Mesterséges neurális hálózatokkal nyerte a 2024-es fizikai Nobel-díjat két kutató

  • narancs.hu
  • 2024. október 8.

Tudomány

John J. Hopfield fizikus és Geoffrey E. Hinton informatikus és kognitív pszichológus kapták idén a fizikai Nobelt.

Mesterséges neurális hálózatokkal végzett munkájukért kapták a 2024-es fizikai Nobel-díjat megosztva John Hopfield és Geoffrey Hinton. Bár a kutatásukhoz felhasznált tudás interdiszciplináris, a Svéd Királyi Akadémia honlapján azzal magyarázza a döntést, mert a két kutató a fizikai törvényeit alkalmazta a neurális hálózatok optimalizálására.

A már mindenki számára ismert mesterséges intelligencia alatt gyakran a mesterséges neurális hálózatokat használó gépi tanulást értjük. Manapaság ez már mindenhol jelen van. Célunk lehet, hogy a hatalmas mennyiségű adat válogatását és elemzését minél hatékonyabban el tudja végezni az úgynevezett mély tanulással tanított gép. John Hopfield és Geofrrey Hinton ennek tökéletesítésére használta fel a fizikai eszközeit.

 

 
Forrás: nobelprize.org
 

John Hopfield fizikus a Svéd Királyi Akadémia indoklása szerint a képek és mintázatok tárolásával és előhívásával foglalkozó eredményeivel érdemelte ki a Nobel-díjat. A Hopfield-hálózat a képi információk tárolásakor olyan hálózatot használ, amelynek atomjai hasonlóan működnek a fizikában ismert részecskék spinjéhez, majdhogynem ezek is iránnyal és nagysággal rendelkeznek. A hálózatban szereplő csomópontok kapcsolatai határozzák meg, hogy milyen energiaszintre kerül a tárolt információ. A tárolt adatok előhívhatók, rekonstruálhatók, még akkor is, ha hibás vagy sérült a megadott mintázat.

Geoffrey Hinton informatikus és kognitív pszichológus a Hopfield-hálózatot használta fel új hálózatának alapjául. Újítása, hogy a szilárd anyagok hőkezelésénél alkalmazott Boltzmann-gép működésének módját felhasználta saját rendszerében. Hinton fejlesztésének köszönhetően neurális hálózata egy hatalmas adathalmazban felismer jellegzetes mintázatokat, képes az eltárolt adatminták osztályzására. Ezen kívül a bemenő, megtanított információval megegyező, de új példák létrehozására is.

Munkásságuk nem csak hozzájárult, de alapköve is volt a gépi tanulás, és így a mesterséges intelligencia jelenlegi robbanásszerű fejlődésének elindításához. 

 

 

 

 

 

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”