Így ki fog önteni a Tisza, és viszi a fél országot

Tudomány

Hiába van gyakran aszály, a mélyen bevágódott és szűkülő medrű folyó extrém árvizei egyre magasabb szinttel zúdulnak le az utóbbi száz évben – figyelmeztet a geográfus.

A klímaváltozás, és a szabályozás óta folyamatos emberi beavatkozás miatt is gond lehet a Tisza folyóval. Kezdeni kell valamit medrével, gátjaival, feltöltődött hullámterével, annak növényzetével, a duzzasztóépítésnek is lehet létjogosultsága. A vízvisszatartó mozgalmakban részt vevő embereknek pedig érdemes meggondolniuk, hogy mennyi vizet fognak vissza, mert ami nem folyik le, az máshol fog hiányozni.

Ezek Kiss Tímea geográfus szempontjai. A Szegedi Tudományegyetem Geoinformatikai, Természet- és Környezetföldrajzi Tanszékének habilitált docense huszonöt éven át tanított természetföldrajzot, tavaly mondott fel az intézményben. Szerdán A homok peremén című előadás-sorozat keretében beszélt a Tisza eddigi sorsáról és az együttélés jövőbeni lehetőségeiről. A programot Halász Noémi független országgyűlési képviselőjelölt szervezte, meghívott előadói a természetes vizek helyzetéről beszélnek. Ez a téma a Dél-Alföldön, a Homokhátság közelében egyre több embert érint és érdekel.

Kiss Tímea szerint most még talán kimondható, hogy vizekben gazdag ország vagyunk – a folyókon bejövő átlagosan számolt vízmennyiséghez képest 5 százalékkal több távozik –, de át kell gondolni a természeti kinccsel való gazdálkodást, ami nem is csak a magyar döntéshozókon és közösségeken múlik. A Tisza folyónak 156 ezer négyzetkilométeres a vízgyűjtő területe, ezen öt ország osztozik. Ezen a vidéken bármilyen időjárási jelenség vagy emberi beavatkozás hatással lehet arra, hogy mennyi víz folyik le.

A Tiszán másodpercenként átlagosan 760 köbméternyi víz érkezik az országba, a déli határon azonban 814 köbméternyi távozik. Ez úgy lehetséges, hogy a folyónak ma már jelentős a rétegvizekre gyakorolt hatása: olyan mélyen bevágódott a medre, hogy megcsapolja kétoldalt néhány kilométeres távolságig a rétegeket. Közvetve ez a jelenség is hozzájárul ahhoz, hogy a Homokhátságon csökken a talajvízszint.

„Mindszenten elapadnak a régi ártézi kutak. Amikor ezt szóba hoztam a polgármesternek, úgy reagált, hogy jó, akkor újrafúrjuk az összeset, hadd csobogjanak. Inkább el kellene tömni mindet, hogy a következő generációknak is maradjon ivóvíz. Nincs annál nagyobb pazarlás, mint ellocsolni a 22 ezer éves vizet” – mondta Kiss Tímea.

 

Ami a folyó múltját illeti, nagyon sokak emlékezetébe ragadt bele az a történelmi térkép, amely a Kárpát-medence időszakosan és állandóan vízzel borított területeit mutatja. Ezen látható, mekkora területeket öntött el a Tisza is tavasszal, nyár elején.

A vízborítással jó ideig együtt tudott élni a népesség, azzal a helyzettel is: Szegedről Debrecenbe vagy Pestre nem biztos, hogy mindig szárazon el lehetett jutni. Ám az idő tájt is előfordultak aszályos évek, amikor feljegyzések szerint a folyó elenyészett, és a halak partra kerültek. Megesett 1711-ben, hogy az aszályos nyarat olyan ősz követte, hogy Szegeden Alsó- és Felsőváros is úszott, és a következő évben és a következő időszakban húszévente jöttek a várost többé-kevésbé elpusztító árhullámok.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”