Interjú

Métereken megy a vita a határon

Ed Parsons térinformatikai szakértő

Tudomány

A Google első számú térinformatikai szakértőjét arról faggattuk a CEU-n tartott előadása után, hogy milyen falakba és fejekbe ütközik a Street View, hogy áll Észak-Koreában a Google Maps, miben zűrösebb Belgium és Hollandia a Közel-Keletnél, és mi az, amiben egy papírtérkép lenyomja a Google-t.

Magyar Narancs: Néhány éve még arról panaszkodott egy interjúban, hogy a londoni háza nem látszik a Street View-n, mert a szomszédja panasszal élt, és a lakóhelyét levetette az utcanézeti térképről, így viszont az ön háza is kikerült az utcaképből. Mára azért visszakerült?

Ed Parsons: Sajnos nem, a szomszédom kitartott a panasza mellett. És ha valaki egyszer leveteti magát a Street View-ról, utána nem túl gyakran keressük fel azt a helyet. A panaszos azóta sem tágított, én meg, szégyen és gyalázat, de nem nagyon erőltettem az ügyet. Az Egyesült Királyságban ha valaki nem akarja, hogy látszódjék a háza, amihez minden joga megvan, akkor a Google a teljes panorámát eltávolítja, amin a ház látható. Így az én utcámból az első ötven méter látszik, ezután vagy százméternyi ugrás, mert a szomszédnak szép nagy háza van, majd az utcából az utolsó húsz méter ismét látható. Egyszerű dolog lekerülni: ha valaki kifogásol egy képet, a kép alján talál egy linket „report a problem” felirattal. Klikkeljen rá, és írja be, hogy nem szeretném, hogy ez a kép megjelenjen a Street View-n. Indokolni sem kell, néhány nap múlva eltávolítjuk. 6-7 éve még sokkal több ilyen kérelmet kaptunk; új volt a technológia, az emberek jóval bizalmatlanabbak voltak, mint manapság.

MN: Németországban, gondolom, még annyi tiltakozás sincs, mint Angliában, hiszen ott tulajdonképpen nincs is Street View.

EP: Tiszteletben kell tartanunk Németország álláspontját és azt a történelmükből is adódó nagyfokú érzékenységet, mellyel a magánszféra védelméhez viszonyulnak. Azt terveztük, hogy ugyanúgy vezetjük be a Street View-t Németországban is, mint ahogy a legtöbb országban eljártunk. A német kormány döntése azonban az volt, hogy a lakosok, még azelőtt, hogy a Google elindította volna a fényképező autókat, kijelölhetik, hogy mely házak ne kerüljenek a Street View-ra. Ezzel gyakorlatilag ellehetetlenítettek minket, olyannyira megnehezítette volna ez a munkánkat. Így néhány város kivételével nincs Németországban Street View. Talán ha ma vágnánk bele, máshogy alakulna a helyzet.

MN: A közelmúltban több alkalommal is belefutottak kényes geopolitikai helyzetekbe. Az országok közötti határvitákra és az újonnan meghúzott határokra gondolok. Milyen gyorsan és hogyan reagáltak például, miután Oroszország elcsatolta Ukrajnától a Krím félszigetet?

EP: Nem szeretnék a konkrétumokba belemenni, de annyit azért megjegyeznék, hogy a határviták korántsem új jelenségek, így a térképészeti kezelésük nem olyan ördöngös dolog: elég hozzá két hivatalosan elfogadott atlasz, egy a határ egyik oldalán lévő országból, és egy másik a másikból. Ha vitatott egy határ, azt mindenképpen jelezzük, másként tüntetjük fel. Vannak országok, ahol ennyi elég is. Más országokban mások a törvények, és ha el akarjuk kerülni, hogy nemkívánatossá váljunk, ha továbbra is jelen szeretnénk lenni abban az országban, akkor a határok feltüntetésében is követnünk kell a törvényeiket.

MN: Ezért van az, hogy olykor többféle jelzést használnak ugyanarra a határra attól függően, hogy épp melyik ország felhasználói nézik a Google térképét? (Az elcsatolt Krím félsziget és Ukrajna határát az orosz Google-térkép végleges határként, a nem orosz Google-térképek ideiglenes határként tüntetik fel – a szerk.)

EP: Pontosan. Mindig az adott ország törvényeit kell követnünk. E tekintetben a határok feltüntetése épp olyan, mint a sebességkorlátozás betartása az autópályán.

MN: Nagy jogi osztálya lehet a Google-nak, ha el akarják kerülni a kényes határügyi helyzeteket.

EP: Valóban hatalmas jogi osztályunk van, de nem kifejezetten a térképészeti ügyek miatt. Természetesen vannak geopolitikai szakértőink, akik például az ENSZ-szel tartják a kapcsolatot.

MN: Milyen gyorsan reagálnak, ha változnak a határok?

EP: Nézze, nem mi határozzuk meg a határokat, meg kell várnunk, mit mondanak a hivatalos források, mit mond az ENSZ, az amerikai Külügyminisztérium.
A határok kijelölésében a Google-nak nincsen, nem is lehet saját verziója.

MN: Nagy vihart kavart, hogy Palesztina nem szerepel a Google Mapsen.

EP: Rengeteg vita volt és van is erről a sajtóban, de a mi részünkről semmi sem változott, ugyanúgy ábrázoljuk Izraelt és a megszállt területeket. Az amerikai Kül­ügyminisztérium útmutatásait követjük.

MN: A CEU-n tartott előadásában sokakat meglepett azzal, hogy melyik az a régió, ahol a legtöbb határvita merül fel. A többség a Közel-Keletre tippelt…

EP: Márpedig ez a belga–holland határ. Métereken megy a vita, rengeteg vitatott méter van a két ország között. Így van ez már több száz éve, de nem hiszem, hogy ez bármelyik oldalon is álmatlan éjszakákat okozna.

MN: Hogy állnak Észak-Korea feltérképezésével?

EP: Az biztos, hogy előkelő helyen szerepel a bakancslistámon. Feltérképezni Észak-Koreát a dolgok jelen állása szerint teljességgel lehetetlen. Jobbára azzal vagyunk kénytelenek beérni, amit a műholdfelvételek megmutatnak, és amit a disszidensek elmondanak. Például az utcák nevét. Van utcatérképünk Phenjanról, de természetesen nem tudunk adatot gyűjteni a helyszínen, noha nagy vágyam, hogy egyszer azért sikerül. És hát az sem segít, hogy Észak-Korea gyakorlatilag nincs fent az interneten.

MN: Ha épp nem a helyi rezsim akadályozza a munkájukat, akkor mi a legnagyobb akadály?

EP: Sokszor a legprózaibb okok a legbosszantóbbak. Angliában például az eső. Esőben ugyanis nem lehet Street View-t fényképezni. Hiába a legmodernebb eszközök, ki kell várni, hogy elálljon.

MN: Trump megválasztása okozott bármiféle kellemetlenséget?

EP: Egyelőre nem. Túl korai még bármit is mondani. Persze sok minden aggasztó, a bevándorláspolitikától kezdve egy sor más dologig, de a politikai ügyek kommentálása nem az én asztalom.

MN: Mikor használt utoljára régimódi, papíralapú térképet?

EP: Körülbelül két hete.

MN: Mégis, mi vitte rá?

EP: Ha kirándulni indulok az Egyesült Királyságban, az Ordnance Survey (Nagy-Britannia térképészeti ügynöksége) térképeit használom. Régebben dolgoztam is nekik. Meglátásom szerint még mindig ők készítik a világ legjobb turistatérképeit.

MN: Verik a Google-t is?

EP: Nagyon is. Mi a Google-nál sosem tettünk úgy, mintha jó turistatérképekre lennénk képesek. Abban vagyunk jók, hogy elnavigáljunk a legközelebbi étteremhez, buszmegállóhoz vagy a taxihoz, ami kivisz a reptérre. De ha a hegyekben akarsz túrázni, egy rendes, papíralapú topográfiai térképet ajánlanék.

MN: Csak nem egy piaci rés nyílt meg előttünk?

EP: Attól tartok, nem. A telefonomon ott vannak a turistatérképek digitális verziói, de olyan jól­eső érzés összehajtogatni egy térképet.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.