultúránkban humánusnak tekintett - denaturált szesz általi kivégzéséről vagy azokról a bátor ganajtúrókról, amelyek hősiesen kirágták magukat a siralomházukul rendelt gyufaskatulyából.

Ha már mindez feledésbe merült volna, most regresszív úton minden a felszínre kerül - elképesztő mennyiségű és megjegyezhetetlen fajtájú rovart mutatnak be a látogatók számára, a rovarvilág szigorúan kijelölt rendjeinek megfelelően. Apropó, ha már itt tartunk, nem árt felelevení-teni néhány fontos tényt a rovarokkal kapcsolatban. Néhány hangsúlyos kivételtől (például csibor, szúnyoglárva) eltekintve, alapvetően szárazföldi lények, általában egy pár csápjuk (mely állítólag korcsosult végtag) és három pár (summa hat) járóvégtagjuk van, mely rendre a torból nő ki, ezenkívül van összetett szemük, három pontszemük és tracheáik, melyekkel lélegezni szoktak. Testfelépítésük némileg az emberére emlékeztető módon háromosztatú: fej, tor, potroh, s a tor mindhárom szelvényéhez egy-egy lábpár kapcsolódik. A rovarok két fő alosztályba sorolhatók: az ősrovarok (például az ezüstös ősrovar) jórészt a fürdőkád alján próbálnak iszkolni előlünk, a másik, jóval nagyobb létszámú alosztályba pedig a szárnyas rovarokat sorolja a tudomány. Ezek a torukon eredetileg két pár szárnyat viselnek, ám azok másodlagosan - részlegesen vagy teljesen - vissza is fejlődhetnek (mondhatnánk: az hiányzik, hogy a lapostetű még röpülni is tudjon). Egy rovar kifejlett, felnőtt állapotát vagy vedlésekkel kísért tökéletlen, vagy teljes átalakulással éri el: utóbbi esetben az egyed végigjárja a pete-, a lárva- és a bábállapotot, s így lesz előbb-utóbb a hernyóból pillangó, a pajorból cserebogár.

Szépen végigmehetünk a kérészek, a szitakötők, a csótányok, a termeszek, az egyenesszárnyúak (sáskák, szöcskék, Gazsi bácsi lótetű), a vérszívó tetvek, a kabócák, a poloskák, a bogarak, a hártyásszárnyúak (méhek, darazsak, hangyák), a bolhák, a kétszárnyúak (legyek, szúnyogok) és a lepkék rendjein.

Távol álljon tőlünk lebecsülni a honunkban fellelhető rovarokat, de azért megjegyezhető, hogy a trópusoknak e tekintetben sincs párja - egyrészt hihetetlen színű trópusi pillangók garmadája, másrészt trópusi óriáscsótányok és madár nagyságú repülő bogarak láthatók dögivel, utóbbiaktól close contact esetén alighanem beparázna a pusztán a konyhai svábbogár látványához szokott amatőr rovarkutató. A sok halott állat mellett találhatunk élőket is: az egyik tárlóban például óriás amerikai botsáskák lapulnak szederindák között: a mimikri egyik legtökéletesebb példájaként "megszólalásig" hasonlítanak egy száraz, levéltelen növényi szárdarabra, ami mind az evo-lúció, mind az értelmes tervezettség teóriájának szempontjából egyaránt lelkesítő. A kiállított hús-vér (élő vagy holt) állatok mellett fontos kiegészítőt jelent a német Nicole Ottawa, Oliver Meckes páros által létrehozott színezett elektronmikroszkópos fényképkiállítás, amelynek modelljei túlnyomórészt szintén rovarok. Ezúttal leginkább fajunk híres parazitái s halálos betegségeink hordozói kerültek lencsevégre. Nyilván nagy sikert aratnak majd a fanszőrön hintázó lapostetvek, a hajvégre rögzített serkék, a bolhák, poloskák, cecelegyek, maláriaszúnyogok óriásira nagyított portréi - de a legmeggyőzőbb és a leginkább katartikus mind közül mégis a Bőrfoszlányok között fészkelődő rühatka című sajátos csendélet. Legalább egy szűk órára érdemes mindenkinek betérni a Magyar Természettudományi Múzeumba - ámbár nem vagyunk biztosak abban, hogy az Alienre és Predatorra emlékeztető óriás rovarportrék láttán nem kulcsolódik-e kezünk még görcsösebben a rovarirtó szóróflakonjára.

A kiállítás november 30-ig látható

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.