Nekrológ

Maga volt a gyógyszer

Falus Ferenc (1950–2022)

  • Kökény Mihály
  • 2022. június 8.

Tudomány

A sors kegyetlensége, hogy a mindenkiben a jót feltételező orvosvezető, az őszinte és végtelenül tisztességes Feri nincs többé. Hamar, fájdalmas gyorsasággal hagyta el tanácsaira szoruló embertársait, a gyógyításra szoruló magyar egészségügyet.

Dr. Falus Ferenc a hippokratészi eskü szellemében élt és dolgozott. („Tisztán és szentül megőrzöm életemet és tudományomat.”) Szilárd morális iránytűvel rendelkezett. Sikerben, bajban mindig egyforma volt, erényeivel és emberi gyengéivel – mert kinek nincs – együtt. Úgy is fogalmazhatnék: hű volt önmagához. Ez mindannyiunk számára fontos volt, mindig tudhattuk, hogy rá számíthatunk, illetve hogy mi az, ami erkölcsi alapállásával nem egyeztethető össze, és ezért hiába is kapacitálnánk.

Iskolatársként ismertem meg, barátom volt. Több mint 50 évig hol közelről, hol távolabbról figyelhettem a munkásságát. A tüdőgyógyász, a mentőorvos, a vállalkozó, a kórházigazgató, a tiszti főorvos, az idősügyi szakértő, a Covid-19 világjárvány profi kommunikátora – a pályaívének ezek csak látszólag különböző állomásai, valójában egységbe foglalta valamennyit a pártatlan és szerény szakszerűség. Művelt, tájékozott közéleti ember volt, remek kapcsolatépítő – de nem volt politikus alkat. Konokul hitt abban, hogy a döntéshozók tudományos bizonyítékokkal, népegészségügyi érvekkel meggyőzhetők, s jóhiszeműségében számtalan csalódása sem tudta megingatni.

Nehéz szikár mondatokba önteni sokoldalú szakmai teljesítményét, amelyet egy hatalmi gőgtől mentes, a társadalmi jóllétet nem csak retorikában szolgáló közpolitika valódi innovációként használhatott volna. Csak néhányat idézek fel azokból az értékekből, szakmai kezdeményezésekből, amelyek a nevéhez fűződnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.