Interjú

„Nem úgy kéne gyógyítani, mint húsz éve” – Erdős Attila expatológus, orvos, közgazdász

Tudomány

Izgalmas és szórakoztató könyvet írt a kórbonctan világáról, a halott emberi test szakszerű dekonstrukciójáról. De van véleménye arról is, miért beteg a magyar egészségügy, s több ötlete, hogy miként lehetne gyógyítani.

Magyar Narancs: Könyvében (Felvágós könyv, szerzői kiadás, 2014) utal rá, hogy a kórboncnok napjaink popkultúrájának egyik sztárja: a nyomozós sorozatok kulcsfontos­ságú jelenetei rendre a boncteremben játszódnak.

Erdős Attila: A sorozatokban nem patológusok boncolnak: ők igazságügyi orvos szak­értők, s nem feltétlenül a halál okára és az alapbetegségre kíváncsiak. Ezzel szemben a „mezei” patológus megmondja, hogy ez infarktus, ez pedig májelváltozás. Mi a halál okának kutatói vagyunk. Rólunk még nem készült sorozat.

false

 

Fotó: Németh Dániel

MN: Van a tévésorozatoknál és a boncolásnál sokkal rémisztőbb opció a laikus közönség számára: amikor patológus vizsgálja meg a belőle vagy a valamelyik hozzátartozójából kinyert vagy kioperált szövetmintát, hiszen nemcsak holt, hanem élő szövetből is dolgoznak.

EA: A patológusok már szinte alig boncolnak, a munkájuk nagy hányadát a szövettan teszi ki. Eldönteni egy kis anyajegyről, hogy az rosszindulatú, pláne nagyon rosszindulatú daganat, vagy ártatlan elváltozás: ehhez éles és gyakorlott szem kell, meg rengeteg tudás és sok odafigyelés. Ez a munkájuk lényege.

MN: Kívülről nézve még az orvosi szakmán belül is ez a legrejtélyesebb, ámde döntő jelentőségű pozíció: némi túlzással mintha a kapu őre volna a patológus. Eldönti, ki élhet tovább, és kinek rövidül meg az élete…

EA: Ebben van némi igazság. A szövettan különböző típusaitól erőteljesen függ, milyen lesz a kezelés. Nem csak azt kell meghatározni, hogy jó- vagy rosszindulatú elváltozást találtunk, hiszen azon belül az egyes típusok, súlyossági fokozatok más és más kezelést igényelnek, és ehhez a patológustól várják az információt. Az ő felelőssége dönteni az ilyen, élet-halál ügyekben. Egy példát mondanék: a családban történt egy kis anyajegykimetszés, amelynek a szövettani feldolgozásánál nem volt biztos a nagy gyakorlattal bíró patológus abban, hogy ez most melanoma vagy nem melanoma. Ha ő azt mondja, hogy melanoma, akkor a beteg bekerül a körforgásba, onnantól kezdve gondozni kell, figyelni kell rá, térképeket kell róla készíteni, míg ha nem rosszindulatú az elváltozás, akkor egészen más a helyzet. És mindez két sejten múlik!
A könyvemben is szerepel, hogy azért jöttem el végül a patológiáról, mert egy gyomorbiopszia esetén észre kellett volna vennem egy speciális pecsétgyűrűsejtet – ez jelzi a gyomordaganatot – a több százezerből, és nem vettem észre, ami súlyos következményekkel járhatott volna. Az esetek 70-80 százaléka rutin, amivel nincs különösebb probléma – de a többiben nagyon sok kérdés merülhet fel.

MN: Ha kevesebbet boncolnak a patológusok, az azt jelenti, hogy kevesebb tisztázatlan esetről derül ki a halál oka?

EA: A tisztázatlan esetekben még mindig boncolnak. Amikor még patológusként dolgoztam, a professzorunk a klinikusokat is úgy nevelte, hogy ezt meg kell csinálni – egyébként a törvény is előírta. A kórházban elhunytakat mindenképpen boncolni kellett, és azokat is, akiknél bármilyen kétség merült fel. A jelenlegi törvényi szabályozást nem ismerem, de a boncolással kapcsolatos gyakorlat kétségtelenül megváltozott.

MN: Mostanában inkább megkérdezik a hozzátartozót: szeretnének boncolást, vagy inkább ne?

EA: Korábban kevesebbszer kérdezték a hozzátartozókat, de ha ők kifejezetten kérték, hogy ne boncolják fel a rokonukat – és ha tipikus eset volt, krónikus osztályon hunyt el mondjuk 90 évesen, és nem merült fel semmi tisztázandó –, akkor a professzor eltekintett tőle. Ha azonban aktív osztályon halt meg, ahol kezelték, és sokat szenvedtek azzal, hogy kiderítsék, mi a baja, ott biztosan boncolás következett. Ez a gyakorlat most is biztosan él.

MN: Azt írja a könyvében, hogy nem minden halott került vissza a hozzátartozókhoz a temetés előtt úgy, hogy csak és kizárólag a saját szerveit „tartalmazta volna” a teste.

EA: Valószínűleg most is előfordul ilyen. Igazán különleges dolgok akkor adódtak, ha valamelyik professzortárs halt meg: ilyenkor az intézményvezető professzor úr a legidősebb boncmesterrel személyesen végezte el a patológiai vizsgálatot, ő adta ki a leleteket. Ilyenkor bezárták a boncterem ajtaját, így adták meg a tiszteletet az elhunyt kollégának.

MN: A 90-es évek óta belülről figyelhette, hogyan működik az egészségügyi infrastruktúra. Az alapélmény, azt hiszem, változatlan: az emberek nem csupán amiatt aggódnak, hogy megbetegszenek, hanem amiatt is, mi történik velük az ellátórendszerben.

EA: Nem változatlan, hanem rosszabb. Biztosan van olyan terület, ahol javult a helyzet, de zömében nem. A jogos aggodalmaknak több komponense is van. Az egyik az, hogy nem mondják el a betegnek, mi fog történni vele – nincs idő, energia és a szándék is hibázhat. Ebben azért tapasztalni javulást, egyrészt kötelezettségük a tájékoztatás, másrészt a mai betegek már ki merik nyitni a szájukat. A 90-es években úgy volt, hogy a professzor vagy doktor úr megmondta, hogyan lesz – és úgy is lett, senki sem mert az okokra rákérdezni. De máskülönben rosszabb a helyzet, mert néhány orvosi attitűd továbbra sem változott. Az orvosok szeretik azt sugallni, hogy ez egy egzakt tudomány, s amit mondanak, az úgy van. Márpedig mindig van egy jelentős bizonytalansági faktor, s a tapasztalatok döntenek afelől, hogy melyik végkimenetelnek van nagyobb esélye. A szakmán belül sokan őrzik a tévedhetetlenségnek ezt a nimbuszát, és nem adnak esélyt igazi vitára, diszkusszióra. Nem fogják fel, hogy nem jár feltétlenül arcvesztéssel, ha módosítaniuk kell az álláspontjukon.

MN: Azt írja, hogy a patológia sok tekintetben logikai játék, nyomozás, intellektuális izgalmat okozó detektívmunka: meg kell keresni a felelőst, ami a halált okozta.

EA: Hozzátenném, hogy ez a szövettanban is így van: belenézek a mikroszkópba, látok valamit, és ki kell találnom, mi az. Amikor egy patológus leletezik, rengeteg könyv veszi körül. Utána kell nézni az esetnek, a klinikust felhívni az előzmények miatt – ez valóban egyfajta detektívmunka. Boncoláskor sok vitám volt, nem is mindig értettem egyet kollégáimmal. Mi ugyanis mindig csak a halál pillanatában rögzült állapotot látjuk, a folyamatokat nem. Ha találok egy nagy hasnyálmirigy-gyulladást és ráfogom, hogy ebben halt meg a beteg, a klinikus pedig esküdözik, hogy az életben ilyen panasza nem volt, akkor kinek van igaza? Nem biztos, hogy nekem. Az egyik embernél ugyanaz az elváltozás panaszmentes marad, a másikat elviheti. Éppen ezért tévedés azt hinni, hogy mi mondanánk meg a tutit.

MN: Gondolom, a legtöbb esetben nem egyszerű kideríteni: mi volt az a végzetes ok, ami a halálhoz vezetett.

EA: A halálok felderítése csak a patológus és a klinikus közti együttműködésben lehetséges. Nekünk amúgy csak egy álom az a sok laborvizsgálat és spéci eszköz, amit az igazságügyi orvos szakértős filmekben látunk. Nem használunk röntgent és ultrahangot a halottak vizsgálatához, és nem töltjük fel a koszorúereket sem kontrasztanyaggal. Egyszerűen ollóval felvágjuk őket. Ráadásul mi nem látjuk a szerveket funkcióban. Például meg lehet halni szívritmuszavarban, ám ennek már nincs jele a boncasztalon. Itt nem lehet egyértelmű kijelentéseket tenni, még a bíróság előtt sem. Bár sokan csinálják ezt, mindig hozzá kéne fűz­niük: ennek vagy annak ennyi és ennyi százalék a valószínűsége. Nagyjából az a biztos, ha elüti az embert a vonat.

MN: Otthagyta a patológusi pályát, de kapcsolatban maradt az egészségüggyel.

EA: Voltaképpen mindig is az egészségügy környékén dolgoztam: előbb a gyógyszeriparban, majd nagy gépekkel – CT, MRI – foglalkoztam. De az egészségüggyel azért is maradtam kapcsolatban, mert amikor megszületett a kisfiam, majdnem eltették láb alól. Azt követően, amit mellette megtapasztaltam az intenzív osztályon, elkezdett foglalkoztatni, hogy jól van-e ez így, és egy halom kérdés felmerült bennem, majd elkezdtem írni is erről. Az egyik legnagyobb probléma, és esélye sincs, hogy mostanában változzon a poroszos, urambátyám-logikájú hierarchia – no és a hálapénz. Ez mindent megöl. Hisz az orvosi szakma
teammunka, és nem arról szól, hogy vannak a tudósok, akik mindent tudnak. Annyi ismeret gyűlt össze az egyes betegségekről, hogy az egy elme számára követhetetlen. Jóval több emberrel kellene konzultálni a betegek eredményes gyógyításához. Ám a jatt mindent tönkretesz: azt ugyanis nem a csapat kapja, hanem egyvalaki.

MN: És át kéne lépni a kórházi osztályok határain is…

EA: Igen, mert most mindenki természetszerűen a saját szakterületének szemüvegén át látja a beteget: a sebész operálna, a belgyógyász talán inkább gyógyszereket adna stb. Az onkoteameknek épp az a lényege, hogy több szakma képviselője – radiológus, onkológus, sebész, nőgyógyász – ül le, hogy megbeszélje, mi a teendő a beteggel. És ugyanígy sokat tudna hozzátenni, ha a klinikus és a kórboncnok együtt üldögélnének a boncteremben, és megtárgyalnák a leleteket. Sajnos van egy olyan attitűd, hogy a patológus a király, ő tud mindent – a klinikusok pedig félnek, hátha a kórboncnok talál valamit, amit ő elnézett. Nem jó, hogy nem egyenrangú felek párbeszédéről van szó.

MN: Az orvosok, orvosképzés kapcsán gyakran kerül elő az agyelszívás problémája, ritkábban emlegetik az ön példáját, a pályaváltást.

EA: Mert ma már ritkábban fordul elő. A 90-es években a nagy gyógyszergyárak egy csomó orvost elvittek orvoslátogatónak. De ez a cégek számára nagyon drága gyakorlatnak bizonyult, és az orvosok zömmel vissza is tértek
a szakmába. Most már „csak” a brain drain a probléma, amit nem tudom, hogyan kéne kezelni. Arra mondjuk volna javaslatom, hogy hogyan kellene az orvoshiányban a betegeket ellátni. Például nem úgy kéne gyógyítani, mint húsz évvel ezelőtt. Itt van például az okostelefon, a sok kütyü, az internet. Ez a végeláthatatlan technikai eszköztár lehetővé tenné, hogy ne ugyanúgy kelljen bejárni a klinikára, ambulanciára, szakrendelésre: a legtöbb mérést mindenki elvégezhetné maga is. Az influenzaszezonban 100 betegből 80-nak semmi komolyabb baja nem lesz, csupán azt kéne megnézni, hogy nincs-e tüdőgyulladásuk.

MN: Ehhez nem kell beterelni őket az egészséggyárba?

EA: És nem kell orvos ahhoz, hogy ezt megállapítsa. Volt olyan professzorom, aki azt mondta: én vagyok a világ legjobb diagnosztája, de egy tüdőgyulladást nem tudok diagnosztizálni, mert nem hallok. Elég tehát a mellkashangot felvenni egy okos eszközzel, és akár tíz­ezer kilométeres távolságból megmondják neked, hogy tüdőgyulladásod van-e. Aztán vannak olyan egészségügyi szakmabeliek, akiknek a tudását nem használjuk ki – például a gyógyszerészekét. Egy frissen végzett patikus annyit tud a gyógyszerekről, amennyit egy prof. az élete végéig sem szed össze. Ennek a tudásnak az elpazarlása, hogy csak állnak a pult túloldalán és kiadják a dobozokat, be lehetne őket is vonni a gyógyításba, ha már doktori címmel elismertük a szellemi tevékenységüket. Egy másik példa: ha van működő védőnőhálózat gyerekeknek, akkor felnőtteknek miért nincs? Mondjuk a cukorbetegek vagy a magas vérnyomásosok gondozására? Az agyelszívásról meg annyit, hogy megértem, hogy elmennek az orvosok, talán magam is ezt tettem volna, ha maradok a szakmában. A kilenc egykori kollégám közül ketten maradtak itthon, a többiek Nyugaton dolgoznak. Mind főorvos, megbecsült tagja az ottani orvostársadalomnak. És azt mondják: nem is az anyagi megbecsülés a legfontosabb, hanem a jó szakmai légkör. Ott tényleg komolyan veszik, hogy a gyógyítás a beteg érdekeit szolgálja.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.