Könyv: Ráktérítõ (Árvai Magdolna: Élek, jól vagyok)

Tudomány

Mióta elolvastam, folyamatosan vizsgálgatom magam. Kis tükörrel pásztázom a szám belsejét, ravasz mozdulatokkal a hátam közepéig is ellátok. Nagyokat nyelek, tapo-gatom a mellem, karom. Minden gyanús, minden félelmetes, akárhol kezdõdhet a baj. Noha a könyv címe biztató - Élek, jól vagyok -, gyakorló hipochondernek ez annyit jelent: "Élek, de bármelyik percben rosszul lehetek." Pláne, hogy ebben a "katalógus"-ban ahány ember, annyi betegség. Egyetlen porcikánk sincs biztonságban.

Mióta elolvastam, folyamatosan vizsgálgatom magam. Kis tükörrel pásztázom a szám belsejét, ravasz mozdulatokkal a hátam közepéig is ellátok. Nagyokat nyelek, tapo-gatom a mellem, karom. Minden gyanús, minden félelmetes, akárhol kezdődhet a baj. Noha a könyv címe biztató - Élek, jól vagyok -, gyakorló hipochondernek ez annyit jelent: "Élek, de bármelyik percben rosszul lehetek." Pláne, hogy ebben a "katalógus"-ban ahány ember, annyi betegség. Egyetlen porcikánk sincs biztonságban.

"A rák mindannyiunkat izgat, mert valamilyen módon, közvetlenül vagy közvetve érintettek vagyunk. Ha nem a családjában, a baráti körében, akkor az ismerősei között biztos mindenkinek akadt egy beteg, akit nem tudtak meggyógyítani és a daganat áldozata lett. Ha elvesztünk valakit, óhatatlanul összerezzenünk, elkezdünk gondolkodni" - áll a fülszövegben, amire a környezet is rátesz egy lapáttal. A Love Story óta filmek tucatjában dolgozták fel a témát, a munkahelyeken suttogóra fogják, hogy X. vagy Y., aki rákos. "Azért kopasz. Azért ilyen sovány." A rák - sokak szemében - ma is egyenlő a halállal. "Beledből készüljön hangszer, és a rák pengesse a húrokat!" - mondja a roma átok is, finoman utalva rá, hogy akik betegek lettek, azokra hamarosan húzhatják a fehér inget a rokonok.

Pedig ez nem biztos, hogy így van, sőt. Ezt igyekszik erősíteni az Élek, jól vagyok, szuggesztíven, szavahihetően. Árvai ügyes szerkezetet választott: minden fejezet elején valós eset áll, egy meggyógyult ember vallomása. Jó a merítés is, egészen fiataltól a nyolcvanévesen operáltig, férfiak és nők beszélnek arról, hogyan vették észre magukon az első tüneteket, miképp lendültek túl a kétségbeesésen, milyen utak vezettek a felépülésig. A kötetnek két kulcsszava van: a megelőzés és az otthoni rákszűrés. Hasznos, gyakorlati tanácsokat kapunk, hogyan erősítsük immunrendszerünket, mit együnk-igyunk, mennyit mozogjunk, milyen helyeket kerüljünk. Több eseten keresztül mutatja be, mennyire fontos (a pontosabb kifejezés: létfontosságú) már a legkisebb gyanús jelnél szűrővizsgálatra menni. (Persze ki tudja? Fodrászom édesapja öt éve észrevette, hogy valami nem stimmel a tüdejével. Elment az orvosához, aki hátba veregette, és a röntgen után annyit mondott, semmi vész, csak valami árnyék van a bal lebenynél, biztos a gép viccelődik. A gép háromszor viccelődött, a férfi lefogyott húsz kilót, egy másik orvos pedig megállapította, hogy a rákja gyógyíthatatlan stádiumban van.) Árvai interjúalanyai a pozitív példák, ráadásul a könyvben minden betegségfajtáról pontos és részletes tünetleírást kapunk, tehát felkészültebben mehetünk a vizsgálatokra, hogy kevésbé legyünk kiszolgáltatottak. A pontos, rendszerezett információk után név- és tárgymutató áll, valamint egy címjegyzék, kihez fordulhatunk, ha bármi gyanúsat észlelünk magunkon. Tévhiteket eloszlató, nagyon fontos könyv jelent meg. Árvai Magdolna célja a segítségnyújtás volt, remélhetőleg sokan tudnak élni vele.

Karafiáth Orsolya

Sanoma, 2004, 236 oldal, 2100 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.