Nekrológ

Maga volt a gyógyszer

Falus Ferenc (1950–2022)

  • Kökény Mihály
  • 2022. június 8.

Tudomány

A sors kegyetlensége, hogy a mindenkiben a jót feltételező orvosvezető, az őszinte és végtelenül tisztességes Feri nincs többé. Hamar, fájdalmas gyorsasággal hagyta el tanácsaira szoruló embertársait, a gyógyításra szoruló magyar egészségügyet.

Dr. Falus Ferenc a hippokratészi eskü szellemében élt és dolgozott. („Tisztán és szentül megőrzöm életemet és tudományomat.”) Szilárd morális iránytűvel rendelkezett. Sikerben, bajban mindig egyforma volt, erényeivel és emberi gyengéivel – mert kinek nincs – együtt. Úgy is fogalmazhatnék: hű volt önmagához. Ez mindannyiunk számára fontos volt, mindig tudhattuk, hogy rá számíthatunk, illetve hogy mi az, ami erkölcsi alapállásával nem egyeztethető össze, és ezért hiába is kapacitálnánk.

Iskolatársként ismertem meg, barátom volt. Több mint 50 évig hol közelről, hol távolabbról figyelhettem a munkásságát. A tüdőgyógyász, a mentőorvos, a vállalkozó, a kórházigazgató, a tiszti főorvos, az idősügyi szakértő, a Covid-19 világjárvány profi kommunikátora – a pályaívének ezek csak látszólag különböző állomásai, valójában egységbe foglalta valamennyit a pártatlan és szerény szakszerűség. Művelt, tájékozott közéleti ember volt, remek kapcsolatépítő – de nem volt politikus alkat. Konokul hitt abban, hogy a döntéshozók tudományos bizonyítékokkal, népegészségügyi érvekkel meggyőzhetők, s jóhiszeműségében számtalan csalódása sem tudta megingatni.

Nehéz szikár mondatokba önteni sokoldalú szakmai teljesítményét, amelyet egy hatalmi gőgtől mentes, a társadalmi jóllétet nem csak retorikában szolgáló közpolitika valódi innovációként használhatott volna. Csak néhányat idézek fel azokból az értékekből, szakmai kezdeményezésekből, amelyek a nevéhez fűződnek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.