Mobiljövő: Fullextrás agysütővasak

  • Bodoky Tamás
  • 2000. október 26.

Tudomány

Abölcsész típusú Narancs-olvasó még az SMS-t sem szokta meg, de már a csapból is a WAP, a GPRS, a Bluetooth és a többi folyik. A rádiótelefon első tíz éve a drót nélküli távbeszélgetésről meg újabban a rövid szöveges üzengetésről szólt, a jövőben azonban egész sor új funkció megjelenése fenyeget. A legtöbben persze a következő tíz évben is csak távbeszélni fognak a fazonukhoz illesztett előlapon, ahogyan mobilt sem vettek, amíg nem volt mindenkinek, a technofil olvasó kedvéért azonban tekintsük át, miért költenek milliárdokat új frekvenciasávokra az európai mobilszolgáltatók, és mi várható, míg hozzánk is eljutnak a szélessávú, drót nélküli technológiák.
Abölcsész típusú Narancs-olvasó még az SMS-t sem szokta meg, de már a csapból is a WAP, a GPRS, a Bluetooth és a többi folyik. A rádiótelefon első tíz éve a drót nélküli távbeszélgetésről meg újabban a rövid szöveges üzengetésről szólt, a jövőben azonban egész sor új funkció megjelenése fenyeget. A legtöbben persze a következő tíz évben is csak távbeszélni fognak a fazonukhoz illesztett előlapon, ahogyan mobilt sem vettek, amíg nem volt mindenkinek, a technofil olvasó kedvéért azonban tekintsük át, miért költenek milliárdokat új frekvenciasávokra az európai mobilszolgáltatók, és mi várható, míg hozzánk is eljutnak a szélessávú, drót nélküli technológiák.

A GSM-rendszerű digitális mobiltelefon alapvetően beszédátvitelre lett kitalálva a nyolcvanas évek derekán, az adatátvitel akkor még nem volt igazán érdekes. Bár a digitális (Európában: a GSM) mobil roppant hatékonyan - időosztásos rendszerben, tömörítve, kódolva - küldi az éterbe a hangot és az adatokat, a mobilkor hajnalán az alapfunkcióhoz szükséges frekvenciamennyiséget - pontosabban: a várható érdeklődést - is alulbecsülték, ezért vált szükségessé az 1800 MHz-es sáv megnyitása a 900-as után. Nagy mennyiségű adat átviteléhez ez azonban még mindig kevés - a következő lépcső a 2 GHz-es tartomány, amely másodpercenként akár két megabit adat átvitelére is alkalmas: ez olyan kapacitás, amelyen hangot, webet, élőképet, hifiminőségű zenét és nagy mennyiségű pornóképet akár egyszerre, élőben is mozgathatunk. Ezt nevezik szélessávú, avagy harmadik generációs (3G) mobiltelefóniának, a szabványait pedig összefoglalóan UMTS-nek (Universal Mobile Telecommunications System).

Az UMTS-hálózatok

létrehozásához szükséges új frekvenciatartományokat mostanában értékesítik az EU-tagállamok a hálózatüzemeltetőknek - a német UMTS-tender tizenkét 2 GHz-es hullámhosszcsomagjára beadott ajánlatok összértéke alulról nyalta a százmilliárd márkát.

Az UMTS-hálózatok kiépítése hasonló nagyságrendű összegbe kerül, és még az Európai Unióban is évekig húzódhat, míg termék lesz a (félkész) technológiából - a mobil adatátvitelre mutatkozó, egyre növekvő igényt azonban már ma sem elégíti ki a GSM-hálózatokban vonalkapcsolt módon elérhető másodpercenkénti 9,6 kilobites kapacitás: ezen legfeljebb faxot vagy e-mailt küldhetünk, egy bonyolultabb weboldal letöltődésére már percekig várni kell. Áthidaló megoldásként jönnek az úgynevezett 2,5 generációs technológiák, amelyek a ma használatos frekvenciákon gyorsítják fel az adatátvitelt. Először is a

GPRS

(General Packet Radio Service), amely csomagkapcsolt adatátvitelt tesz lehetővé a GSM-hálózatokon - a felhasználók számára ez gyorsabb, egy vezetékes modem sebességével vetekedő, sőt azt meghaladó letöltési sebességet és percdíj helyett adatforgalom alapú számlázást jelent. A GPRS bevezetése a hazai mobilhálózatokon 2001 első felében várható, és olyan IP (internetprotokoll) alapú szolgáltatásokat tesz hozzáférhetővé a mobiltelefonon, amelyeket eddig hatékonyan csak számítógéppel lehetett használni.

Ilyen például az idén nagy kampánnyal bevezetett WAP- (Wireless Acces Protocol) technológia, amely a web mobiltelefonos változata: az internetre kötött WAP-szervereken tárolt információkat egy szöveges mikroböngésző segítségével tölthetjük le a mobil képernyőjére. Ezen a ponton vitába szállnék az Index publicistájával, aki marketingblöfföt szimatol az óriásplakátokra írt legújabb betűszó megjelenése mögött: kétségtelenül igaz, hogy a vonalkapcsolt, illetve SMS alapú WAP fából vaskarika, a ma kapható úgynevezett "WAP-kompatibilis" telefonok igazából nem azok, mert bár a mikroböngésző bennük van, hosszú és drága percek telnek el, míg telefonunk egyáltalán felkapaszkodik a hálóra, a letöltési sebesség pedig az internet hőskorát idézi. Volt szerencsém viszont kipróbálni egy - kereskedelmi forgalomban még nem kapható, ám GPRS-technológiával ellátott - WAP-os telefont GPRS-teszthálózaton, és tapasztalatom szerint nincs különbség a telefon saját szoftverében, illetve a távoli szervereken tárolt menüpontok és információk megjelenésének sebessége között. Ez pedig szerény véleményem szerint nyálcsorgatásra ad okot: szöveges, de azonnali hozzáférést jelent az interneten rohamléptekkel szaporodó WAP-oldalak által kínált aktuális információkhoz (hírek, menetrendek, telefonkönyvek, szótárak stb.) és szolgáltatásokhoz (bank, tőzsde, vásárlás stb.).

A

WAP + GPRS

párosítást nézhetjük úgy is, mint a hamvába holt Network Computer- (hálózati számítógép, NC) koncepció feltámadását rádiótelefonon: a mobilnál vékonyabb kliensről (thin client) maga Larry Ellison sem álmodhatott. Az IP és a mobiltelefon összeházasítása számos előnnyel kecsegtet: a SIM-kártya és a készülék szűkös memóriája helyett ezentúl egy szerveren tárolhatjuk telefonszámainkat, sőt határidőnaplót, kalkulátort, játékokat vagy más bonyolult alkalmazásokat (e-mail, chat stb.) is futtathatunk, melyek számításigénye sokszorosan meghaladja mobiltelefonunk képességeit. Mivel a mobiltelefon földrajzi helyzetét a rendszer minden pillanatban észleli, idegen cellában jól jöhetnek a cellaspecifikus információk (alias Location Based Services): lekérhetjük például a legközelebbi mozi címét és műsorát. Ami az e-bizniszt illeti, a SIM-kártya - netalántán a mobilba épített hitelkártya-olvasó - jóval biztonságosabb autentikációt tesz lehetővé, mint amit a neten kérhetnek az e-brókerek, -bankárok és -boltosok. Az e-mobil függetlenít magától a kütyütől is: elveszíthetjük, összetörhetjük, személyes információink biztonságban figyelnek a szerveren, ad absurdum egy telefonfülkéből, hangvezérléssel is lekérhetjük az adatokat. A hangvezérlés egyébként is terjedni fog: már létezik olyan technológia is (VoXML), amely szintetikus női hangon beolvassa a telefonba az elektronikus leveleinket vagy egy általunk megadott weboldal tartalmát.

A mobil és a számítógép további integrációját segítheti a

Bluetooth chip,

egy miniatűr rádióadó, amely a gyártók elképzelései szerint hamarosan minden hordozható infokommunikációs eszközben megjelenik. A metszőfog nagyságú alkatrész minimális áramfogyasztás és adóteljesítmény mellett tízméteres körzetben feleslegessé teszi az adatátvitelre szolgáló vezetékeket (illetve az infraportot) például számítógépek, számítógép és mobiltelefon, mobiltelefon és headset között. A rossz hír az, hogy a képtelefonra még várni kell: ez olyasmi, ami csak UMTS-hálózatban működik igazán, bár elképzelhető hogy percenként néhány állóképet a GPRS-mobilok is át fognak küldeni. Ha szabad gyakorlati tanácsot adni, a következő best buy a háromnormás (900, 1800, és hogy az amerikai metropolisokban is működjön: 1900 MHz-es), GPRS, WAP és Bluetooth funkciókkal ellátott mobil valamikor a jövő év derekán. Az illusztrációkon szereplő 3G-s telefonok egyelőre csak a gyártók képzeletében léteznek.

Bodoky Tamás

GSM-történelem

Ha létezik páneurópai sikersztori, a GSM-technológia diadalmenete biztosan az: a nyolcvanas évek végéig mobiltelefon alatt egymással nem kompatibilis, nemzeti vagy regionális szabványok szerint működő, kiskoffernyi méretű és méregdrága analóg rádiótelefonokat kellett érteni. Az első GSM-rendszerű hálózat (1992, Finnország) üzembe helyezését tízéves fejlesztés előzte meg: 1982 júniusában az Európai Országok Postai és Távközlési Szervezeteinek Konferenciája (CEPT) kijelölt egy nemzetközi szakértői csoportot (Groupe Speciale Mobile, www.gsm.org), hogy kidolgozzák egy páneurópai digitális mobil rádiótelefon-rendszer nyílt, bármelyik gyártó és hálózatüzemeltető számára hozzáférhető szabványait. 1986-ban az EU direktívája a GSM-rendszerhez a 900 MHz-es frekvenciasávot rendelte - az új technológia az 1991-es genfi Telecom kiállításon debütált, 1992 végére hét országban tizenhárom kereskedelmi GSM-hálózat létesült. A kilencvenes évek során a GSM terjedési sebessége csak az internetéhez hasonlítható: exponenciálisan növekszik a lefedettség és az előfizetők száma, a különböző országokban tevékenykedő operátorok roaming-megállapodásainak köszönhetően pedig ugyanazzal a készülékkel és kártyával egyre messzebb merészkedhetünk. Hála a nyílt szabványoknak, kőkemény piaci verseny alakul ki a gyártók és a hálózatüzemeltetők között egyaránt, a készülékek egyre kisebbek és okosabbak lesznek, a szolgáltatás pedig egyre többek számára válik megfizethetővé - az előre fizetett (pre-paid) kártyák megjelenése az évtized végén új lendületet ad a piacnak, és végképp tömegcikké teszi a nem is olyan régen még ciki bunkofont. Ma a GSM a világ legelterjedtebb digitális mobiltelefon-szabványa: 2000 szeptemberében 159 országban 373 GSM-hálózat működik, a 380 millió előfizető havonta kilencmilliárd SMS-t küldözget egymásnak.

Infrastrukturális verseny

A mobiltelefon már a jelenlegi technológiai szinten is komoly vetélytársa a vezetékesnek, és van egy hatalmas előnye: még a járdát sem kell feltúrni, hogy hang- és adatátviteli szolgáltatásaival túljusson az előfizetőkhöz vezető kritikus "utolsó mérföldön". A liberalizálódó telekommunikációs piacon infrastrukturális szinten a helyzeti előnyben lévő, ám technológiailag kevésbé versenyképes telefondrót egyeduralmát a tévékábel és a vezeték nélküli megoldások fenyegetik, már ahol mindez egymással valóban versengő vállalatok között van elosztva. Magyarországon a helyzet nem ilyen szerencsés: a 2002-ben felszabaduló telefonpiacot uraló monopolszolgáltató a versenyszabályoknak fittyet hányva vásárolt be a kábeltévé- és a mobilpiacon, szakértők szerint az UMTS-tender kiírásának halogatása is a mamutcég érdekérvényesítő képességét dicséri (lásd: A hívás szabadsága, Magyar Narancs, 2000/32).

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.