Malomipari Múzeum - Aprítunk, tisztítunk

  • - kovácsy -
  • 2007. december 6.

Tudomány

Most végre kiderül, milyen úton-módon jött rá az ember, hogy a gabonamagvakat fáradságos munkával fel kell aprítania, mert így dörzsölheti ki belőlük azt a bizonyos, liszt nevű valamit, amit aztán vízzel kell elegyíteni, majd pedig meg kell sütni, hogy létrejöjjön emblematikus alapélelmiszerünk, a kenyér - bizakodunk, ahogy baktatunk kifelé a Soroksári úton.

Most végre kiderül, milyen úton-módon jött rá az ember, hogy a gabonamagvakat fáradságos munkával fel kell aprítania, mert így dörzsölheti ki belőlük azt a bizonyos, liszt nevű valamit, amit aztán vízzel kell elegyíteni, majd pedig meg kell sütni, hogy létrejöjjön emblematikus alapélelmiszerünk, a kenyér - bizakodunk, ahogy baktatunk kifelé a Soroksári úton. Közraktárak, malmok, vágóhidak, likőrgyár, konzervgyár - ami ma bontás alatt álló vagy már újjáépülő ingatlanfejlesztési zóna, száz éve még "Budapest gyomra" volt, végig a dél-pesti, ferencvárosi Duna-parton. Az első pesti nagyipari jellegű gőzmalom, a Széchenyi István kezdeményezésére született Pesti Hengermalom Társaság által üzembe helyezett József Hengermalom azonban még nem itt, hanem a mai belvárosban, a Honvédelmi Minisztérium helyén épült fel, a dunai vízimolnárok minden ellenkezése dacára. Malomkövek helyett acélhengerek használatát a majdani 48-as hadügyminiszter, akkor még Itáliában szolgáló huszártiszt, Mészáros Lázár javasolta az alapítónak, ily módon részt szerezve a malomipar húzóágazattá válása körüli érdemekben. A gőzmalmok terjedése értelemszerűen a gabonaőrlés koncentrációjával járt - ami ösztönözte a vasúti és vízi közlekedés fejlődését, a malomipari gépek iránti igény pedig a gépiparnak adott lendületet. A XIX. század utolsó évtizedeiben nemcsak a gőzmalmokban őrölt liszt, hanem az új szabadalmakkal tökéletesített malomipari gépek is világszerte keresett magyar exportcikknek számítottak.

A Soroksári úti egykori Concordia Gőzmalom (alapították 1866-ban, leállították 1939-ben, amikor a korábbi konjunktúra már rég lecsengett) ötemeletes épületében különféle irodák, raktárak vannak, a felújított, régebbi hátsó traktusban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal rendezkedett be. Középtájon helyezkednek el a Malomipari Múzeum szintjei, mintegy keresztmetszetét mutatva a belül hatalmas, vaskos gerendavázon nyugvó épületnek. Maga az őrlés nem itt zajlott, úgyhogy a berendezés nem érzékelteti a malmi technológia alapvetően függélyes elrendezettségét, hogy ti. fönt beöntik, alul meg kijön.

Persze a nagyipari gőzmalmokban távolról sem ilyen egyszerűen mentek a dolgok. Mielőtt ezt belátnánk, a gyűjtemény ügyszerető vezetője a régebbi emlékek felé terel bennünket, hogy történelmi folyamatában is lássuk a gabona feldolgozásának nyolcezer éves történetét. A környezet, a hangulat azt sejteti, hogy csontszegény, épp csak a túlélésre játszó gyűjtemény szolgálja itt a közt, s főként a molinológia elkötelezettjeit. Leginkább a malomkövek megmunkálását szolgáló szerszámok jelentenek újdonságot az alsó szinten, ezen belül is a rémisek, vagyis a kő felületébe vágott, ívelt rovátkák előrajzolásához szükséges vasvonalzók.

A vízi- és szélmolnárok által alkalmazott malomköves őrlési mód egészen a közelmúltig fennmaradt, a gőzmalmokban viszont a hengerszékek terjedtek el. Ezek voltak a "vezérgépei" annak a többszörösen ismétlődő aprítási és tisztítási folyamatnak, amelyet a magyar malomiparban alakítottak ki, és amelynek végterméke a világkiállításokon újra és újra elismert minőségű korpamentes, fehér magyar liszt. A kiállított hengerszékek közül a korábbiak pompás, már-már szobabútorszerű darabok, elegáns, nyitható üvegablakkal ellátott faszekrénnyel, oldalt pedig a meghajtó, valamint a hengerek beállítását szolgáló vaskerekekkel. Magukat a hengereket különféleképpen rovátkolták, egymástól való távolságukat az őrleménnyel szembeni kívánalmakhoz lehetett igazítani. Ez már a bajor földről ide települt Mechwart András szabadalma, amely viszont a Svájcból érkezett Ganz Ábrahám újításán alapult. Ennek lényege az öntött vasidomok, például vasúti kerekek felszínének acélkeménységű kiképzése. Mechwart a Ganz-öntöde mérnökeként egy korábbi, porcelánhengeres eljárást fejlesztett tovább. A XX. századi változatok aztán már teljesen vasból készültek, és láthatunk egy viszonylag új, ötvenéves találmányt is: a Rajkai-féle gabonaszeletelő pengevékony késekkel négybe vágta a keresztbe igazított búzaszemeket, különválasztotta a két külső és a két belső darabot, mely utóbbiakból hatékonyabban lehet lisztet őrölni. A megoldás szellemes volt, de a sok hibalehetőség és alighanem a korlátozott termelékenység miatt mégsem vált be.

A többszörös aprításra és tisztításra azért van szükség, mert a búzaszemet egymással összenőtt héjrétegek veszik körül - amint ezt majd a harmadik emeleten egy magyarázó tábla szemlélteti, hatalmas arányaival csak fokozva tiszteletünket mindazokkal az erőfeszítésekkel szemben, amelyekkel addig dörzsölik, koptatják, repesztik és porítják a konok kis magot, amíg ki nem adja magából öncsírája felnevelésére gyűjtögetett tápanyagát, ami a liszt. Az eközben keletkező korpát, illetve a különböző finomságú darát, dercét szitálással és légbefúvással osztályozták, további, részben szintén Magyarországon feltalált vagy tökéletesített módszerek segítségével. Egy további jeles svájci bevándorló, Haggenmacher Károly nevével és tevékenységével ismerkedhetünk meg ezen a ponton. Találmányai, a síkszita, majd a rázószitás tisztítógép az évszázad végére a malomipar további alapeszközeivé váltak. Láthatjuk is őket, ezeket a hatalmas szekrényeket, majd pedig az említett masinák kisebb, szinte játékszernek tűnő változatait is a búzanemesítés és a minőségvizsgálat történetét bemutató szinten.

Csak kilépve jut eszünkbe, hogy alapkérdésünket elmulasztottuk feltenni, így hát továbbra sem látjuk a folyamatosságot a heverészve tépdesett kalász és a hengerszék között.

Bp. IX., Soroksári út 24. Nyitva tartás: hétfő, szerda, péntek, megbeszélés szerint. Telefon: 456-3460

Köszönet Sebők Tibornak

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”