Magyar az űrben: Berci után az első

Tudomány

Huszonhét éve annak, hogy Farkas Bertalan kiléphetett az űrbe, s most megint egy magyar néz szembe az űr végtelen sötétjével - ráadásul őt is az oroszok vitték magukkal.
Huszonhét éve annak, hogy Farkas Bertalan kiléphetett az űrbe, s most megint egy magyar néz szembe az űr végtelen sötétjével - ráadásul őt is az oroszok vitték magukkal.

Simonyi Károly, alias Charles Simonyi egyike a legnagyobb karriert befutott, persze "külföldre szakadt" hazánkfiainak, aki most, mintegy sikeres életpályája betetőzéseként, eljuthatott az űrbe is. Bár sok szempontból szerencsés családba született 1948-ban, ez a lehetőség aligha merülhetett fel az ifjabb Simonyiban, aki a magyar kaszárnyaszocializmus realitásai között cseperedett. Édesapja, id. Simonyi Károly, a Műegyetem nagy hírű fizikaprofesszora, s többek között A fizika kultúrtörténete című, laikusok által is sűrűn forgatott kiváló mű szerzője nyilván kellő szellemi útravalót adott amúgy is tehetséges fiának: éppen neki köszönhette a kiskamasz Simonyi, hogy már akkor láthatott számítógépet, amikor a nagyközönség még azt sem tudta, mi fán terem az.

Urálon túl

Az ifjabb Simonyi szabadidejében, mint a komputerlaboratórium éjszakai portása, rendesen megismerkedett a Műegyetem Ural-II-es, szovjet gyártmányú monstrumával (most az Országos Műszaki Múzeumban tekinthető meg - lásd: Kerék alá tesznek, Magyar Narancs, 2006. november 30.), s idővel a programozás rejtelmeivel is: a tudománytörténeti legenda szerint alig tizenhét évesen sikerült eladnia a szocialista műszaki hatóságoknak egy gépi fordítóprogramot, s cserébe megengedték, hogy tapasztalatszerzés céljából Dániában vállaljon munkát. Persze esze ágában sem volt visszatérni a számítástechnikai szempontból (is) isten háta mögöttinek számító szülőhazájába: 1968-ban az Egyesült Államokba utazott, beiratkozott a Berkeleyre, ahol programozó matematikusként végzett (szakterülete a matematikai statisztika volt), míg a doktoriját a Stanfordon szerezte, már mint gyakorló számítógép-fejlesztő. Első jelentős munkahelye a Xerox volt, ahol számos jelentős műszaki fejlesztés fűződött a nevéhez (például a Bravo nevű úttörő szövegszerkesztő), majd 1981-ben szerződött Bill Gates mellé, a Microsofthoz. Simonyi aktív részese, mi több, főszereplője volt a nyolcvanas évek példátlan hatású komputerforradalmának - a közvélemény több-kevesebb joggal a Word és az Excel programokat köti a nevéhez, de számos más szoftverfejlesztési technológia is fűződik hozzá, mint az objektumorientált programozás gyakorlata, vagy éppen a metaprogramozás módszertani elve, s mellesleg ő fejlesztette ki a "magyar jelölést" (Hungarian notation) a változók megnevezésére. Simonyi mindent elért a Microsofttal, amit csak lehetett, cselekvő részese volt az oly sokak által irigyelt-gyűlölt cég üstökösszerű felemelkedésének, majd 2002 elején némileg váratlanul otthagyta, és saját szoftverfejlesztő vállalkozást alapított Intentional Software Company néven. Amint a fentiekből is sejthető, Simonyi jr. korántsem tartozik a tudománytörténet tipikus, sztereotip lúzerei közé: a Forbes magazin először 2005-ben sorolta a dollármilliárdosok közé, így valószínűsíthetően szinte mellényzsebből fizette ki azt a húszmillió dollárt, amennyibe az űrbéli magánút került.

Először a kilencvenes években merült fel az állandó űrállomások üzleti-turisztikai felhasználásának terve - előbb a Mirre gondoltak mint lehetséges célpontra, ám miután az hosszú haldoklás után végül kimúlt, következő helyszínként logikusan a Nemzetközi Ûrállomás (ISS) adódott. Hamar létrejött az a - természetesen amerikai - cég (Space Adventures - azaz űrkalandok), melynek feladata lett a jelöltek összegyűjtése és az űrutazás megszervezése. Mivel a NASA ódzkodott az efféle frivol ötletektől, végül az orosz felet sikerült rábeszélni (mondhatni, a pénz beszél elv alapján), hogy gondoskodjon a tőkeerős jelentkezők űrbe juttatásáról.

Ûrhajós leszek

Az első privát űrturista, Dennis Tito még 2001-ben lépett az ISS fedélzetére, s a múlt év végéig még hárman követték: Mark Shuttleworth, Gregory Olsen, majd múlt év őszén az első női űrturista, az iráni származású Anousheh Ansari. Simonyi, a gazdagok között ötödikként, április 7-én hagyta el a Földet a Szojuz TMA-10-es űrrepülő fedélzetén, két orosz társa, Fjodor Jurcsihin és Oleg Kotov társaságában, s várhatóan április 20-án tér vissza a TMA-9-es űrjárművel, az orosz Mihail Tyurin és az amcsi Michael Lopez-Alegria oldalán, akik még Ansari asszonnyal együtt érkeztek a Nemzetközi Ûrállomásra. A magyar kozmonauta (mivel oroszok lőtték ki, ez a hivatalos neve, ugyanis csak a NASA-űrutazót hívják asztronautának - a kínai például az eredeti kínai nyelvi formulát felhasználó nyugati terminológiában taikonauta) tavaly jelentkezett űrhajósnak, s rendkívül szigorú orvosi vizsgálatok nyomán vehetett részt az embert próbáló kiképzésen, melynek során leginkább a súlytalanság következményeivel kell megbirkózniuk az űrhajósjelölteknek - az orbitális pályán keringő űrállomás ugyanis egyik mozgáskomponense szerint folyamatosan, szabadeséssel zuhan a földfelszín felé - márpedig a súlytalanságban az emberek legalább egyharmada súlyos, a tengeri- vagy a légibetegségre emlékeztető tüneteket produkál, csak éppen ilyenkor a csandát is lepkehálóval kell összeszedni. Állítólag a Duna Tv stábja folyamatosan rögzítette a magyar kozmonauta kiképzését, így előbb-utóbb a nagyközönség is megtanulja, hogy néha a nagyon gazdagok is képesek magukat rosszul érezni, csak éppen nekik fizetniük kell érte. Éppen az ilyen megpróbáltatások miatt eddig valamennyi vállalkozó kikérte magának a sajtó által rájuk ragasztott űrturista címkét - eddig egyöntetűen úgy vélekedtek, hogy a féléves kemény kiképzés és az űrben általuk végzett hasznos tudományos kutatómunka nyomán nem ezt érdemelték. Nyilván így lesz ez a mi Simonyi Károlyunkkal is, aki a kutatási terveken kívül még magyar gyermekek rajzait is magával viszi az űrbe.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.